Hubnutí v 60 letech: Elixír mládí získáte kvalitní stravou a pohybem

Platí zkrátka, že nikdy není pozdě začít s něčím novým, co může přispět k vašemu zdraví a tělesným schopnostem. Šedesátnice a šedesátníci dnes rozhodně nepatří do starého železa, právě naopak, proto se na hubnutí v 60 letech vyplatí nezanevřít, jelikož existuje hned několik možností, jak jej docílit.

Jak na hubnutí v 60 letech či přechodu?

Ať už si právě procházíte přechodem, anebo řešíte, jak zhubnout v 60 letech, nejedná se o nic snadného. Nicméně neznamená to, že hubnutí v přechodu a v následujících letech je nemožné. Variant, jak toho docílit, je hned několik, stačí vytrvat a výsledky se postupně dostaví. Princip je totožný jak u hubnutí v přechodu, tak u hubnutí v 50 letech nebo právě u hubnutí v 60 letech, jak na to?

1

Snižte velikost porcí

Věk 60 let má celou řadu výhod. Jednou z nich jsou čas a zkušenosti. Například ženy v šedesáti letech mají už dávno za sebou kritické období menopauzy, kdy jim hrozilo přibírání v partiích, kde je to obzvlášť nepříjemné. Jejich metabolismus už se stabilizoval. To samé platí u mužů, kteří mají za sebou takzvanou andropauzu.

Je třeba ale počítat s tím, že metabolismus je v tomto věku o poznání pomalejší a tuk má tendenci usazovat se hlavně na břiše. Měli byste tomu přizpůsobit i porce jídla, potom bude recept, jak zhubnout v 60 letech, snazší. Počítejte s tím, že už toho nemůžete sníst tolik, jako dříve. Nezpracujete velké množství jídla v krátké době, jako třeba před čtyřiceti lety, kdy jste neustále někde běhali, cestovali. Více se proto zaměřte na kvalitu jídla, abyste i v menším množství dodali tělu všechno, co potřebuje.

2

Hlídejte si životosprávu

Váš připravený pestrý jídelníček by měl obsahovat sacharidy, bílkoviny a tuky ve správném poměru, dostatek vitamínů a minerálů, které dokážou zpomalovat proces stárnutí. Snažte se maximum těchto látek najít v přirozené stravě, teprve pokud budete trpět jejich nedostatkem, sahejte po potravinových doplňcích.

Zdravé hubnutí vychází z přirozené stravy a mělo by být postupné. I v tomto věku se jako optimální doporučuje hubnout cca 4-5 kg za měsíc, což zhruba odpovídá tempu kilogram za týden. Plusem je, že většina lidí má v tomto věku více času, aby se věnovala sama sobě, protože děti jsou už dospělé. Tím pádem se může více věnovat svým koníčkům, lépe si hlídat životosprávu. Je třeba z tohoto věku vytěžit maximum. Každý den se tak vydejte alespoň na krátkou procházku, pro kterou jsou skvělým doplňkem krokoměry. Právě krokoměry vás informují o počtu ušlých kroků, kilometrů i spálených kaloriích. Díky tomu pak má člověk lepší přehled, jak na tom s pohybem náležícím do správné životosprávy je.

3

Berte ohled na snášenlivost potravin

Jídelníček na hubnutí by měl obsahovat dostatek potravin, které pomohou rozhýbat metabolismus. Dobře se osvědčuje zelenina a ovoce, kde najdete dostatek vlákniny, ale je třeba hlídat správnou míru, aby trávicí systém netrpěl plynatostí. Musíte se také smířit s tím, že třeba organismus staršího člověka nebude tak snadno snášet některé potraviny, které mu dříve nedělaly problémy, a hubnutí v 50 letech či ještě později tak bude o to náročnější. Například ostré potraviny, exotická kořeněná jídla atd. Je třeba přizpůsobit svůj jídelníček snášenlivosti potravin a neexperimentovat, abyste si nepřivodili zdravotní problémy. Pokud na některou potravinu špatně reagujete, raději ji z jídelníčku vynechte.

4

Klaďte důraz na kvalitní stravu: superpotraviny

Vybírejte si potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, které jsou rytíři v boji s volnými radikály a působí proti stárnutí organismu a pleti. Třeba rajčata a mrkev obsahují hodně beta-karotenu, který pomáhá vaší pleti. Pro regeneraci a hubnutí v menopauze a později je blahodárným elixírem zelený čaj. Konzumace avokáda hydratuje pokožku, pomáhá při tvorbě kolagenu. Pro hladkou a pružnou pleť používejte panenský olivový olej.

Bohatým zdrojem vitamínů a minerálů jsou semínka, například sezamová, chia, slunečnicová či dýňová. Mořské ryby plné nenasycených mastných kyselin jsou také skvělým receptem proti stárnutí, bílkoviny v nich obsažené jsou pro lidský organismus nezastupitelné. Zařazujte tyto a podobné superpotraviny do svého menu pravidelně, uvidíte potom, že váš metabolický věk bude nižší, než ten skutečný. Nebudete mít tolik vrásek a zároveň jsou obvykle superpotraviny chutnou pochoutkou.

Tip! Spoustu zdraví prospěšných potravin nabízí e-shop Powerlogy.

5

Pitný režim je důležitý

Chcete-li více podpořit vaši snahu shodit přebytečné kilogramy, zkuste například pestrý čaj na podporu hubnutí. Kombinace bylin v pestrém čaji na podporu hubnutí dokáže poměrně účinně rozpohybovat zlenivělý metabolismus. Myslete i na to, že s vyšším věkem někdy ubývá pocit žízně. Proto nezapomínejte pravidelně pít. Pocit žízně už je známkou toho, že vám tekutiny chybí. Nejlepší je kvalitní neperlivá voda, ale také bylinkové a ovocné čaje, ideálně neslazené. Pozor také na alkohol, zejména pokud ho pijete pravidelně. Nespálená energie z něj se ukládá hlavně v oblasti břicha.

6

Zkuste i obyčejnou chůzi

V každém věku je velice důležitý pohyb. Záleží na vaší fyzické kondici, jaký pohyb zvolit. Pokud patříte už od mládí k aktivním sportovcům, rozhodně v tom neustávejte, protože se jedná o jeden z předních způsobů, jak zhubnout v 50 letech a více. Pokud trpíte nějakými zdravotními potížemi, které vám znemožňují ve sportování pokračovat, poraďte se s lékařem, třeba vám doporučí jiný druh pohybu, který nebude například nemocné klouby tolik zatěžovat.

Obecně se dá říci, že skvělým cvičením pro seniory je především nordic walking. Budete-li mít správnou techniku, protahujete a posilujete přiměřeným a nenásilným způsobem svaly celého těla. Jde totiž vlastně o propojení chůze a běhu lyžích, ke kterému ovšem nepotřebujete žádný sníh. Určitě jste ale už někde slyšeli, že právě běh na lyžích je pro tělesnou kondici přínosnější než třeba sjezdové lyžování – zapínají při něm skutečně všechny svaly lidského těla. Velmi přínosná je ale v rámci cvičení pro seniory i obyčejná chůze. Rozhodně do svého časového harmonogramu zahrňte dlouhé procházky přírodou. Spojíte tak příjemné s užitečným.

7

Pravidelně plavejte a cvičte jógu

Při potížích s klouby a páteří je velmi dobré plavání. Uvolňuje ztuhlé svaly a klouby, pomáhá zmírňovat potíže s kloubním aparátem. Výhodou je, že si u plavání styl, tempo a množství uplavaných kilometrů můžete volit sami podle svých aktuálních potřeb a schopností.

Další výbornou aktivitou při hubnutí v menopauze a po ní je jóga. I když neprobíhá ve vysokém tempu, pro někoho bude možná překvapivé, že se její účinky  dají srovnat třeba s kardio cvičením. Především je důležité, že protahujete celé tělo, a to včetně problematických partií. Pracujete s dechem, meditujete, což pomáhá uvolňovat energie v těle a může mít velmi pozitivní vliv třeba i na některé chronické zdravotní obtíže. Nejedná se pouze o variantu, jak zhubnout v 50 letech a výše, ale také snáze najdete vnitřní klid, to se může projevit třeba tím, že budete lépe snášet stres a nebudete mít potřebu zahánět ho kalorickými bombami.

8

Na kole nezatěžujete klouby

Můžete si zvolit také cyklistiku. Dávejte přitom přednost spíše mírnějšímu rovinatějšímu terénu a nepřehánějte to se vzdáleností. Projeďte se. Kolo vám může pomoci při bolestech v kříži, je vhodné pro lidi s nadváhou, protože jízda na kole tolik nezatěžuje klouby. Nechce-li se vám jezdit jen tak, můžete si třeba na kole zajet do obchodu, na úřad – opět tak spojujete sport s užitečnou každodenní aktivitou.

Zkuste se také poptat v nedalekých sportovních centrech, mnohde třeba už fungují různá speciální skupinová cvičení pro seniory 60 +. Většinou spojují protažení s mírným posilováním a můžete se tam setkat s novými lidmi a získat nové rozptýlení v každodenním životě. Určitě ale pohyb nevynechávejte.

Důležitá je při hubnutí v 50 letech a výše vytrvalost

Jakmile začnete dodržovat výše zmíněné rady a tipy, neočekávejte, že se první výsledky objeví již v rámci několika málo dní. Hubnutí se dostaví, nicméně nějaký ten čas to může trvat. Z toho důvodu je důležité neztrácet naději a se sportem ani se zdravějším životním stylem po chvilce nepřestávat. Během sportování rozhodně nezapomínejte na dostatečný pitný režim, který má taktéž na hubnutí v menopauze a později podstatný vliv.

Pokud se nedokážete motivovat sami, přizvěte například k plavání nebo jízdě na kole někoho z rodiny, známé, přátelé nebo třeba souseda. I v tomto případě platí, že se to ve dvou lépe táhne. Navíc se tak společně můžete pobízet k lepším výkonům. Podstatný je nejen sport, ale také vyvážená strava. S tou mohou pomoci nízkokalorické produkty na e-shopu Slimpasta. Pozornost věnujte především zdravým hlavním pokrmům.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

    © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.