Veganství

Jedná se o konzumaci potravin výhradně rostlinného původu, což znamená vyloučení veškeré stravy živočišného původu, jako je maso, mléko a vejce, ale také med a droždí.

Veganství je jednou z forem vegetariánství. Přesto, že vegani ze svého jídelníčku určité druhy potravin zcela vyřadili, výzkumy ukazují, že netrpí žádným deficitem železa, vápníku, ani vitamínu D či B12.

Pro většinu veganů se nejedná pouze o konzumaci jídla rostlinného původu, ale o celkový životní styl, o životní filozofii, kterou vyznávají.

Nejčastějším důvodem je etické hledisko, kdy vegani soucítí se všemi živými bytostmi a jsou zásadně proti zabíjení a trýznění zvířat. A to nejen v jejich chovech na maso nebo na vejce, ale také v mléčném průmyslu, v kožešinových farmách, v zoologických zahradách, cirkusech a podobně.

Ortodoxní vegani tedy nejen nekonzumují stravu živočišného původu, ale neoblékají se ani do oblečení z kůže, vlny nebo hedvábí a neúčastní se zábavy, při které se využívá zvířat. Dá se říci, že pro vegany, kteří přijali tento celkový životní styl, je veganství určitým druhem protestu.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.