Jak fotit jídlo, aby to nebyla ostuda? Potykejte si se světlem a barvami

O zdravou výživu se v současnosti zajímá spousta lidí. Zkoušejí doma různé recepty, seznamují se s novými, pro nás dosud exotickými ingrediencemi, které pak používají do jídel. Někteří lidé se pro nový zdravý životní styl nadchnou do té míry, že dokonce chtějí sdělit své zkušenosti ostatním, zprostředkovat jim recepty na nová jídla krok za krokem. Zakládají pak různé blogy o zdravém jídle. Nezbytně s tím ovšem souvisí focení kulinářských výtvorů. A i když přípravu pokrmů dokážete mnohdy popsat s láskou a dokonale, s focením už na tom tak dobře nejste. Jak na to?

Focení jídla je těžká disciplína

Ať fotíte jídlo pro svůj blog nebo chcete třeba při návštěvě exotické destinace zprostředkovat tamější kulinářskou lahůdku i svým přátelům na sociálních sítích a prostě se na fotce pochlubit, co zajímavého, chutného a zdravého jste jedli, hodí se znát takové fotografické minimum.

Jak vůbec jídlo vyfotit, aby se skutečně podobalo pokrmu, který jste snědli a výsledek nevypadal jako nevábná hmota? Ruku na srdce, fotografování jídla je těžké. Zatímco i mobilem s průměrným vybavením dnes dokážete pořídit fotografie, které vypadají jako z katalogu cestovky, s jídlem je to mnohem horší. Když si prohlédnete svůj výsledek, zjistíte, že je to mnohem horší než skutečnost. Není tam dost světla, barvy jsou jiné atd. Proč? Jednoduše proto, že fotografování jídla, aby bylo na skutečně špičkové úrovni, vyžaduje řadu vybavení i znalostí, které běžný fotograf nemá. Focení jídla je zkrátka těžká disciplína.

Jak správně jídlo fotit?

Zkusíme si ale vysvětlit pár zásad, jak fotit tak, aby fotografie byly maximálně použitelné. Především, i když si myslíte, že bude nejlepší fotit zblízka, opak je pravdou. Nejlepší je to z odstupu s použitím zoomu. Nejlepší je poodstoupit a přitáhnout si objekt zájmu, tedy jídlo zblízka. Mobil ale zoom nemá, respektive jenom ten digitální. Proto je lepší fotit jídlo mobilem ze shora, dá se říci, že vlastně leteckým pohledem. Chcete-li fotit jídlo mobilem pravidelně, je dobré se poohlédnout po nějakých přídavných objektivech.

Rozptýlené světlo je nejlepší

V místech, kde fotíte, také hledejte přijatelné světlo. Ideálně intenzivnější, ale rozptýlené. Obvykle to bude nějaký koutek poblíž okna. Naučte se také vidět světlo, to je pro fotografa základ práce. Například si všimněte, že v určitou hodinu vám světlo svítí do nějakého místa a odráží se třeba na stůl. Zapamatujte si pak, že zhruba půl hodiny tam budete mít dobré světelné podmínky a dá se tam fotit.

Naopak se učte zhodnotit špatné podmínky, za kterých nemá vůbec smysl fotit. Zkuste si také světlo nějak odrazit. Jako improvizovaná odrazná deska může pomoci třeba jídelní lístek v restauraci. Díky němu se světlo rozptýlí a výsledek bude vypadat mnohem lépe.

Pozadí může pomoci

Další podstatnou věcí je hledání vhodného pozadí. Mělo by být výrazné a zajímavé, aby fotka na první pohled chytla, dokázala zaujmout, ale zároveň nerušila ústřední motiv, tedy jídlo. Oprýskaná šedá kuchyňská deska, bílý ubrus, to vše je nuda. Naproti tomu dřevěný hospodský stůl z prken může být skvělou kulisou fotografie.

Pracujte také s barvami, i ty mohou nudnému snímku trochu pomoci. Na barevném talíři bude koláč vypadat výraznější, stejně tak bílý talíř na barevném kostkovaném ubrusu, šťávu fotce dodá třeba i dřevěná stylová slánka… Je to trochu efekt, ale v místech, kde nemáte po ruce parádní ateliérovou techniku a musíte improvizovat, se prostě bez efektů, které diváky trošku omámí, neobjedete. Barvy prostě upoutá, stejně tak nějaký předmět jako kamínek, květina na stole nudnou fotku jídla trochu „rozsvítí“.

Nebojte se úprav

Samozřejmě se naučte upravovat fotky v nějakém programu. Stačí nějaký volně dostupný, nemusí to být hned zrovna Photoshop. Někdy drobnější úprava dokáže téměř zázraky – třeba ubrání či přidání sytosti, oříznutí, barevné vyladění. Dobře mohou někdy vypadat i poměrně laciné efekty jako třeba ohmatané okraje apod. Jakkoli se vám to bude zdát laciné, tahle volba při úpravě někdy fotku správně stylově doladí.

Zkrátka když nejsou dokonalé podmínky, je třeba si umět poradit jinak. Nakonec zjistíte, že navzdory tomu, že fotit jídlo je těžké, dokážete i v zaplivané hospodě s poměrně mizernými světelnými podmínkami s foťákem v mobilu pořídit celkem obstojný snímek, za který se nemusíte stydět.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.