Co je kombucha a její účinky na zdraví

Kombucha, taktéž nazývaná jako kombuča, je druhem lehce fermentovaného nápoje z černého nebo zeleného čaje, který se může pochlubit řadou zdravotních benefitů. Účinky kombuchy jsou známé již přes 2 000 let a prvně si jich pravděpodobně povšimli v Číně. Následně se tento perlivý nápoj rozšířil po celém světě a nyní si jej tak můžete zakoupit ve vybraných prodejnách i u nás. Jaké konkrétní účinky na zdraví kombucha nabízí?

Co je kombucha

Označení kombucha se používá pro perlivý sladkokyselý nápoj, jehož základem je čaj. Ujasnit si, co je kombucha, je možné také detailnějším popisem složení. Nejdůležitějšími složkami jsou cukr, kvasnice a černý či zelený čaj. Po zhruba týdnu se začnou v nápoji tvořit kyseliny, bakterie i malé množství alkoholu. Tomuto procesu se říká fermentace, setkat se s ní můžete například i u tvorby kysaného zelí. Bakterie, které kombucha obsahuje, mohou fungovat jako probiotika, která pozitivně ovlivňují lidskou imunitu a celkové zdraví.

Kombucha účinky na zdraví

Co je kombucha, jsme si již vyjasnili, nyní si pojďme prozradit konkrétní účinky na zdraví. Jako téměř každá kvašená zelenina, tak i kombucha slouží jako přírodní probiotikum. V případě kvašené zeleniny se podobnými vlastnostmi může pochlubit například kysané zelí a v rámci ostatních potravin je to například kefír. Stejně jako kefír, tak i kombucha napomáhá hubnutí. Jaké jsou její další účinky na lidské zdraví?

1

Kombucha účinky na zdraví

Žádné pozitivní účinky kombuchy prozatím nejsou vědecky podloženy, jedná se tak spíše o názory široké veřejnosti, která již s kombuchou nějaké ty zkušenosti získala. Největší ohlasy se týkají trávení, kdy může být kombucha skvělou možností detoxikace organismu. Detoxikace organismu spočívá v tom, že je kombucha schopná lidské tělo zbavit toxinů a navýšit tak potřebnou energii organismu.

Mezi další pozitivní účinky na zdraví kombuchy patří posílení imunity, hubnutí nebo snižování vysokého krevního tlaku. Obdobnými vlastnostmi se může pochlubit i aronie černá. V neposlední řadě je vhodné zmínit, že kombucha pomáhá předcházet rakovině a stejně tak ji na pomoc povolejte v případě průjmu, je totiž vhodným zástupcem stravy při průjmu. Díky tomu, že základ kombuchy tvoří zelený čaj, dodáte svému tělu zároveň spoustu potřebných antioxidantů.

2

Kombucha negativní účinky

Možná vás také napadá otázka, zda má kombucha negativní účinky, tak i těch se pár najde. Pokud některý z kroků uvedených v receptu na kombuchu spletete, můžete přispět k tvorbě škodlivých, nikoliv těch žádoucích bakterií. Z toho důvodu si spousta konzumentů kombuchu, stejně jako produkty z aronie černé, kupuje online, například na e-shopu Grizli, místo toho, aby vyzkoušeli domácí recept na kombuchu. U citlivějších jedinců může pravidelné popíjení kombuchy vyvolávat alergické reakce nebo problémy s játry, avšak těchto případů bylo nahlášeno pouze poskrovnu. Další negativní účinky kombuchy zatím hlášeny nebyly.

Recept na kombuchu

Pokud chcete kombuchu vyzkoušet, naskýtají se dvě možnosti. Buď si ji zakoupíte například na internetových stránkách Pilulka, nebo vyzkoušíte domácí recept na kombuchu.

Potřebné ingredience:

  • 1 lžička zeleného nebo černého čaje
  • 1 litr převařené vody
  • 95 gramů cukru
  • 1 dl nálevu kombuchy

Recept na kombuchu:

Do převařené vody nasypejte lžičku zvoleného čaje a nechejte louhovat. Poté čaj přeceďte a vložte do něj cukr. Vyčkejte, než se čajová směs nezchladí na zhruba 30 °C. Do vychladlého čaje přidejte nálev kombuchy a láhev, v níž se nápoj nachází, zakryjte. Postavte ji někam, kde bude mít dostatek tepla, avšak nulový přísun slunečních paprsků. Takto cca týden nechejte kombuchu zrát a poté je již příprava kombuchy u konce.

Kombucha: dávkování

Pokud vás vyložené trápí potíže, doporučené dávkování kombuchy je 500 mililitrů denně. Preventivně bohatě postačí 200mililtrové dávkování kombuchy denně. Z toho důvodu, že obsahuje kofein, mohou těhotné či kojící ženy kombuchu konzumovat až po konzultaci s lékařem. Popíjet kombuchu doporučujeme každý den proto, aby došlo k očekávaným výsledkům, jako je například posílení imunity. Při první ochutnávce se mohou dostavit střevní potíže, které by však měly brzy pominout. Jestliže toužíte po posílení imunity, ale kombucha vám nechutná, vyzkoušejte mate. Tyto sušené lístky svým původem sahají do Jižní Ameriky, kde jsou ceněné pro spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví. Jedním z nich je právě fakt, že mate posiluje imunitu.

Kombucha houba

Často se můžete setkat s názvy, jako je kombucha houba či čajová houba. Právě tato houba se může využít pro přípravu kombuchy a zakoupit ji lze zejména na vybraných internetových stránkách. Cena kombuchové houby se pohybuje kolem 100-150 Kč. Toto označení je však poměrně matoucí, jelikož ve výsledku se o houbu nejedná. Jedná se o kombinaci různých druhů bakterií a kvasinek.

Stejně, jako je povzbuzující matcha čaj, je tomu tak i u kombuchy, proto její konzumaci doporučujeme zvážit všem.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.