Kvasinková infekce - příznaky, léčba a prevence

Výtok a nepříjemné svědění jsou jedny z nejčastějších problémů, které mohou přivést ženu ke gynekologovi. Podle průzkumů se s vaginální mykózou za svůj život setká zhruba 75% žen. U mnohých žen jsou záněty opakované až chronické. Ve většině případů je původcem obtíží kvasinka s názvem Candida albicans. 

Kvasinky milují teplé a vlhké prostředí, velmi dobře se jim tak daří ve chvíli, kdy dojde ke zvýšení pH v oblasti pochvy. Rovnováhu v pochvě zajišťují ty "správné" mikroorganismy - laktobacily, ty udržují kyselé prostředí, dále hormony a imunitním systémem. 

Kvasinková infekce příznaky

 • svědění
 • pálení
 • otok vnějšího genitálu a pochvy
 • bílý hrudkovitý výtok (konzistencí připomínající tvaroh)
 • nepříjemné pocity, bolest při močení a během pohlavního styku

Na narušení prostředí mohou mít vliv: 

 • antibiotika - ty eliminují i "dobré" mikroorganismy v pochvě, poté se přemnoží ty špatné
 • hormonální změny - například při těhotenství nebo užívání antikoncepce s vyšší hladinou estrogenů
 • oslabená imunita
 • nevhodná strava - např. s vysokým podílem cukrů
 • nevhodné hygienické návyky - špatné utírání genitálu směrem od řitního otvoru k pochvě, používání parfémovaných toaletních papírů, menstruačních vložek, příliš časté mytí genitálu
 • nevhodné prádlo - těsné a umělé spodní prádlo vytváří teplé a vlhké prostředí, stejně nevhodné a rizikové může být v létě setrvání v mokrých plavkách!

Na vznik zánětu můžou mít vliv i některé onemocnění, jako je cukrovka kvůli nevyrovnané hladině cukru v těle, nebo poruchy imunitního systému.

Kvasinková infekce léčba

Vaginální mykózy se léčí antimykotiky – nejčastěji lokálně krémy nebo čípky. Léčba může být i celková - preparáty podávanými ústně.

Mírnější formy zánětu si může žena vyléčit sama pomocí volně prodejných preparátů v lékárnách (Canesten, Gyno Pevaryl).  Léčbu se doporučuje zahájit při prvních příznacích a pokračovat v ní do úplného vyléčení Po volně prodejných lécích byste ale měl pacient sáhnout v případě, že si je kvasinkovým původem jistý. V opačném případě mu může samostatně naordinovaná léčba naopak uškodit!. Jestliže domácí léčba nezabere, navštivte gynekologa.

Vaginální mykóza se sice nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, každopádně ji mohou získat oba partneři a prostřednictvím pohlavního styku ji na sebe opakovaně přenášet. Proto je důležité léčit oba partnery a doporučuje se vynechat v době léčby pohlavní styk. Hlavně muži mohou být přenašeči onemocnění, i když nepozorují viditelné příznaky.


Komplikace: Kvasinková infekce se může často vracet. Vždy je tak důležité vyléčit také partnera. Pacientovi především pomůže posílení imunity a dodržování správné stravy a hygieny intimních míst. Kvasinky někdy mohou mít ložisko i jinde v těle, v takových případech by měla pomoci celková léčba.

Domácí léčba a babské rady

Na záněty mohou pomoci sedací lázně v nálevu z řapíku, do kterého se dá přidat tinktura z grepových semínek (zhruba 20 kapek na litr). Jako první pomoc se dá použít bílý jogurt s živými kulturami, který se aplikuje přímo do pochvy.

Bylinky

Kvasinky, které zapříčiní záněty, můžete likvidovat tinkturou z grepových jader, ořešáku černého nebo česneku. V boji s plísněmi a s posílením imunity vám bude nápomocný čaj Lapacho. Dalším pomocníkem proti kvasinkám jsou také echinacea a oregano.

Kvasinková infekce u mužů

Jestliže pociťujete svědění a pálení v oblasti předkožkového vaku, sliznice žaludu je oteklá, zarudlá nebo posetá červenými skvrnkami, či trpí opakovanými vaginálními mykózami vaše partnerka, tak na vině těchto všech příznaků může být kvasinková infekce penisu.

 • Léčba probíhá stejně jako u žen aplikací místních antimykoticky působících látek, například ve formě krémů.
 • Po dobu léčby se doporučuje sexuální abstinence!

Kvasinková infekce v těhotenství

I v těhotenství bývá nejčastějším důvodem svědění genitálu a pochvy kvasinková infekce. Naštěstí je ale pouze nepříjemná, nikoliv nebezpečná. Podle výzkumů se v pochvě nachází náhle více živného substrátu a proto se kvasinky tak často přemnoží.

Nejedná se o případ, že by žena nepříjemnou infekci "chytila", ale kvasinky, které v pochvě žijí, se přemnoží a začnou se chovat agresivně. Problém se následně léčí taktéž za pomoci vaginálních preparátů.

Kvasinková nebo bakteriální infekce?

Bakteriální infekce je jiným typem vaginální infekce, která se velmi často zaměňuje s infekcí kvasinkovou. Nicméně jsou to dva různé druhy infekce s rozdílnými příznaky a taky léčbou! Infekce ale může být také smíšená. A protože je léčba kvasinkové infekce jiná, než léčba té bakteriální, je důležité vědět, jakou vaginální infekcí momentálně trpíte. Jestliže si nejste jistá, doporučujeme odbornou konzultaci s vaším gynekologem.

Prevence

Zdravá strava: omezení cukru na minimum, snížení příjmu kofeinu, alkoholu, kynutého pečiva, plísňových sýrů. Preference kuřecího, králičího a krůtího masa a ryb, hnědé rýže, celozrnných potravin, zeleniny. Dále se zaměřte na jogurty s živými kulturami. 

Základní hygiena: k narušení rovnováhy přirozené vaginální flóry může dojít v důsledku používání nevhodných hygienických přípravků  (parfémované toaletní papíry či vložky apod.). Vhodné je podpořit přirozené pH intimních partií přípravky určenými k mytí těchto partií, ale ani s nimi to nepřehánět. Lékaři také dále doporučují nosit bavlněné prodyšné oblečení.

Zdravý životní styl: významnou roli hraje zdravý životní styl, ten podporuje imunitní systém a bojuje proti stresu, který se na vzniku či opakovaném výskytu infekce může taktéž podílet.

Zodpovědné sexuální chování: záněty pochvy, vejcovodů a vaječníků mohou mít původce v mikroorganizmech, které jsou sexuálně přenosné, je tedy třeba myslet na zodpovědné sexuální chování u sebe, ale také u partnera!

Zásady protikvasinkové diety

 • Na prvním místě byste měl mít čerstvou zeleninu, například ve formě salátů.
 • Často byste měl do jídelníčku zařazovat bílé a kysané zelí, křen, hořčici a česnek – všichni jsou vyhlášení nepřátelé kvasinek.
 • Zeleninu a ovoce dobře omývejte, zabráníte tak možnému šíření nové infekce.
 • Zároveň zeleninu a ovoce připravujte šetrným způsobem, abyste zachovali co nejvíc obsažených zdravých látek - dušení, vaření v páře  apod.
 • Zřekněte se cukru!
 • Jako koření používejte převážně čerstvé bylinky a sůl nehte raději stát na lince.
 • Zařaďte olivový olej.
 • Pijte hodně vody.
 • Omezte jezení v pozdních večerních hodinách.
 • Zařaďte pravidelný a každodenní pohyb.

I po ukončení diety se stravujte nadále zdravě. Je také dobré se vyhnout léčbě antibiotiky, jestliže není nezbytná

Jak dlouho držet dietu?

Doba diety se odhaduje na tři měsíce a více.

Je ale bohužel dokázáno, že jakmile se vrátíte ke starým stravovacím návykům, kvasinky se mohou opět ukázat. Jakmile začnete s redukcí cukru ve stravě, kvasinky začnou k vašemu mozku vysílat informace o jejich nedostatku. Počítejte tak s příchodem velkých chutí na sladké. Pokuste se vytrvat a nevzdávat se. Chutě na sladké budou postupně ochabovat a ustoupí, spolu s úhynem kvasinek v těle. Příjemným benefitem vašeho snažení bude pravděpodobně i úbytek na váze. Mnozí lidé pak u jídelníčku a zdravého životního stylu nakonec setrvají.

Kdy navštívit lékaře?

Jestliže domácí léčba nezabere, navštivte gynekologa.

Kvasinková infekce bývá dobře rozpoznatelná právě při gynekologickém vyšetření. V ostatních případech se mohou provádět stěry a kultivace v laboratoři, případně odběr krve.

Lékaře určitě neprodleně navštivte jestliže:

 • Máte kvasinkovou infekci poprvé, nebo si nejste jistá, že se jedná o tuto infekci.
 • Máte kvasinkové infekce často, nebo pokud se vrací častěji než jednou za 6 měsíců.
 • Vaše příznaky se nezlepšují během tří dnů, nebo pokud nezmizí během sedmi dnů.
 • Máte vaginální krvácení nebo přidruženou bolest v bedrech.
 • Jste těhotná nebo kojíte.

​Hledáte jiné nemoci?

Zelený zákal

Zelený zákal, jak se lidově glaukomu říká, je nebezpečné oční onemocnění – většinou  nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození!

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak - hypertenze, je častým a velmi nebezpečným onemocněním kardiovaskulárního systému. Říká se mu tichý zabiják, jelikož spousta lidí se o onemocnění dozví až při náhodné kontrole.

Suchý kašel

Suchý kašel bývá reakcí na alergen, cigaretový kouř, zvýšené množství prachu nebo suchý vzduch z klimatizace. Dá se říci, že suchý kašel často značí počátek nachlazení.

Bronchitida

Zánět průdušek je onemocnění známé také jako bronchitida. Při akutní bronchitidě postupuje nemoc náhle a to například po obyčejném nachlazení.

03.07.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Jak vyhrát boj proti kvasinkové infekci?

28.02.2018

Mezi nejznámější projevy kvasinek řadíme všem ženám jistě dobře známý kvasinkový zánět. Ten má za následky nepříjemné svědění a výtok. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 224 362 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?