Svalová vlákna

Svalové vlákno je základní stavební jednotka příčně pruhovaného a hladkého svalu. Ve skutečnosti se jedná o typ myocytu (svalové buňky), která je vícejaderná a dosahuje značné délky. Jedno svalové vlákno má sice průměr jen asi 10 – 100 µm, ale může být dlouhé až 40 cm. Svalová vlákna jsou uspořádána do snopců.

ˇ

Svaly příčně pruhované

Svaly příčně pruhované jsou schopny kontrakce, tedy smrštění. Díky tomu mění svoji délku a my se můžeme pohybovat. V kulturistice je velmi populární pojem hypertrofie – zvětšování průřezu svalového vlákna. Díky ní se svalová hmota zvětšuje.

Každé svalové vlákno se skládá ze tří základních komponentů. Všechny tyto základní komponenty svalové buňky přímo ovlivňujeme tréninkem.

  • Myofibrily – 20 až 30 procent buněčné hmoty, jsou tvořeny dvěma druhy bílkovin – aktinem a myozinem. Mají zcela výjimečnou schopnost, kterou je kontrakce – stažitelnost, bez níž by sval nebyl schopen vykonávat svoji funkci.
  • Mitochondrie – 15 až 25 procent buněčné hmoty. V obecném povědomí se jedná o elektrárny buňky, protože v nich dochází k tvorbě energie, probíhá v nich takzvaný Krebsův cyklus.
  • Sarkoplazma – 20 až 30 procent celkového obsahu, jedná se vlastně o buněčnou tekutinu, která vyplňuje mezifibrilární prostor. Nacházejí se v ní ostatní komponenty buněčných struktur.

Svalová vlákna mohou mít u různých lidí různé poměry. Ale bez ohledu na to platí, že různé svalové partie jsou poměrem svalových vláken přizpůsobeny pohybu, který se od nich vyžaduje. A to bez ohledu na individuální rozdíly. Svaly, které musí vykazovat dlouhodobou vytrvalostní činnost tak obecně mají vyšší zastoupení vytrvalostních svalových vláken.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    Mohlo by vás zajímat

    © COPYRIGHT 2021 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.