Jednoduché cviky s gumou pro pevnější bříško, zadeček i ruce

Hodláte se čelit výzvě a zamávat s nadbytečnými kily na bříšku, zadku nebo rukou? Víme jak na to. Ideální cvičební pomůckou je guma a my vám poradíme, jak cviky jednoduše a efektivně provádět pro nejlepší výsledky.

Pokud se rozhodujete, jak podpořit své dosavadní cviky na hubnutí a kterou tréninkovou pomůcku si pořídit, sáhněte po gumě na cvičení. Má to hned několik odůvodnění. Nejen, že je levná, hravě skladovatelná, ale především se jedná o pomůcku, která je vhodná jak na protažení svalstva celého těla, tak na posilování.

Výhody gumy na cvičení

 • Nízká pořizovací cena
 • Snadné uskladnění doma
 • Cvičení vhodné na venek i uvnitř
 • Protahování jednotlivých partií
 • Posilování
 • Aerobní činnost
 • Posílení vytrvalosti a vůle
 • Nemusíte chodit do posilovny

Další cvičební doplňky

Mnozí z nás neradi navštěvují fitnesscentra či posilovny. Raději volí cvičení doma z důvodu klidu a úspory času i financí. Cvičení s gumou je na domácí trénink ideální. Nejen, že nepotřebujete milion dalších pomůcek, ale hravě si vystačíte s cvičební sestavou či motivačním videem.

Mezi doplňkové pomůcky patří pouze vhodná podložka na cvičení, popřípadě ručník a pití. Nezapomínejte dodržovat dostatek příjmu tekutin. Především pak cviky na hubnutí břicha budou efektivnější a vy se budete cítit lépe.

Typy gum na cvičení

Existuje spousta typů gum na cvičení. Pořídit si můžete například klasickou odporovou gumu, ale i populární aerobic gumu nebo Thera band, který je obvykle proveden v sytých barvách, jež mají označovat stupeň tažnosti a pevnosti gumy.

Odporová guma

Je to gumový pás se spojenými konci, jehož charakteristickou vlastností je elasticita. Čím více gumu natáhnete, tím větší poskytuje dopomoc, popřípadě klade odpor. K dostání je na trhu běžně několik variant nabízejících různou mírou odporu a tedy i rozmanité využití.

Odporové gumy na cvičení se od sebe liší nejenom barvami, ale především mírou odporu, která je při výběru zásadní. Výběr závisí na druhu tréninku, který hodláte aplikovat, kondici a vaší hmotnosti.

Cvičební sestava

Každá cvičební sestava se může od sebe lišit podle toho, kterou partii zrovna protahujete či posilujete. Nezapomeňte však dodržet základní pravidla tréninku.

 • Cvičební sestava nesmí bát dlouhá (ideálně cca 30 min)
 • Před sestavou se 5-10 minut rozhřejte
 • U každého cviku provádějte 15 až 20 opakování
 • Minimální počet sérií: tři
 • Sestavu opakujte alespoň 3x týdně
 • Dodržujte pitný režim a zdravý jídelníček

Cvik na triceps

Posaďte se. Gumičku uchopte jednou rukou pevně za zády, předloktím druhé ruky gumičku s výdechem vytahujte směrem ke stropu. Dávejte pozor, abyste nehýbali loktem nahoru a dolů a neoddalovali ho od hlavy.

Cvik na hýždě

Postavte se a gumičku uprostřed nohama přišlápněte k zemi. Rukama uchopte gumičku tak, abyste cítili odpor. Proveďte dřep. Ruce mějte natažené a držte pevná záda.

Cvik na břicho

Lehněte si na záda, gumičku uprostřed zahákněte za podrážky bot. Rukama uchopte konce gumičky, nohy a trup mírně zvedněte od země. Provádějte „zkracovačky" s pomocí gumičky

Online cvičení

Jelikož je cviků s gumou nepřeberné množství, neváhejte využít online videa prostřednictvím youtube kanálů. Nejen, že si budete jistější, zda cvik provádíte správně, ale získáte i potřebnou motivaci k hubnutí.

Cvičení s Posilovací Gumou od Hany Štipák

Pro ty, co doma mají posilovací gumu a neví jak s ní při cvičení naložit. Cvičení vhodné pro začátečníky i pokročilé.

Trénink s odporovými gumami od Ladislava Jecminka.

Cviky na záda, triceps, biceps a další inspiraci, tentokrát s odporovou gumou. Jak uvádí autor videa „Odporové gumy jsou nejlepším způsobem jak se udržet fit, bez nutnosti navštěvovat posilovnu.“ Vyzkoušejte.

Co jíst před cvičením

Při sportu Vaše tělo spaluje tuk, se kterým se bez obav můžete rozloučit natrvalo, ale zároveň spotřebovává důležité látky. Ty musíte poctivě dotankovat – jak jinak než jídlem a pitím. Cvičením nepřicházíte jen o tekutiny, ale i bílkoviny ze svalů a musíte vyrovnat hladinu krevního cukru.

Kdy jíst naposled před cvičením?

Chcete-li hubnout, je důležité jíst poslední jídlo nejpozději hodinu před cvičením, abyste nezatížila trávicí systém a spalovala energii ze zásobních forem – z tukové tkáně. Pokud si dáte energeticky bohatší jídlo, dojde ke zvýšenému průtoku krve do trávicího traktu, čímž se snižuje množství krve dodávané do svalů, a tím se sníží účinnost cvičení během této doby.

Vhodné potraviny

Před cvičením byste neměli jíst žádná tučná nebo příliš sladká jídla. Pozor si dejte i na vyšší obsah vlákniny, která zpomaluje přestup sacharidů do krve, což je výhodné při delším tréninku, nikoli pro redukční cvičení. Dejte přednost lehce stravitelným potravinám, jako je celozrnné pečivo, nízkotučné potraviny s vyšším obsahem sacharidů, např. ovoce, müsli tyčinky bez polevy, lehce stravitelný koktejl.

05.10.2018 - autor: Miriam Blahová

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Cvičení doma: efektivní metody i bez chození do posilovny

18.09.2018

Do zdravého životního stylu mimo správný a pestrý jídelníček, rozhodně patří také pravidelný pohyb. Ne každý ale může docházet do sportovních center, kde by si dal řádně do těla. Proto vám přinášíme hned několik výhod, proč a jak si jednoduše zacvičit doma. Pokračovat ve čtení

Cvičení doma? Zkuste skákání přes švihadlo

07.09.2018

Patří švihadlo mezi retro pomůcky, které si pamatujete akorát ze školy? Nebo má ve světě fitness stále co „říct“? Druhá možnost je správně. Švihadla mají mnoho pozitivních účinků a jsou perfektně skladovatelná. Vyzkoušejte je v rámci domácího cvičení. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 223 681 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?