Protein: Kdy se hodí a jak jej jednoduše zařadit do jídelníčku?

Bílkoviny, neboli proteiny, tvoří základní stavební kámen pro růst a ochranu svalstva. Jsou pro organismus nepostradatelné a protože si je tělo nedokáže samo vyprodukovat, je nezbytné přijímat je v potravě.

Co jsou to proteiny

Proteiny jsou totéž co bílkoviny, ale vzhledem k tomu, že se hojně používají obě označení, je to pro mnohé lidi trochu matoucí.

Proteiny (neboli bílkoviny) by měly stejně jako tuky a sacharidy tvořit značnou část našeho pravidelného jídelníčku. Proteiny přijímané v potravě se v těle rozkládají na aminokyseliny, které pak zajišťují správnou stavbu a regeneraci tkání.

Klasicky rozlišujeme bílkoviny živočišného a rostlinného původu, přičemž za nejlepší protein se považuje právě ten živočišný. Živočišné bílkoviny jsou sice bohatší na aminokyseliny, ale jejich výhradní konzumace se nedoporučuje vzhledem k vysokému obsahu cholesterolu. Rostlinná strava oproti tomu obsahuje další cenné látky, jako jsou například vitamíny a vláknina.

K čemu se hodí protein?

Jelikož jsou proteiny základem stavby svalů, šlach a kostí, určitě se o jejich přísun zajímá každý sportovec nebo kulturista, který si chce vybudovat solidní svalovou hmotu.

Dostatečný přísun proteinu navíc urychluje regeneraci po cvičení nebo sportovních aktivitách.

Funkce bílkovin ale nekončí jen u zpevňování těla, velký význam má také vliv proteinu na hubnutí. Konzumace bílkovin pomáhá zvýšit bazální metabolismus, což ve výsledku vede k rychlejšímu spalování kalorií.

Dokonce existuje také proteinová dieta, kterou se vyplatí vyzkoušet.

Říkáte si, jestli je vhodný také protein pro ženy? Mnoho žen má obavy, že když při dietě a pravidelném cvičení začnou konzumovat více bílkovin, stanou se z nich svalnaté obryně. Tato představa ale patří mezi klasické mýty, kterých se vůbec není třeba obávat.

Zdroje proteinu v potravinách

Bílkoviny živočišného původu se vyskytují v živočišných produktech a jejich hlavní výhoda spočívá ve vyšším podílu esenciálních aminokyselin. Jedná se tedy o maso, mléko a vejce. Při zdravém stravování s minimem špatných tuků je samozřejmě vhodnější konzumovat hlavně kvalitní odlehčenější potraviny.

Zaměřte se proto spíše na kvalitní a libové kuřecí, hovězí nebo krůtí maso, dále na ryby, kefíry, tvarohy a sýry.

Bílkoviny rostlinného původu se vyskytují v rostlinných produktech a jejich nespornou výhodou je použití do veganského jídelníčku, který mnohdy bývá o bílkoviny ochuzen.

Oproti živočišným produktům nemají všechny potřebné aminokyseliny, ale na druhou stranu obsahují méně tuku a často jsou plné vitamínů, minerálních látek a také vlákniny.

Bohaté na protein jsou zejména luštěniny, tedy hrách, čočka, cizrna, fazole, ale také sója a produkty z ní (například tofu nebo tempeh).

Proteinové výživové doplňky

Vedle přirozených zdrojů bílkovin existují také proteinové koncentráty, které jsou tvořené směsí těch nejkvalitnějších proteinů. Jedná se o izolované proteiny (nejčastěji ze syrovátky), které jsou dobře stravitelné a obsahují doplněné vitamíny a minerály, aby byl jejich metabolický efekt co nejvyšší. Kromě toho by neměly obsahovat žádné chemikálie ani přidané cukry.

Mají často formu prášku, který se rozmíchá ve vodě nebo v mléce, případně se prodávají jako nápoje v plechovkách či lahvičkách.

Jsou ideální hlavně v případě, že nekonzumujete v potravě tolik bílkovin, kolik byste měli, také pomáhají zahnat chuť na sladké při dietách a podporují regeneraci těla po cvičení.

Vedle syrovátkových nápojů ale existují i další proteinové zdroje určené veganům. Významný je například sójový protein s antioxidačními účinky, rýžový protein, hrachový protein nebo konopný protein s omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami.

Vegan protein je vnímán jako horší zdroj bílkovin než syrovátkový protein, přesto je ale dobrým doplňkem při ryze rostlinné stravě.

Zejména v případě sportovců a v podstatě všech, kdo se snaží vypracovat své tělo k dokonalosti je potřeba zabývat se také správným načasováním konzumace proteinových suplementů. Různé druhy proteinů mají totiž trochu odlišné působení.

Nejčastější a nejvhodnější je užívání proteinových nápojů po cvičení. Protein po cvičení vás zbaví hladu, vyčerpání a hlavně se postará o správný růst a regeneraci svalstva. Nejvhodnějším po cvičení je právě zmíněný syrovátkový protein, který v obchodech najdete pod názvem “whey protein”.

Na druhou stranu je také vhodné dávat si proteinové suplementy před spaním, čímž se můžete snadno zbavit chuti na sladké a navíc urychlíte činnost metabolismu. Před spaním je zase ideální protein kaseinový.

Na kvalitní sortiment proteinů syrovátkových, kaseinových i rostlinných se specializuje například obchod MyProtein, který se už více než deset let snaží podporovat lidský sportovní potenciál.

Velkou výhodou je opravdu velká škála nejrůznějších příchutí proteinových suplementů, a to od čokolády a vanilky, přes banán, až po sušenky cookies. Svou chutí se vám tak proteinové doplňky rozhodně neomrzí.

Skvělý sortiment nejen v oblasti doplňků stravy nabízí také obchod GymBeam, kde si každý může najít proteinový doplněk přímo na míru. Vybírat tak můžete například z proteinů pro ženy, z bezlepkových proteinů a nebo se zaměřit například na noční proteiny.

Pokud se zaměříte na výživové doplňky, měli byste vědět, že se nejedná právě o nejlevnější protein, ale na druhou stranu není občas od věci po proteinovém nápoji sáhnout. Důležité je mít na paměti, že se nejedná o náhradu stravy a základem příjmu bílkovin by měl být vždy pestrý jídelníček.

01.11.2018 - autor: Lucie Vintrová

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Goji: Plody kustovnice čínské pomáhají i při hubnutí

05.07.2018

Goji se říká plodům rostliny kustovnice čínské, která se už dlouhá staletí pěstuje po celé Číně a v oblastech Himalájí, v dnešním Nepálu a Tibetu.  Pokračovat ve čtení

Snadné hubnutí s chia semínky

04.07.2018

Chia semínka obsahují hodně živin a současně velmi málo kalorií. Ne nadarmo se jim také říká superpotravina. Znáte veškeré výhody a účinky tohoto hubnoucího zázraku? Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

2 752 258 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?