Najděte motivaci do hubnutí v meditaci

Ve svém životě se řídíme zažitými vzorci chování, které většinou pocházejí už z raného dětství. Jak jsme byli oceňováni v dětství, jakým způsobem nám dávali nebo nedávali rodiče najevo lásku, na tom z velké části závisí i to, jakým způsobem budeme vnímat sami sebe v dospělosti. I hubnutí je otázkou správného vnímání sama sebe, schopnosti se zklidnit, odevzdat své myšlenky vesmíru. Meditovat.

Mnohdy se v životě dostáváme do situací, kdy něco strašně moc chceme a nedaří se nám to. O to víc o to usilujeme, vydáváme na to obrovské množství energie. Přesto to nefunguje. Může to vést až ke vzteku, vypjatým emocím. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu. Čím víc to nejde, tím víc to chceme, tím větší je naše úsilí. Je to ale chyba. V takovou chvíli je nejlepší zvolnit. Přestat o to násilně usilovat. Zklidnit se. Vydechnout.

Stejný začarovaný kruh funguje i v hubnutí. Máte pár kilo navíc a strašně chcete zhubnout. Přizpůsobíte si jídelníček směrem ke zdravému životnímu stylu. Nepodceňujete spánek, pitný režim, zařadíte do svého každodenního programu pohyb. Přesto to nejde. Začínáte pak váhu řešit kudy chodíte. Jenže tudy cesta nevede. Mnohdy to nemusí jít, ani když se sebevíce snažíte. V takovou chvíli není nic horšího, než když začnete nadávat sami sobě.

Udělejte si radost

Nejlepší je se v daný okamžik zastavit. Udělat si klid a pohodu, čas sami na sebe. Protože jak už bylo řečeno hubnutí začíná v hlavě. Jste-li ve stresu, nespokojení sami se sebou, většinou ani ručička váhy se nehne tam, kam vy chcete. Zapomeňte tedy na nějakou dobu na hubnutí. Naopak se obraťte sami do sebe, věnujte se sobě, svým potřebám.

Ruku na srdce, nezapomínáte v tom každodenním kolotoči na sebe? Kdy jste si naposledy udělali něčím radost? Pokud si už nevzpomínáte, kdy jste se naposledy cítili dobře, je na čase to změnit. Účinná relaxace vám pomůže znovu se nastartovat. Krůček po krůčku se učte mít rádi sami sebe. Přijměte se takoví, jací jste. Já vím, ono se to lehko řekne, ale hůř udělá.

Pochvalte sami sebe

Jak na to? Vezměte si třeba čistý papír A4 a napište si na něj všechny dobré vlastnosti, které si myslíte, že máte. I když budete mít sebenegativnější náladu, určitě něco najdete. Vycházejte z toho. Pochvalte se za to, jací jste šikovní. Jak zvládáte práci, rodinu. Zvyšujte si sebevědomí.

Neměli jste dlouhé roky čas na koníčky? Věnujte jim jedno odpoledne. Rezervujte si je sami pro sebe. Nenechte se nikým a ničím zastavit, tohle je jenom váš čas. Uvidíte sami, jakou radost, jaké vnitřní naplnění vám to přinese. Hned budete spokojenější, budete se cítit lépe. Naplňujete svoje potřeby, zájmy, děláte radost sami sobě. Vaše sebevědomí roste. Uvidíte, že i vaše okolí vám to budete vracet. Najednou o vás bude větší zájem. Sami pro sebe budete přitažlivější a vaše okolí to rychle vycítí. Je to první stupínek na cestě ze začarovaného kruhu, že něco nejde tak, jak byste si představovali.

Udělejte si pohodu a meditujte

Zkuste si také občas vyhradit chvilku sami pro sebe, kdy vás nikdo nevyruší. Nedělejte nic. Uvolněná meditace vám pomůže. Nechte myšlenky volně plynout. Pošlete svá přání do vesmíru, ale nenechte se tím nijak stresovat. Prostě vyřkněte myšlenku a nechte ji jako obláček plout časem a prostorem. Můžete si zapálit vonné svíčky, pustit relaxační hudbu, zkrátka vytvořit si takovou atmosféru, kde se budete vy sami cítit dobře a nebude vám do ní zasahovat nikdo zvenčí.

Někomu třeba vyhovuje meditovat na dovolené u moře nebo v přírodě. Najít si romantické zákoutí, kde je hezky, setrvat v něm nějakou dobu. Jinému pomáhá třeba plná vana horké vody s vonnou solí. Má pocit, že se tak očistí od všech starostí. Každý má rád něco jiného. Dopřejte si pravidelně nějaký svůj meditační rituál. Plynutí myšlenek vám hodně pomůže. Vypněte z každodenního stresu.

Meditace pro zdraví by měla být součástí našich všedních dnů. Je naší chybou, že tento proces duševní očisty vynecháváme. Zapomínáme na něj a vrací se nám to negativně tím, že jsme neustále uspěchaní, zlí, nedůtkliví. Zanedbáváme sami sebe a naše tělo nám vrací v podobě varování. „Starej se o sebe! Buď na sebe hodný/á“ říká nám. Pokud jeho varování nevyslyšíme, může jít i do nemoci. Chce nám tak jednoznačně říci, abychom se sebou něco dělali, nenechávali to být, nebo to skončí katastrofou.

Nechraňte se tukovým valem

Skutečnost, že nemůžete zhubnout, může mít i psychosomatické příčiny, třeba, že tuk se stává vaším ochranným valem proti okolí, v němž chybí láska. Dost často nadváhu řeší velmi citliví lidé. Tuk jim může pomáhat otupit emoce, zážitky, které jsou bolestivé. Také nespokojenost sám se sebou může být příčinou, že se nedaří kilogramy shodit. Tělo se brání jejich odložení, vrací vám tak vaši facku za to, že mu něco vyčítáte, nepřijímáte ho takové, jaké ve skutečnosti je.

V takových případech a chvílích může zklidnění se, věnování se sami sobě být cestou, jak odblokovat svoji hlavu, otevřít ji. Na vlastní oči se můžete přesvědčit, že vaše okolí není jenom nepřátelské, najde se spousta lidí, kteří vám fandí, mají vás rádi a budou vám držet palce – prostě proto, že jste takoví, jací jste. Je důležité, abyste i vy postupně dokázali mít sami sebe rádi natolik, že pochopíte, že není třeba se před zraňujícím okolím chránit tukovým valem. Nebojte se ničeho, nakonec to zvládnete i bez něj.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.