S hubnutím pomůže spalovač tuků

Spalovač tuků

Téměř každý člověk dospěje v životě do bodu, kdy chce zhubnout, někdo jen pár kilo, jiný více. Obecně se doporučuje zařadit odlehčený jídelníček a hýbat se. To je skvělé, ale někdy je potřeba hubnutí trochu pomoci. V takovém případě může být tím správným startérem spalovač tuků.

Zní to skoro alchymicky, ale o žádné uměle vytvořené látky se v tomto případě nejedná. Naštěstí i v přírodě existuje několik látek, které můžeme při snaze zhubnout povolat na pomoc.

ˇ

Přírodní spalovače tuků

Spalovač tuků je látka, která našemu tělu pomáhá štěpit tuk. Většinou se jedná o princip termogeneze, takže se tkáně v těle zahřívají a na to spotřebovávají tělesný tuk. Jedná se o výsadu teplokrevných živočichů, kteří si právě pomocí termogeneze jsou schopni vytvářet tělesné teplo i v chladném počasí.

Mezi nejlepší spalovače tuků patří látky kapsaicin (obsažený v chilli papričkách), kofein, synefrin (obsahují ho hořké citrusy) a yohimbin (obsažený v kůře afrického stromu bujarník).

Kapsaicin

Kapsaicin je alkaloid zodpovědný za pálivost papriky. Nejvíce ho obsahují právě papričky chilli a obecně se dá říct, že čím více je paprika pálivá, tím více kapsaicinu obsahuje. Jedná se o látku pro člověka (a všechny savce) dráždivou, ve všech tkáních způsobuje pálení. Tyto vlastnosti z něj ale dělají nejúčinnější spalovač tuků.

Mezi pozitivní účinky kapsaicinu patří podpora krevní cirkulace, zrychlení metabolismu a zvýšení produkce žaludečních sekretů a tím podpora zažívání.

Kofein

V případě kofeinu není třeba dlouhých výkladů. Jedná se pravděpodobně o nejrozšířenější stimulant na světě a při užívání ve větším množství se dokonce může stát drogou. Každopádně má pozitivní vliv na centrální nervovou soustavu a srdeční činnost. Díky tomu jej také řadíme mezi přírodní spalovače tuků a jídelníček na hubnutí tedy neohrozí ani káva nebo zelený čaj.

Synefrin

Synefrin je látka chemicky podobná adrenalinu a noradrenalinu, což jsou látky, které mimo jiné způsobují rozpad tukových buněk. Podle některých studií synefrin zvyšuje termický efekt jídla a zrychluje metabolismus. Tradiční využití má také v čínské medicíně.

Synefrin je obsažen v citrusech, především těch hořkých, jako jsou grapefruit nebo hořký pomeranč a řadí tak tyto potraviny také mezi spalovače tuků.

Yohimbine

Další alkaloid řazený mezi spalovače tuků je obsažený v kůře afrického stromu bujarník. Je známý především pro své afrodiziakální účinky, ale jeho účinky na hubnutí lze přirovnat k synefrinu.

Jedná se také o látku, která může nervový systém stimulovat až příliš a má řadu nežádoucích účinků. Prodává se jako potravinový doplněk hlavně v USA, v Evropské unii je používání yohimbinu zakázáno a nesmějí se prodávat ani žádné produkty, které jej obsahují.

Které potraviny jsou nejlepší spalovače tuků?

Z výše uvedených informací už je pak jednoduché odhadnout, které potraviny se řadí mezi nejlepší spalovače tuků. Naštěstí nejde o žádné exotické a nesehnatelné pochutiny, většinu z nich máme na jídelníčku běžně.

Chilli papričky

Obsahují kapsaicin, který prokrvuje tkáně, zrychluje metabolismus a zvyšuje termogenezi.

Chilli papriček existuje mnoho druhů, mezi nejznámější patří jalapeňos nebo habanero, nejpálivější papričkou na světě je Carolina Reaper. S chilli se setkáte především v indické a mexické kuchyni – jednak jako součást oblíbeného kari koření, jednak jako hlavní přísadu chilli con carne. Používat chilli papričky můžete třeba do guláše, různých masových směsí, skvěle doplňuje také fazole. Pro zmírnění pálivosti se pokrmy hojně ochucené chilli servírují s jogurtem nebo zakysanou smetanou.

Káva

Kávovníku se nejlépe daří ve vlhkém tropickém podnebí. Rostlina pochází z Afriky (oblast Etiopie), dnešními největšími producenty jsou Brazílie, Kolumbie, Vietnam a Indonésie. Zajímavostí je, že se jedná vlastně o ovoce. Nejčastěji se pěstují odrůdy arabica a robusta.

Po upražení a namletí kávových zrnek existuje mnoho druhů přípravy – espresso (a nápoje z něj odvozené, jako cappuccino nebo caffe latté), překapávaná káva nebo třeba french press.

Často se traduje, že káva by mohla narušit jídelníček na hubnutí, ale opak je pravdou. Jen si nesmíte připravit kávu s mlékem a cukrem, ta už by do diety zasáhnout mohla.

Zelený čaj

Ten se rozhodně řadí nejen mezi spalovače tuků, ale dokonce zabraňuje v jejich ukládání. Jedná se prakticky o superpotravinu. Mimo jiné obsahuje spoustu antioxidantů, které pomáhají kompletně ozdravit organismus, snižují cholesterol a předcházejí celé řadě dalších onemocnění.

Zelený čaj při zpracování prošel pouze minimální oxidací, díky tomu si zachovává své blahodárné účinky. Při přípravě je třeba dát si pozor na teplotu vody, kterou čaj zaléváte, měla by být v rozmezí 60 – 80 °C. Při překročení této hranice se čaj spálí a jeho lahodná chuť je pryč.

Citrusy

Jak už bylo řečeno výše, citrusy (především ty hořké – grapefruit, hořký pomeranč) obsahují účinný spalovač tuků synefrin. Hojně doporučovaná voda s citronem by tak určitě měla mít čestné místo v pitném režimu (nejen pokud chcete zhubnout).

Pro citrusy je typická podoba plodu, kdy je pod tuhou slupkou schovaná dužina rozdělená do typických “měsíčků”. Jsou skvělým zdrojem vitamínu C i dalších prospěšných látek.

Zázvor

Má podobné účinky jako chilli papričky. Mezi přírodní spalovače tuků ho řadí jeho schopnost prokrvit tkáně a stimulovat metabolismus.

Zázvor má také protizánětlivé a antibakteriální účinky, pomáhá při nevolnostech i při chřipce a nachlazení. Široké využití má tento kořen také v kuchyni, používá se jako koření do sladkých i slaných jídel, vaří se z něj čaj, známá je také zázvorová limonáda nebo pivo.

Skořice

Technicky se jedná o kůru skořicovníku, která se oloupe a stáčí do ruliček, které se pak usuší.

Toto aromatické koření se nejčastěji pojí se svařeným vínem nebo cukrovím, ale použít ji můžeme třeba na dochucení rajské omáčky. Schopnost skořice štěpit tuk a cukr z ní dělají také skvělý spalovač tuků. Proto je dobrý nápad použít skořici například na ochucení ranní ovesné kaše, čaje nebo kávy a jídelníček na hubnutí tak obohatit o další příjemné chutě.

Guarana

Jedná se o rostlinu původem z Amazonie, kde je domorodci považována za všelék. Dnes je vyhledávána hlavně pro své povzbuzující účinky, ale poradí si také s průjmem, migrénou nebo premenstruační syndromem.

Mezi spalovače tuků ji řadí vysoký obsah kofeinu, kterého obsahuje až čtyřikrát více než káva. Navíc se vstřebává pomalu a na organismus tak působí déle.

Kopřiva

Jedna z běžných rostlin, kterou najdeme takřka na každém kroku. Na organismus působí močopudně a díky tomu napomáhá vyplavování toxických látek z těla. Čaj z mladých kopřiv je často doporučován v lidovém léčitelství pro celkové povzbuzení organismu po zimě, obsahuje totiž železo. V kuchyni můžeme kopřivu použít na přípravu “špenátu” nebo do velikonoční nádivky. Stačí ji před použitím spařit a můžete s ní pracovat běžným způsobem.

Hojně se kopřiva využívá v kosmetickém průmyslu, díky obsahu křemičitanů podporuje růst nehtů a vlasů. Šampony a vlasové masky podporují vitalitu vlasů a prospívají i vlasové pokožce.

Také potravinové doplňky obsahují přírodní spalovače tuků

Výše zmíněné látky a potraviny fungují jako spalovač tuků. Někdy se ale může stát, že vám jejich přijímání v běžném jídle z nějakého důvodu nedělá dobře. Po kávě může přijít třes rukou, pálivá chuť nevyhovuje a dráždí až nepřiměřeně a na citrusy není sezóna.

Ale ani v tom případě není třeba se přírodních spalovačů tuků vzdát. Mnohé firmy dnes nabízejí koncentrovanou formu aktivních látek v tabletách nebo kapslích. U různých výrobců si můžete koupit čistý kofein, kapsaicin i synefrin. Často se setkáte také s karnitinem, který pomáhá zvyšovat podíl svalové tkáně, což se hodí hlavně fitness nadšencům.

Na tomto místě je potřeba dodat, že “léky na hubnutí” se v ČR prodávat nesmějí. Lékař může předepsat tzv. anorektika, tedy přípravky, které potlačí chuť k jídlu, ale jedná se výhradně o léky určené k léčbě silně obézních pacientů. I tady ale musí přijít změna jídelníčku a zařazení pohybu. Spalovače tuků jsou řazeny mezi potravinové doplňky a jsou volně prodejné.

Tip: Účinný spalovač tuků nemusíte kupovat jen ve fitness prodejnách nebo posilovnách, ale spolehnout se můžete třeba na síť lékáren Pilulka.

Kdy a jak spalovače tuků používat?

Vzhledem k tomu, že se nejedná o léky, nemají potravinové doplňky žádný předpis, kdy přesně je používat. Spalovače tuků recenze však často doporučují užívat například tabletu kofeinu na lačno před cvičením – pomáhá potom lépe právě s odbouráváním tuků v těle.

Existují také přípravky, které se zaměřují na spalování tuků během spánku, například firma Nutriadapt vyvinula prostředek, který podporuje spalování tuků během spánku.

Vzhledem k tomu, že spalovač tuků často funguje jako stimulant nervové soustavy, je dobré se obeznámit s vedlejšími účinky a pečlivě pročíst veškeré informace, které k výrobku uvádí výrobce. Pokud existují nějaké pochybnosti o užívání, je lepší vše konzultovat s lékařem

Spalovače tuků recenze

Recenzí na potravinové doplňky – tedy spalovače tuků v tabletách – je možné najít mnoho například na různých fitness serverech. Nemají však jednoznačného vítěze, i tady lze říci, že každý musí vyzkoušet, co mu vyhovuje.

Vysoko v recenzích se umisťují například produkty Nutraceutics – kladně je hodnotí asi 80% uživatelů. Značka se neomezuje jen na spalovače tuků, ale vybrat si můžete z celé řady výživových doplňků.

Kromě firem, které se specializují na výrobu potravinových doplňků, můžeme najít vlastní spalovač tuků například u prodejce keto diety KetoMix. A i tyto produkty specializované na podporu jedné konkrétní diety dosahují v recenzích 90%.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    Mohlo by vás zajímat

    © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.