Diabetický jídelníček

Diabetes, cukrovka

Dieta pro diabetiky spočívá v kontrole a omezování příjmu sacharidů ve stravě. Diabetický jídelníček je třeba pečlivě dodržovat. Proto jsme se snažili vytvořit takový jídelníček, který vás nebude ohrožovat, ale naopak vás naučí připravovat zdravé pokrmy a udržovat si konstantní hladinu cukru.

Dieta pro diabetiky

Každý diabetik ví, že by se měl stravovat šestkrát denně v pravidelných rozestupech kvůli tomu, aby hladina cukru nekolísala. Většina diabetiků má tendenci k nadváze, takže jejich stravovací plán je navíc ještě redukčním. Zde je však třeba poznamenat, že diabetický jídelníček by měl vždy sestavovat lékař nebo výživový specialista s ohledem na daného pacienta. Aby došlo k redukci váhy, je vhodné, aby byla dieta na cukrovku doplněna nějakou pohybovou aktivitou.

Dieta na cukrovku je založena především na zdravé stravě, omezuje se jen cukr a živočišné tuky v potravinách. Diabetici by měli věnovat pozornost glykemickému indexu potravin a zaměřit se hlavně na potraviny s nízkým glykemickým indexem, kam patří např. zelenina, ovoce, luštěniny a celozrnné obiloviny.

Diabetický jídelníček

Diabetický jídelníček by měl obsahovat potraviny bohaté na bílkoviny, vlákninu, komplexní sacharidy a samozřejmě spousty vitamínů a minerálů. Rychlé sacharidy v podobě sladkostí, zákusků a alkoholu jsou nevhodné, protože příliš prudce zvyšují hladinu cukru v krvi. Více o tom, co jsou sacharidy a v čem se liší sacharidy jednoduché a komplexní, se dočtete v samostatném článku. Dieta pro diabetiky nedoporučuje konzumovat ani ovocné džusy, které obsahují příliš mnoho cukru. Místo toho je lepší si dát celý pomeranč, který má v dužině spoustu důležitých látek včetně vlákniny. Vláknina v potravinách je pro diabetický jídelníček důležitá, protože zpomaluje nárůst hladiny cukru v krvi.

Dieta pro diabetiky dále zakazuje konzumaci těchto potravin: bílé pečivo, sladké pečivo, smažená jídla a fast food, sušené ovoce, plnotučné mléčné produkty, uzeniny a tučné maso, cukroví, dorty a slazené nápoje. Po tomto výčtu to může vypadat, že vlastně nemáte co jíst. Diabetický jídelníček je ale i tak velice pestrý, stačí nahradit vyloučené potraviny jejich zdravými alternativami.

Obohaťte svůj jídelníček doplňky stravy od Nutraceutics!

Se změnou stravování se vám bude dařit lépe a svou nemoc budete mít lépe pod kontrolou. Budete mít energii, která vám při dřívějším způsobu stravování chyběla. Takže konečně začnete i sportovat nebo se vrátíte k oblíbeným činnostem, které budou mít opět další příznivý vliv na vaše zdraví.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.