Vajíčková pomazánka – recept na klasickou, zdravou i veganskou

Vajíčková pomazánka

Oběd navařený pro celou rodinu vám dal pořádně zabrat a na večeři už nezbývá moc energie ani času? Taková situace si žádá rychlou večeři, a to je přesně chvíle, kdy se obrátit na jeden z pilířů české kuchyně – pomazánky. K těm nejoblíbenějším patří vajíčková pomazánka, kterou můžete připravit na mnoho způsobů. Ať už se rozhodnete pro recept na klasickou, vegan nebo zdravou vajíčkovou pomazánku, úspěch je zaručen!

Jak vybírat vejce?

Každé vejce prodávané v České republice na sobě musí mít povinné identifikační údaje. Ty říkají, z jakého typu chovu a z jaké země vejce pochází.

První číslice označuje metodu chovu nosnic:

  • „1“ – vejce nosnic ve volném výběhu,
  • „2“ – vejce nosnic v halách (na podestýlce),
  • „3“ – vejce nosnic v klecích,
  • „0“ – vejce nosnic v ekologickém zemědělství (BIO), tzv. šťastná vajíčka.

Písmena uvádějí kód země původu (česká vejce mají označení CZ). Poslední čtyři číslice pak udávají registrační číslo konkrétního hospodářství (chovu).

Původ vajec vždy ověřujte přímo na vejci, nestačí se podívat na obal. Tam totiž producent musí uvádět rozlišovací číslo třídírny, které také obsahuje kód země (např. CZ123). To ale neznamená, že v této zemi byla vejce také vyprodukována. V české třídírně se mohou třídit vejce z jakéhokoliv státu a na obale vajec bude uveden kód CZ.

Vejce se také dělí na tzv. hmotnostní skupiny:

  • XL, velmi velké vejce, hmotnost nad 73 g,
  • L, velké vejce, hmotnost od 63 g do 73 g,
  • M, středně velké vejce, hmotnost od 53 g do 63 g,
  • S, malé vejce, hmotnost méně než 53 g.

Jak správně vařit vajíčka?

Mohlo by se zdát, že uvařit vejce není nic těžkého. To je sice pravda, ale aby se recept na vajíčkovou pomazánku vždycky povedl, měli byste dodržovat několik zásad. Nejdůležitější je to, aby vajíčka i voda měly podobnou teplotu. Tedy pokud chcete vařit vajíčka přímo z lednice, voda bude studená. Když mají vejce pokojovou teplotu, mohou se vložit přímo do vroucí vody. K tomu je dobré použít lžíci, pomocí které vejce do vody ponoříme. Vajíčka by ve vodě měla být ponořená celá, aby se uvařila rovnoměrně.

Tipy na vaření vajec

Podle výchozí teploty vody se liší také čas vaření vajec. Nejlepší vajíčková pomazánka všech dob si žádá vejce vařená natvrdo – pokud jste je vložili do vroucí vody, vařte je 9 minut, ve studené asi o minutu déle. Další oblíbené přípravy vajíček, především k snídani, jsou vejce naměkko (vařit 5 minut ve vroucí vodě) nebo vejce nahniličko (7 minut ve vroucí vodě). Tyto přípravy se také hodí pro nejrůznější diety, například v jídelníčku keto diety jsou vajíčka na všechny způsoby velmi oblíbená.

Ihned po dosažení správné doby je potřeba vejce zchladit ledovou (nebo aspoň hodně studenou) vodou. Zastaví se tak var a díky prudkému zchlazení půjdou také vejce lépe oloupat. Pro snazší oloupání se také doporučuje přidat do vody trochu octa.

Jak se dělá vajíčková pomazánka?

Na oblíbený recept na vajíčkovou pomazánku dojde nejčastěji v době Velikonoc, kdy se doma sejde větší množství vajec vařených natvrdo. Ale je to škoda, protože tento hit domácí kuchyně, letních táborů i školních jídelen má neskutečné množství obměn. Vajíčková pomazánka s tvarohem, s majonézou, s avokádem… A dokonce existuje i vegan vajíčková pomazánka z tofu.

Hlavní ingrediencí jsou samozřejmě vejce, která mají výborné nutriční hodnoty. Jedná se prakticky o jednu z nejkvalitnějších bílkovin, které lze tělu poskytnout. Obsahují také kvalitní tuky, spoustu vitamínů (ve žloutku najdete vitamíny A, D, E, K), vápník a železo. Díky vysokému obsahu bílkovin patří vaječná pomazánka mezi zdravé pomazánky a je ideální do jídelníčku keto diety.

Jak si na tom stojí recept na vajíčkovou pomazánku a cholesterol?

Vejce jsou však často zatracována kvůli spojitosti se zvýšenou hladinou cholesterolu. Dobrá zpráva je, že tyto obavy jsou zbytečné. Vaječný žloutek sice obsahuje cholesterol, ale určitě ne v takovém množství, které by mohlo člověku uškodit. Hladinu cholesterolu zvyšují především nasycené tuky (třeba ve smažených potravinách nebo kupovaných sladkostech), které se ve vejcích prakticky nevyskytují. Zdravý člověk tak může zkonzumovat až čtyři celá vejce týdně (vaječné bílky lze konzumovat neomezeně).

VYZKOUŠEJTE KETONOVOU DIETU OD KETOMIX!

Vajíčková pomazánka – základní recept a ingredience

Samozřejmě, hlavní surovinou a hvězdou večera jsou tady vejce. Uvařená správně natvrdo, oloupaná a opláchnutá, aby se do jídla nepřimíchaly ani ty nejmenší skořápky. Aby hotová klasická vajíčková pomazánka měla čas propojit všechny chutě a získat správnou konzistenci, je dobré ji po umíchání nechat aspoň hodinu odpočinout v lednici.

Pro základ pomazánky se hodí velké množství surovin. Velmi oblíbená je vajíčková pomazánka s tvarohem, lučinou nebo pomazánkovým máslem, ale použít můžete také máslo nebo margarín. Zdravá vajíčková pomazánka si žádá něco lehčího, třeba řecký jogurt nebo cottage sýr. Klasická vajíčková pomazánka se zase dělá s majonézou. Určitě vyzkoušejte tu domácí! 

Čím doplnit luxusní vajíčkovou pomazánku?

Skvělým doplňkem pro vejce je hořčice. I tady se nabízí velké množství variant, kterou dokáží ozvláštnit každý recept na vajíčkovou pomazánku. Použít lze klasickou plnotučnou, ale také dijonskou, hrubozrnnou nebo anglickou. Na ozdobu a pro dodání svěžesti se vždycky hodí něco zeleného. Použít můžete řeřichu, pažitku pobřežní, jarní cibulku, medvědí česnek nebo jakoukoliv další bylinku podle chuti.

Neexistuje pouze jeden správný způsob, jak se dělá vaječná pomazánka. Klasický vajíčková pomazánka recept můžete ozvláštnit spoustou dalších ingrediencí. Z běžných surovin se nabízí třeba mrkev, červená řepa, celer nebo nakládané okurky. Modernější verzí je potom třeba vajíčková pomazánka s avokádem. Pro méně obvyklé kombinace se hodí také kapary, sušená rajčata nebo různé uzeniny.

ZHUBNĚTE CHYTŘE S PETREM HAVLÍČKEM!

Vajíčková pomazánka – nejlepší recepty

A teď už ke konkrétním receptům, ze kterých si vybere každý – ať už jste milovníci klasiky, zastánci zdravého životního stylu, vegani nebo držíte redukční dietu. Najdete zde klasickou vajíčkovou pomazánku s majonézou i zdravé pomazánky, jako je dietní vajíčková pomazánka s tvarohem nebo vegan vajíčková pomazánka z tofu.

1

Klasická vajíčková pomazánka s majonézou

Vajíčková pomazánka s majonézou tak, jak ji všichni známe. Díky majonéze je její chuť jemná a zároveň lehce pikantní.

Ingredience:

  • 6 ks vajec
  • ½ cibule
  • 1 polévková lžíce hořčice
  • 2–3 polévkové lžíce majonézy
  • 1 kyselá okurka
  • sůl, pepř

Postup:

Nejprve si uvaříme 6 vajec natvrdo, která necháme vychladnout. Pak je oloupeme a nakrájíme na kostičky.  Připravená vajíčka vložíme do misky a přidáme majonézu. Nejlepší možnost je samozřejmě domácí majonéza, ale i ta z obchodu poslouží velmi dobře. Do směsi dále přidáme lžíci plnotučné hořčice, kyselou okurku a cibuli – obojí nakrájené na malé kostičky. Podle chuti dochutíme solí a pepřem. Vajíčkovou pomazánku jak od babičky podáváme s čerstvým pečivem nebo domácím chlebem.

Tip! Pokud si chceme ušetřit práci, šikovnou pomůckou je kráječ na vajíčka nebo krájecí kolečko na čtverečky (stejné se používá na bramborový salát). Tyto pomůcky získáte doslova za pár korun.

2

Vaječná pomazánka bez majonézy

Rozhodně není pravda, že z klasického receptu nemůže vzniknout zdravá vajíčková pomazánka. Základem tohoto receptu je dobře utřené máslo smíchané s vaječnými žloutky. Zdravější varianta skvěle poslouží také jako pomazánka pro děti.

Ingredience:

  • 3 lžíce másla
  • 4–5 vajec uvařených natvrdo
  • plnotučná hořčice
  • sůl, pepř
  • volitelně jarní cibulka nebo pažitka pobřežní

Postup:

Máslo necháme povolit na pokojovou teplotu. Uvařená vejce zchladíme, oloupeme a rozkrojíme na půl. Vydlabeme žloutky a utřeme je s povoleným máslem, přidáme hořčici. Pokud by byla hmota příliš tuhá, můžeme přidat několik kapek mléka (nebo majonézy, pokud naším cílem není zdravá vaječná pomazánka). Směs dochutíme solí a pepřem a přidáme nadrobno nakrájené vaječné bílky. Nakonec vmícháme nasekanou jarní cibulku nebo pažitku pobřežní (lze je také použít jen na ozdobu).

Připravenou žloutkovou hmotou lze také naplnit zdobicí sáček a naplnit jí půlky vajec. Na ozdobu můžeme použít kyselou okurku, sterilovanou papriku nebo libovolné bylinky a jednoduché party občerstvení je hotové.

3

Zdravá vajíčková pomazánka s tvarohem

Tato zdravá vajíčková pomazánka s tvarohem překvapí svou lehkostí. Pokud vynecháte česnek, můžete ji zařadit i do jídelníčku pro děti.

Ingredience:

  • 5 vajec
  • 250 g tvarohu
  • 2 lžíce změklého másla
  • troška plnotučného mléka
  • 3–5 stroužky česneku
  • hrst posekané pažitky

Postup:

Vajíčka uvaříme natvrdo, necháme vychladnout a opatrně oloupeme. Nakrájíme je na kostičky nebo použijeme kráječ na vajíčka. Pak smícháme tvaroh se změklým máslem. Směs vypracováváme tak dlouho, dokud se nezbavíme všech hrudek. Kdyby byla směs příliš hustá a nenatírala by se dostatečně dobře, přidáme na zjemnění mléko. Česnek oloupeme, protlačíme přes lis a přidáme ke směsi. V posledním kroku přidáme kostičky vajec a výslednou vajíčkovou pomazánku ještě osolíme a opepříme podle chuti. Před podáváním k této luxusní vajíčkové pomazánce přidáme ještě hrst natě z pažitky, kterou nasekáme nadrobno.

4

Vegan vajíčková pomazánka

Toto sice není vajíčková pomazánka v pravém slova smyslu, ale určitě zde má své místo. Vegan vajíčková pomazánka je místo vajíček založena na bílém tofu. Tofu je bohaté na vitamíny skupiny B a obsahuje také minerální látky, jako je vápník, železo a hořčík. Nicméně typickou vajíčkovou chuť získává vegan vajíčková pomazánka díky použití černé soli. Ta se těží v sopečných oblastech Indie, Pákistánu, Bangladéše nebo Nepálu a chuť vajec dokáže skvěle imitovat díky lehce sirné chuti.

Ingredience:

  • 1 ks bílé tofu
  • 1 ks cibule
  • ½ lžičky kurkumy
  • 1 lžičku černé soli kala namak
  • 1 lžičku hořčice
  • 100 ml sójové majonézy
  • pepř

Postup:

Bílé tofu nastrouháme na nejjemnějším struhadle. Velikost cibule zvolíme podle počtu porcí a podle chuti. Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno a smícháme s nastrouhaným tofu. Do vzniklé směsi přidáme sójovou majonézu, hořčici a pořádně promícháme. Na závěr ochutíme kurkumou, černou solí a pepřem a vegan vajíčková pomazánka je na světě. Podáváme s celozrnným pečivem. Recept je vhodný i pro lidi s intolerancí na laktózu.

Tip: Vyzkoušejte náš jednoduchý recept na kuskus s tofu!

5

Vegan vajíčková pomazánka s lahůdkovým droždím

Tato super zdravá vajíčková pomazánka obsahuje navíc jednu zásadní ingredienci – sušené droždí. V kuchyni mělo v minulosti široké uplatnění, ale dnes jej najdete spíše u vegetariánů a veganů než na běžném stole. To je škoda, protože tyto inaktivované kvasnice (mají nulový kvasicí účinek, nelze je tedy použít například do kynutého těsta) jsou skvělým zdrojem bílkovin, obsahují vitamíny skupiny B a dokonce chrom, který je velmi důležitý při vstřebávání tuků, snižování hladiny cholesterolu a také při prevenci cukrovky 2. typu. Jeho využití v kuchyni je velmi široké, pro začátek nabízíme k vyzkoušení tento recept na vajíčkovou pomazánku.

Ingredience:

  • 180 g tofu natural (1 balení)
  • 4 lžíce plnotučné hořčice
  • 4 lžíce neslazeného rostlinného mléka (nedoporučuji rýžové a ovesné, jsou přirozeně sladké)
  • 3 lžíce rostlinného margarínu
  • 2 lžíce lahůdkového droždí
  • 1 lžičky černé soli kala namak
  • 2 lžičky kurkumy (nemusí být, slouží k získání krásně žluté barvy)
  • čerstvé bylinky (např. pažitka, nemusí být)
  • pepř

Postup:

Tofu nastrouháme nahrubo, přidáme margarín a opatrně promícháme. Přidáme mléko, hořčici a dochutíme droždím, solí, pepřem a kurkumou. Nakonec můžeme vmíchat nasekané bylinky.

Tip: Všechny suroviny seženete na jednom místě – vyzkoušejte e-shop Grizly!

6

Vajíčková pomazánka s medovou hořčicí podle Pohlreicha

Vajíčková pomazánka je oblíbená i mezi celebritami. Medová hořčice posouvá tento recept na vajíčkovou pomazánku do kategorie haute cuisine.

Ingredience:

  • 4 vejce natvrdo
  • 1 lžíce lučiny
  • 1 lžíce jogurtu/zakysané smetany
  • 2 lžičky medové hořčice
  • citronová kůra (na špičku nože)

Postup:

Lučinu promícháme s jogurtem nebo zakysanou smetanou, přidáme najemno nakrájená vajíčka, medovou hořčici a opatrně dochutíme citronovou kůrou.

Vzhledem k tomu, že se v tomto receptu nepoužívá majonéza, dá se považovat za zdravou vajíčkovou pomazánku. Ale díky použití medové hořčice ji doporučujeme podávat spíše jako luxusní záležitost třeba na jednohubky nebo kanapky při slavnostních příležitostech. Tahle luxusní vajíčková pomazánka si podmaní srdce nejednoho strávníka.

7

Vajíčková pomazánka s ředkvičkami podle Dity P.

Dita Pecháčková byla dlouholetou šéfredaktorkou časopisů Apetit a Albert v kuchyni. I pro ni je klasická vajíčková pomazánka symbolem dětství. I když je o něco obyčejnější než vajíčková pomazánka od Pohlreicha, věříme, že si pochutnáte.

Ingredience:

  • 6 vajec
  • pomazánkové máslo
  • 2 lžíce majonézy
  • pažitka
  • ředkvičky
  • sůl
  • čerstvě namletý pepř

Postup:

Vajíčka uvaříme natvrdo, zchladíme a oloupeme, oddělíme bílky a žloutky. Žloutky utřeme s pomazánkovým máslem a majonézou. Vaječné bílky nasekáme nadrobno nebo protlačíme přes krájecí mřížku a vmícháme do vzniklé směsi. Ředkvičky a pažitku můžeme nakrájet nadrobno a také vmíchat do pomazánky nebo můžeme obě suroviny použít na ozdobu.

8

Vajíčková pomazánka s olivami

Nejen v českých kuchařkách najdete vajíčková pomazánka recept. Přidáním středomořských ingrediencí se toto jídlo dostane do jiné chuťové dimenze.

Ingredience:

  • 1 ks jarní cibulky
  • 2 ks sterilované okurky
  • 125 g měkkého sýra
  • 6 ks vajec
  • 8 ks černých oliv
  • mletý černý pepř, hořčice, sůl, tatarská omáčka

Postup:

Vajíčka uvaříme natvrdo, zchladíme a oloupeme, nakrájíme na kostičky nebo protlačíme přes mřížku. Jarní cibulku, okurky a olivy nakrájíme nadrobno a smícháme s vajíčky. Přidáme hořčici a sůl a pepř podle chuti. Nakonec přidáme tatarskou omáčku nebo majonézu, která ovlivní hustotu výsledné pomazánky.

Pokud vás láká spíš zdravá a dietní vajíčková pomazánka, je možné majonézu nahradit například řeckým jogurtem.

9

Pomazánka s vajíčky a avokádem

Avokádo má výborné nutriční hodnoty a zároveň skvěle chutná, proto patří mezi oblíbené potraviny posledních let. Přestože patří mezi ovoce, jsou nutriční hodnoty avokáda ideální i do nízkosacharidového stravování. Obsahuje totiž spoustu zdravých tuků a minimum sacharidů.

Ingredience:

  • 4 vejce
  • 1 zralé avokádo
  • 1 šalotka
  • 4 lžíce majonézy
  • sůl, pepř

Postup:

Vajíčka uvaříme natvrdo, zchladíme a oloupeme. Šalotku nasekáme nadrobno, vydlabeme dužinu z avokáda, přidáme žloutky a majonézu. Směs rozmixujeme tyčovým mixérem na pastu, kterou dochutíme solí a pepřem. Do pasty jemně vmícháme nadrobno nasekané vaječné bílky. Tento recept skvěle zapadá také do jídelníčku pro low carb a keto dietu. Pro některé je to dokonce nejlepší vajíčková pomazánka všech dob.

10

Švédská vaječná pomazánka

Nejen Češi mají rádi pomazánky. Tento recept na vajíčkovou pomazánku ozvláštní řapíkatý celer a citronová šťáva, které dodají svěžest i křupavost. Zapojte ji do svého repertoáru pomazánek pro děti.

Ingredience:

  • ½ červené cibule
  • 6 vajec
  • 1 stonek řapíkatého celeru
  • 3 lžíce majonézy
  • 1 lžíce hrubozrnné hořčice
  • sůl a pepř
  • citronová šťáva

Postup:

Cibuli nakrájíme nadrobno a na chvíli namočíme do studené vody, to ji zbaví štiplavosti. Vajíčka uvaříme natvrdo, zchladíme, oloupeme a nakrájíme nebo použijeme kráječ na vajíčka. Řapíkatý celer nakrájíme na malé kousky, vše smícháme a přidáme hořčici a majonézu. Nakonec dochutíme ještě solí, pepřem a citronovou šťávou. Pro opravdu autentický švédský zážitek můžeme přidat nasekaný kopr. Podáváme s tmavým chlebem a hlávkovým salátem.

11

Zdravá vajíčková pomazánka s mrkví

Tato zdravá vajíčková pomazánka dokáže opravdu přesvědčit o tom, že i zdravé stravování umí uspokojit chuťové pohárky. Skvěle se hodí i do jídelníčku pro děti.

Ingredience:

  • 4 vejce
  • 1 větší mrkev
  • sýr typu žervé
  • ½ cibule
  • plnotučná hořčice

Postup:

Vajíčka uvaříme natvrdo, zchladíme, oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Mrkve očistíme a nastrouháme na jemném struhadle. Cibuli nakrájíme nadrobno, všechny ingredience smícháme a spojíme dohromady sýrem žervé a hořčicí. Můžeme dochutit solí a pepřem.

12

Vajíčková pomazánka s medvědím česnekem

Medvědí česnek je jednou z trendy jarních ingrediencí a jeho sběr se rozšiřuje mezi lidmi podobně jako sběr hub. Jen pozor na jeho záměnu s jedovatou konvalinkou – následujte svůj nos a jemnou česnekovou vůni.

Ingredience:

  • 250 g lučiny
  • 3 vejce uvařená natvrdo
  • hrst medvědího česneku
  • sůl, pepř

Postup:

Oloupaná vajíčka nastrouháme na jemném struhadle (můžeme použít také lis na česnek) a smícháme s lučinou. Pokud by byla směs příliš hutná, můžeme k naředění použít bílý jogurt. Nakonec přidáme nasekaný medvědí česnek a dochutíme solí a pepřem.

13

BONUS: Domácí majonéza

Klasická majonéza má jen pár přísad a její příprava není nijak složitá. Přesto dokáže pokrmu dodat ten správný šmrnc.

Ingredience:

  • 2 velké čerstvé žloutky
  • 1 lžička dijonské hořčice
  • ½ lžičky soli
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 80 ml panenského olivového oleje
  • 200 ml podzemnicového nebo slunečnicového oleje

Postup:

Je potřeba zajistit, aby všechny potraviny měly pokojovou teplotu, v opačném případě hrozí, že se majonéza srazí! V míse pomocí metly šleháme žloutky, hořčici, osolíme a opepříme. Dále zašleháme citronovou šťávu, smícháme oba oleje a přidáváme je za stálého šlehání do žloutkové směsi – nejdříve po kapkách. Další přidáme vždy, když se předchozí kapka vstřebá. Jakmile začne směs houstnout, můžeme začít opatrně přilévat olej. Když se vstřebá všechen olej, ochutnáme a případně dokořeníme dle vlastního uvážení.

Ať už tradiční vajíčková pomazánka od babičky nebo některá z modernějších obměn, jedná se vždy o skvělý tip na chutnou svačinu či večeři.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.