Výroba přírodních repelentů proti hmyzu bez chemie

Co se týče ochrany proti škůdnému hmyzu, a to od komárů, přes klíšťata až po další nepříjemný hmyz, tak své tělo můžete účinně bránit i bez pomocí chemie. Výrobu domácího repelentu ocení především lidé, kteří žijí zdravým životním stylem. Ale i když nepatříte zrovna mezi tyhle příznivce, tak repelent určitě vyzkoušejte. Obměna běžných repelentů, které jsou k dostání v obchodech a jsou plné škodlivé chemie není určitě na škodu. Budete zcela jistě mile překvapení!

Pokud se tedy také chcete obejít bez nebezpečných chemických přísad, vsaďte na domácí, přírodní náhradu repelentů. I doma vyrobený repelent může být dobře účinný v boji proti parazitům.

Repelenty:

Ocet jako účinný pomocník v boji proti klíšťatům

Ocet je jeden z běžných domácích zdrojů a díky němu klíšťatům zcela jistě vonět nebudete. A S octem je to navíc velmi jednoduché. Stačí smíchat dva díly vody s dílem jablečného octa. Nakonec přidejte pár kapek svého oblíbeného oleje. Vznikne směs, která se následně aplikuje na odhalené části těla. Vyhnout byste se měli nosu, ústům a očím. Můžete zkusit takto ošetřit i srst vašich domácích mazlíčků, které máte v plánu brát s sebou do přírody.

Citrusový repelent

Na tento exotický a fresh repelent stačí smíchat tři díly vody (vařící) a poté přidat několik oloupaných a nakrájených citrusových plodů. Doporučuje se použít pomeranče, citróny, limetky nebo grapy. Vodu nechte vřít zhruba jednu minutu a poté dál vařte na mírném plamenu cca jednu hodinu. Citrusové plody po době vaření vyjměte z vody a repelent je hotov. Před použitím nechte dostatečně zchladnout.

Peprmintový repelent

Ti z vás, kteří mají peprmint (esenciální olej z máty) v oblibě, s tímto repelentem jistě dostanou to své. U klíšťat tomu bývá přesně naopak. Peprmintová vůně je silně odpuzuje. Příprava peprmintového repelentu vám nezabere ani příliš času. Stačí smíchat dva hrnky vody a asi dvacet kapek peprmintového olejíčku a repelent je na světe.

Hřebíčkový repelent, který spolehlivě odežene všechny komáry

Do malé (200ml) skleničky Alpy dejte na jeden den vylouhovat zhruba 30 ks hřebíčků. Po jednom dni louhování můžete začít mazat repelent na odhalená místa těla. Hřebíček se nedoporučuje vyndávat, nechat jej v lahvičce byste měli napořád. Alpa může sice poněkud zhnědnout, ale to není žádná známka závady. Tento repelent nejen, že krásně voní, ale je opravdu vysoce účinný a jeho příprava vyjde přitom na pár korun.

Další tipy na ochranu proti komárům:

  • Komáry odpuzuje česnek, stačí jej položit na talíř a nechat v místnosti
  • Vonný kouř z rozmarýnu (usušený a zapálený rozmarýn)
  • Komáři také nesnáší kouř z cigaret nebo dým z ohně
  • Esenciální oleje (oleje z máty, meduňky, levandule, hřebíčku, jalovce a citronely)

Tipy na ošetření štípanců od hmyzu

  • Pomazání rány rozkrojenou cibulí nebo citronem
  • Přiložení kostky ledu na štípanec (chlad zpomaluje krevní oběh a komáří jed se tak nešíří dál do těla)
  • Potření levandulovým olejem (utišuje bolest)
  • Promněte v rukách lístky jitrocele a šťávou si pupínky pomažte
  • Na štípnutí zabírá i potření bolestivého místa rozdrcenou petrželovou natí, listy černého rybízu nebo rajčetem

Další možnosti ochrany proti hmyzu:

Aromatické rostliny

Zaseďte si doma do květináče citronelu, ta je jistě dobře známá všem příznivcům asijské kuchyně. U nás je k sehnání pod názvem voňatka citronová. Mezi její benefity patří například zbavení krvežíznivých komárů, a navíc ještě skvěle provoní byt. Vyzkoušet můžete i další aromatické květiny. Dobrá je třeba kombinaci klasického muškátu, afrikánů, levandule a meduňky. Komárům se doslova zamotá hlava.

Očkování jako prevence

Repelenty, ať už jsou koupené nebo doma vyrobené, můžou klíšťata od člověka sice odpudit, ale nejspolehlivější ochranou proti nákaze klíšťovou encefalitidou nadále zůstává bez pochyb očkování.

Ochrana domácích mazlíčků

Repelent proti mouchám

Smíchejte 1 šálek jablečného octu, 1 šálek vody, 20 kapek esenciálního oleje či citronely, 5 kapek mátového oleje a 5 kapek levandulového oleje. Vše dobře promíchejte a nalijte do rozprašovače. Repelent pak uchovávejte v lednici. Připravený repelent aplikujte do prostoru nebo na zvířata, která mouchy otravují. Repelent můžete aplikovat 2krát nebo 3krát denně. Pozor, aby se jim repelent nedostal do očí.

Repelent proti blechám

Smíchejte šťávu z jednoho citrónu, pár kapek vilínové extraktu, 0,3 l vody a pár snítek sušené levandule. Vše smíchejte a sušenou levanduli nechte v repelentu. Takto připraveným repelentem můžete mazlíčky stříkat každý den. Pozor opět aby se repelent nedostal zvířeti do očí.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.