3 nejhorší diety: Na takové hubnutí raději zapomeňte

Některé diety mají své opodstatnění, jiné nikoli. Jsou ale i takové, které naopak vašemu tělu mohou mnohem více uškodit, než pomoci. Je lepší se jich vyvarovat, neboť si při jejich dodržování můžete rozhodit metabolismus a náprava pak bude trvat delší dobu. Jednou z nich je například dieta při slinivce, která se dodržuje pouze na základě lékařského vyšetření. V opačném případě dieta při slinivce příliš doporučovaná není.

Tukožroutská dieta

Určitě jste to už někdy slyšeli. Možná vám ji doporučili známí. Potřebujete rychle zhubnout několik kilogramů, třeba proto, abyste se vešli do šatů na vánoční večírek nebo v létě do plavek na dovolené? Někdo vás balamutí, že nejlepší je tukožroutská dieta. Je to maximálně jednoduché. Prostě si uvaříte tukožroutskou polévku, kterou následně můžete jíst prakticky neomezeně. Obsahuje totiž jenom velmi málo kalorií.

Z čeho se polévka skládá? Potřebujete k ní: 5 rajčat, 2 zelené papriky, 6 cibulí, 1 svazek natě celeru, 1 hlávku zelí, zeleninový vývar (dá se také nahradit bujónem) a bylinky, pokud je máte rádi. Uvařit takovou polévku většinou zvládne i ten nejzavitější nekuchař. Potom se s ní sedm dní doslova cpete. Máte přitom povoleno ovoce mimo banánů (první den), druhý a třetí den ovoce i zeleninu, čtvrtý den už i banány a odtučněné mléko, pátý a šestý den dvakrát maso, sedmý den pak i suchou rýži. Osmý den se vracíte k normální stravě.

Proč tuto dietu odborníci odsuzují?

 • Trpíte nedostatkem sacharidů, proto máte málo energie, cítíte únavu, nesoustředěnost.
 • Tělu chybí bílkoviny, organismus si je bere ze svalů, což je ta nejhorší možnost – svaly chudnou.
 • Úbytek váhy probíhá díky vylučování vody a odbouráváním svalů – na tuk to nemá vliv.
 • Jíte naprosto jednostrannou stravu, tělo nedostává potřebné minerály a stopové prvky.
 • Hrozí vám jo-jo efekt po návratu k normálnímu stravování.
 • Při delším dodržování dieta ohrožuje vaše zdraví.

Vinná dieta

Pokud patříte mezi ty, kteří si rádi dají skleničku vína, nebo dokonce notorické pijáky, nejspíš vám tahle dieta udělá radost. Každému, kdo se jenom trochu vyzná ve zdravé výživě, ale budou ze skladby povoleného jídla vstávat vlasy hrůzou. Princip této diety je úplně jednoduchý. Pravidelně konzumujete víno. Některé verze doporučují 2 dl vína ke každému jídlu, jiné 2 dl vína denně. Nezáleží přitom na tom, zda jde o víno bílé či červené – některé varianty ale doporučují víno červené.

K jídlu se jinak povoluje denně jeden jogurt, jedno jablko, hořká čokoláda, maso a brusinky. Pravidlem je zásadně se vyhýbat potravinám z bílé mouky, rafinovanému cukru a syceným nápojům. Objevují se také různé předpisy vinné diety, od striktních obsahujících jen vyjmenované potraviny (z pohledu zdravé výživy ta nejhorší možnost) až po benevolentnější.

Jak je to s vínem a zdravou výživou? Sice je pravda, že třeba v červeném víně najdete hodně antioxidantů, které mohou zpomalovat proces stárnutí, nebo střik z bílého vína může mít pozitivní vliv na hladinu cholesterolu, je třeba říci, že alkohol je třeba konzumovat s rozumem a žádná přijatelná dieta nemůže být založena na jeho konzumaci. A především pozor, víno samotné je také celkem kalorické.

Proč tuto dietu nedodržovat?

 • Dieta má naprosto nedostatečný přísun a správné zastoupení základních živin, tedy bílkovin, sacharidů a tuků.
 • Máte nedostatek minerálů a stopových prvků.
 • Hubnutí sice může probíhat, ale čistě na úkor svalstva a vylučování vody, nedochází k odbourávání tuku.
 • Ve velice krátké době hrozí podvýživa.
 • Kombinace většího množství alkoholu a minimálního množství jídla rychle vede k opilosti.
 • Může vést k poškození jater nebo žaludeční sliznice, ohrožena je i slinivka břišní.
 • Rozhodně je naprosto nevhodné dodržovat tuto dietu delší dobu, nebo tehdy, když máte řídit, obsluhovat stroje, nebo dělat nějakou náročnou a zodpovědnou práci.
 • Může dojít k rozvoji alkoholismu.

Tasemnicová dieta

Další šílená dieta spočívá v tom, že prostě sníte vajíčko tasemnice. V tenkém střevě vám potom roste tasemnice, která se živí potravou, která vám připutuje do trávicího systému. Kromě toho vám pro svoji potřebu vytáhne i vitamíny, minerály a jiné důležité živiny. Vy hubnete, ovšem tasemnice nabývá obrovských rozměrů. Klidně může dorůst délky i několika (až třeba deseti) metrů. V lidském těle přežije i celá léta.

Podobný způsob se užíval třeba na začátku 20. století v Mexiku. Dokonce tam po roce 1900 existovala farma na produkci tasemnic. Dieta se pak ukončila tím, že když člověk dosáhl požadované hmotnosti, vzal si antiparazitární tabletu, která měla tasemnici zabít. Jenže tohle hubnutí je opravdu tou nejstrašnější variantou diety. A leckdy nemuselo dojít k zabití tasemnice. Navíc nejde jenom o samotné zabití, ale i následné vyloučení parazita z těla.

Proč není dieta vhodná?

 • Parazit v těle roste, což je spojeno s celou řadou zdravotních příznaků od bolestí břicha, průjmů, zvracení, křečí, ale i snížené chuti k jídlu, svědění, bolestí hlavy, ucpání střev nebo žlučových cest.
 • Tělo nedostává prakticky žádné živiny, ty sebere tasemnice. Hrozí proto podvýživa.
 • Když se tasemnice dostane mimo trávicí trakt, může způsobit velice vážná onemocnění končící klidně i smrtí postiženého.
 • I když dojde k zabití tasemnice antiparazitární tabletou, její vylučování může způsobit nejenom břišní, ale i rektální komplikace.

Zkrátka a jednoduše, nejlepší cestou, jak zhubnout, je zdravý a vyvážený jídelníček, bez všech bláznivých diet.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.