Co dělat, když vás trápí afty?

Typický aft poznáte tak, že je to bělavý nebo nažloutlý vřídek s červeným okrajem na jazyku, dásních, patře nebo na sliznici rtů. Jako příznaky s sebou nese palčivou až  řezavou bolest při jídle a mluvení. Afty podráždí prakticky všechno, zejména pak cokoliv kyselejšího jako jsou citrusy, ovoce, ovocné šťávy, sycené nápoje, studené i horké.

ˇ

Příčiny vzniku aftu

Příčin může být opravdu mnoho a ani zkušení lékaři neumí přesnou příčinu mnohdy určit. Často bývají afty zapříčiněné stresem, kdy přehnaná imunitní reakce těla na bakterie může vyvolat vznik vřídků.

 • Ostré koření
 • Dráždivá jídla – citrusy, rajčata apod.
 • Virová příčina při oslabené imunitě
 • Oslabená imunita celkově
 • Hormony – období před menstruace u žen
 • Možná alergická reakce na některé látky v potravinách – konzervanty
 • Podprůměrné hodnoty BMI
 • Ústní dutinu narušuje protéza nebo rovnátka
 • Kousnutím se do tváře
 • Tvrdý zubní kartáček – mikroskopické trhlinky v ústech

Podle lékařských statistik tyto miniaturní vřídky uvnitř úst trápí pravidelně přibližně dvacet až čtyřicet procent lidí a každý z nich potvrdí, že jde o velmi nepříjemnou zdravotní komplikaci.

Prevence proti aftám

Důležité je mít dobrou imunitu a patřičně se o ni také starat. Mimo kvalitní životosprávy si můžete pomoct, také komplexními multiminerálními přípravky, kde nechybí jak vitamín C, tak B. Nebytné je bez pochyb dodržovat ústní hygienu.

Způsob léčení aft

Možných způsobů, jak na léčbu aft je hned několik. Bohužel ne vše zabírá vždy na každého, tak je nezbytné zkoušet. Pokud si potřebujete Rychle ulevit od bolesti, tak můžete použít led. Tem zmírní otok i bolest a navíc zabrání tomu, aby se aft zhoršoval či dokonce dále šířil.

Babské rady

Blahodárné účinky cibule

Cibule je velmi zdraví prospěšná a neměla by chybět v žádném jídelníčku. Zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu, a tak přispívá obranyschopnosti.

Mrkev a borůvky – mýtus nebo pravda?

Každý, koho často sužují afty, k jejich léčbě používají kompotované nebo čerstvé borůvky. Stejně tak pomáhá i čerstvá šťáva z mrkví. Tuto vitaminovou bombu je potřeba opakovat každý den, afty by se měly vytratit během pár dní. Borůvky a mrkev také zároveň slouží jako výborná prevence proti tvorbě aft.

Aloe Vera

Šťastní mohou být všichni, kterým za oknem roste tato zázračná rostlina. Listy působí na bolavá ústa doslova jako hojivý balzám. Stačí jeden list aloe vera rozříznout, šťávu smíchat s trochou vlažné vody a vykloktat.

Med

Propolis je vedlejší produkt při výrobě medu. Včely sbírají pryskyřici, kterou následně obohacují sekrecí svých žláz. Na afty má doslova zázračné účinky. Speciální tinktura k vyplachování úst je k dostání bez předpisu v lékárně.

Pomoc z lékárny

Alocrair gel Calgel orální gel URGO Afty Tantum Verde
Cca 130 kč Cca 100 kč Cca 200 kč Cca 130 kč

Pokud někdo upřednostňuje výrobky z konopí, tak je na trhu výrovek Cannaderm Cannadent proti aftám a pořídit ho můžete za zhruba 550 kč. Osvědčený je také Tea Tree oil, který pořídíte kolem 100 kč.

Mimo přirozenější způsob léčby je nápomocný také laser, který zničí afty a dokonce by se po zákroku neměli už ani znovu objevovat!

Co si můžete vytvořit doma?

Nepodceňujte sílu bylinek

Některé přípravky, které pořídíte za nemalé peníze v lékárně, si můžete snadno vytvořit doma. Vynikající bylinky při léčbě aft jsou šalvěj, třapatka (echinacea) nebo lékořice. Čerstvé bylinky zalijte šedesátiprocentním alkoholem. Ponechte v uzavřené nádobě na světle alespoň několik hodin. Poté proceďte a pomocí vaty přikládejte na postižené místo. Afty se pak hojí mnohem rychleji.

Domácí ústní voda

Smíchejte 0,5 dcl vody s polévkovou lžící jedlé sody a špetkou soli. Vyplachujte dle potřeby několikrát denně, afty by do tří dnů měly zmizet.

Jsou afty nakažlivé?

O tom, jestli jsou afty nakažlivé lze polemizovat. Někteří lidé říkají, že  ano, a to třeba díky polibku, jiní zase, že  ne. Na počátku stojí vždy oslabená imunita, ale roli může hrát i dědičnost. Vědci zjistili, že více než 30% lidí, kteří výrazně trpí na afty sdílejí stejné problémy se svými rodiči.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se afty objevují velmi často a  to více jak 3x za rok, může jít o důsledek jiného onemocnění. Stejně tak vyhledejte lékaře, pokud máte v ústech více než čtyři afty, nebo pokud přetrvávají déle než dva týdny nebo pokud máte horečku přes 38 °C a bolest je  velká a nemůžete jíst ani pít.

  Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


  Mohlo by vás zajímat

  © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.