Celiakie

Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění způsobené alergií na lepek (gluten). U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku k  rozvoji autoimunitního zánětu sliznice tenkého střeva, který vede k destrukci slizničních klků a mikroklků. Následkem toho se povrch tenkého střeva zmenšuje, a tím se snižuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin.

Příznaky

  • Průjem
  • Plynatost
  • Křeče v břiše
  • Pokles hmotnosti
  • Únava

Tato porucha se může projevit v kterémkoliv věku – v dětství i v dospělosti. U dětí se celiakie nejčastěji objevuje brzy poté, co jim byla prvně podána strava obsahující lepek. Celiakie však nemusí mít žádné projevy a může být diagnostikována při pátrání po této chorobě u příbuzných již diagnostikovaného celiaka.

Léčba

Jedinou léčbou celiakie je přísné a celoživotní dodržování bezlepkového jídelníčku. Pokud pacient dietu dodržuje, změny na sliznici vymizí a onemocnění se neprojevuje. To však neznamená, že se může vrátit k běžné stravě s obsahem lepku. Při nedodržování bezlepkové diety onemocnění propukne znovu. Zdravotní problémy se nemusí projevit hned, ale i tak dochází k poškození zdraví.

Bezlepková dieta

Bezlepková dieta je plnohodnotná, obsahuje dostatečné množství všech potřebných látek, vitaminů i vlákniny. Je-li dodržována trvale a bez výjimky, zabraňuje dalším projevům nemoci. Pacienti s těžkou akutní formou celiakie by měli zpočátku vynechat mléko, tučná jídla, těžké a dráždivé potraviny.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.