Jak vyrobit jablečný ocet a k čemu slouží

Již několik stovek let se jablečný ocet používá jako účinný domácí lék i jako přísada do kuchyně. Vyhledávaný je především pro své antioxidační účinky, které mají na svědomí řadu výhod. Jednou z velkých výhod jablečného octu je fakt, že si jej za pár korun může každý připravit i doma. Jak na to a k čemu všemu jablečný ocet slouží?

Jablečný ocet účinky

V domácnosti je jablečný ocet téměř nepostradatelný. Pomocnou ruku nabídne v oblasti úklidu, léčení i jako kosmetický produkt. Vyhledávaný je jablečný ocet na vlasy a stejně tak spousta lidí využívá jablečný ocet na pleť. Jaké jsou možnosti využití a jaké má tedy jablečný ocet účinky?

1

Snižuje hladinu cukru v krvi a navozuje pocit sytosti

Účinky jablečného octa ocení jak cukrovkáři, tak lidé, kteří se snaží zbavit nějakých těch kilogramů navíc. O této zázračné tekutině se totiž tvrdí, že dokáže spravovat hladinu cukru v krvi a že zároveň zlepšuje citlivost na inzulín, a to až o 30 procent. Ještě předtím, než však během cukrovky nasadíte na pomoc i jablečný ocet, poraďte se prvně se svým lékařem. Pro některé typy cukrovky totiž jablečný ocet až tak vhodný být nemusí.

A proč ruku v ruce jde i jablečný ocet a hubnutí? Je to z toho důvodu, že ocet navozuje pocit sytosti, proto svému tělu nedodáváte nadbytek stravy a s tím související kalorie. Pokud se tak rozhodnete zkusit 30denní výzvu na hubnutí, ocet jablečný bude senzačním doplňkem. Jakmile však 30denní výzvu na hubnutí dokončíte, doporučujeme přestat užívat i ocet, jelikož nic se nemá přehánět.

Tip! Pro dosažení vysněné postavy kromě octa jablečného do své stravy zařaďte i další zdravé potraviny. Jak na to poradí online kurz Zhubnichytře.

2

Vyrobte si univerzální čistič na úklid

Jak kupovaný, tak domácí jablečný ocet své uplatnění najde i během úklidu domácnosti. Jedná se o levnou a ekologickou variantu, která je schopná vaši domácnost dokonale vyčistit. Nejen, že bude bydlení vyčištěné, ale ještě navíc vydezinfikované, jelikož má jablečný ocet antibakteriální účinky.

Jak na přípravu čističe?

Smíchejte jeden šálek čisté vody s půl šálkem jablečného octa a vytvořenou směs si přelijte ideálně do rozprašovače. Zužitkovat jej můžete nejefektivněji při úklidu koupelny.

3

Jak jablečný ocet zužitkovat v kuchyni

Pomocí jablečného octa se dají efektivně konzervovat potraviny, které by se jinak zkazily. Díky kyselejšímu prostředí nedojde k usazení bakterií a jídlo se tak nezkazí. Dále je ocet v kuchyni užitečný také jako salátová zálivka. Octovou zálivkou zpestřete například recept na ledový salát. Receptu na ledový salát dodá zálivka příjemnou chuť a hotová je navíc během chvilinky. Jablečný ocet si však rozumí i s masem, konkrétně své uplatnění najde ve steakových marinádách, které masu dodají vyhledávanou kyselejší chuť. Obdobně je možné využít i umeocet, který má sice podobné jméno, nicméně se nejedná o ocet, ale o ochucovadlo vzniklé při fermentaci japonských švestiček. V neposlední řadě se účinků jablečného octa využívá při důkladném omytí kupovaného ovoce se zeleninou.

4

Vyzkoušejte jablečný ocet na pleť

Mnoho lidí jablečný ocet používá jako pleťovou vodu, protože se jim díky ní odstranily kožní problémy a ani stárnutí nebylo tak viditelné. Nicméně vědecky nic z toho podložené není, proto pokud máte citlivější pleť, dopřejte jí spíše kvalitní pečující kosmetiku. O tom, jakou nejlepší variantu kvalitní pečující kosmetiky zvolit, se poraďte s proškolenými zaměstnanci v obchodě.

Případně zkuste šetrnější variantu, než kterou je odličování celého obličeje. Na tamponek si naneste trochu octa a natřete jím jednotlivé pupínky, které by se tak měly rychleji zahojit. Jablečný ocet na pleť vždy používejte ve směsi s vodou, nikoliv samotný. Samotný je jablečný ocet na pleť příliš kyselý a mohl by po sobě zanechat nevzhlednou stopu v podobě popálenin.

5

Jak nanést jablečný ocet na vlasy

Jablečný ocet na vlasy je doporučovaný především ve chvíli, kdy ztratily svůj lesk, a to nejčastěji používáním nekvalitních vlasových produktů. Záchranou může být jak domácí maska na vlasy, tak octový oplach. Nebo můžete obojí zkombinovat, jak? Napůl smíchejte vodu s jablečným octem a před umytím si směs na několik minut naneste na vlasy. Následně si hlavu umyjte tak, jak jste zvyklí, a pro regeneraci vlasů si připravte i domácí masku na vlasy, kterou na ně nanesete až po smytí octa. Čím citlivější pokožku máte, tím méně jablečného octa na vlasy použijte. Nanést jablečný ocet na vlasy je doporučováno i v momentě, kdy vás trápí lupy.

Jak vyrobit jablečný ocet

K výrobě domácího jablečného octa budete potřebovat pouze zbytky, nikoliv celé plody. Jedná se tak o skvělou možnost, jak zužitkovat jadřince a slupky, které by jinak skončily v koši. Jablka navíc nejsou jediným druhem ovoce, který můžete použít. Připravte si i hruškový či ananasový ocet.

Domácí jablečný ocet recept

Do skleněné nádoby o objemu jeden litr vložte buď nakrájené kousky jablek nebo zmiňované jadřince a slupky. Následně nádobu doplňte 3 šálky čisté neperlivé vody a přisypejte i 2 lžíce cukru. Nádobou míchejte tak dlouho, dokud se cukr zcela nerozpustí. Poté sklenici zakryjte kusem látky upevněné k hrdlu gumičkou. Po zhruba třech až čtyřech týdnech je domácí jablečný ocet recept hotový a připravený k použití. Jednou za čas obsah nádoby promíchejte. Po uplynutí 3 až 4 týdnů jablka přeceďte a vzniklý ocet využívejte podle potřeby.

Jablečný ocet užívání 

V posledních letech se s velkou oblibou setkává octová dieta, kterou však příliš nedoporučujeme. Hrozí při ní střevní potíže i poškození zubní skloviny. Spíše se na hubnutí vrhněte pomocí zdravého životního stylu, který může být doplněný jak užíváním jablečného octa, tak zdravými produkty značky Powerlogy. Chcete-li si dopřát co nejvíce benefitů, které domácí jablečný ocet nabízí, přidejte si jednu lžíci do sklenice s vlažnou vodou a nalačno ji celou vypijte. Nepřekračujte denní dávku jablečného octa (10-30 ml), pokud si jej dopřejete ráno s vodou, již jej například nezapojujte při přípravě oběda.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!

    © COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.