Impetigo u dětí i dospělých - léčba a inkubační doba

Buďte na pozoru! Impetigo je vysoce nakažlivého onemocnění, které postihuje velké procento dětí ve věku 3 – 7 let. Objevit se může ale také u dospělých, kdy napadá zejména matky infikovaných dětí. Dále impetigo napadá také dospělé po prodělání rýmy, nachlazení, nebo chřipky. Případů nakažení dospělých bývá podstatně méně.

Jedná se o povrchové onemocnění kůže, které je zapříčiněno bakteriemi a projevuje se výsevem malého puchýřku, který se zvětšuje a na jeho obvodu se vytváří další drobnější puchýřky. Obsah puchýřku je ze začátku čirý, velmi rychle se ale zkalí. Následně buď to praskne sám, nebo začne v středu zasychat. V místě kde byl puchýřek následně vznikají žluté až hnědočerné strupy.

Impetigo příznaky

  • Objevuje se puchýřovitou vyrážkou, nejčastěji na obličeji, může se ale projevovat kdekoliv na těle (břicho, nohy).
  • Projevuje se především u dětí předškolního a školního věku.
  • Dále může být vyrážka doprovázena bolestivým zduřením mízních uzlin a zvýšenou teplotou. 

Riziko nákazy je vyšší, když má dítě sníženou odolnost pokožky (trpí na ekzémy apod.) nebo má sníženou imunitu, to bývají projevy impetiga intenzivnější.

Inkubační doba

Inkubační doba u impetiga není jednoznačně dána, její délka záleží na agresivitě původce, tím bývá většinou zlatý stafylokok a na délce kontaktu při nakažení.

Většinou trvá několik dnů, maximálně týden.

Léčba

Je nutné navštívit ošetřujícího lékaře, jelikož k léčbě bude nutné nasadit masti s obsahem antibiotik. Antibiotika mohou mít lokální formu v podobě masti, nebo celkovou, v podobě prášků či sirupu. U nekomplikovaných případů stačí zařadit pouze lokální léčbu.

V rámci léčby je také vhodné zařadit koupele v roztoku hypermanganu, koupele jsou vhodné především pro ty, kteří mají postiženou větší plochu kůže. Menší postižená místa mohou pacienti omývat střídavě hypermanganem a heřmánkem. Obklady s vlažným heřmánkem přikládejte na tělo na cca 2O min. Strupy se postupně uvolní, postižené místo následně jemně osušte a aplikujte na něj předepsanou mast.

Materiál použitý při ošetření neprodleně vyhoďte a umyjte si ruce jak vy, tak případně i dítěti. Ideální je následně použít obvaz, díky tomu zabráníte přenosu na další místa.

Kdy navštívit lékaře?

Impetigo se léčí antibiotiky, proto je třeba nutné vyhledat pomoc odborného lékaře. Domácí samoléčba není v tomto případě dostačující. Z důvodu infekčnosti je nutné zůstat doma, aby nedošlo k dalšímu přenosu infekce na jiné osoby.

Prevence

Obecně je nutné dodržovat zvýšenou osobní hygienu, zabráníte tak šíření impetiga na ostatní členy domácnosti.

Samozřejmosti je také případně vydezinfikovat všechny hračky nemocného dítěte, jeho jídelní potřeby a také prádlo pacienta se doporučuje prát odděleně od ostatního.

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

Borelióza

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíšťaty. Narozdíl od klíšťové encefalitidy se lymská borelióza v České republice vyskytuje daleko častěji.

Crohnova choroba

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které se projevuje typickými průjmy, bolestí břicha a poruchami trávení

Infekční mononukleoza

Infekční mononukleóza, někdy se jí také přezdívá “polibková nemoc".

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

 
Zelený zákal - příznaky, léčba, operace Spála u dětí i dospělých: příznaky a léčba Co na suchý kašel: léky, domácí léčba a prevence Zánět průdušek neboli bronchitida: příznaky a léčba Vysoký krevní tlak aneb hypertenze - příznaky, léčba Co pomáhá na afty a jak se jich definitivně zbavit? Chřipka - příznaky, léčba a inkubační doba Hemeroidy - příznaky, prevence, léčba a mast Laryngitida u dětí i dospělých - příznaky a léčba Zánět spojivek - příznaky a efektivní léčba Šestá nemoc - příznaky, léčba i prevence Crohnova choroba - příznaky, dieta, prevence Infekční mononukleoza - příznaky, léčba i dieta Příušnice - příznaky, léčba a očkování Pátá nemoc - příznaky, léčba i prevence Pálení žáhy - příznaky, léky a co zaručeně pomáhá Rýma - co opravdu zabírá a čím byste si naopak mohli uškodit? Angína - příznaky, léčba a nejlepší prevence Impetigo u dětí i dospělých - léčba a inkubační doba ADHD u dětí - příznaky, projevy a léčba Salmonela - příznaky, přenos, dieta, léčba Zápal plic - poznejte příznaky, léčbu i prevenci Borelióza (lymská borelioza) - příznaky, léčba a prevence Bolest v krku - co na bolest zabírá a jak ji předejít? Pásový opar - příznaky, léčba, přenos i inkubační doba Ječné zrno v oku - příznaky, projevy, léčba Spalničky - příznaky, očkování a léčba Neštovice - příznaky, inkubační doba, léčba Svrab u člověka - co na něj skutečně zabírá?
Chci jídelníček ZDARMA

2 608 518 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?