Cukrovinky, sušenky, dobroty – kalorické tabulky a výživové hodnoty

Kalorické tabulky

Kalorické tabulky tvoří komplexní přehled a členění kategorií nejběžnějších potravin, s nimiž se setkáváte každý den. Díky online kalorickým tabulkám, nebudete muset zdlouhavě číst obsahy potravin v obchodech, ale potřebné informace si můžete dohledat v pohodlí domova.

Kalorické tabulky slouží primárně k tomu aby měl člověk přehled o svém denním energetickém příjmu a výdeji a to nejen při redukci váhy. O tom, jestli je vaše váha v normě se jednoduše přesvědčíte pomocí jednoduchého výpočtu BMI.

Obecně jsou ale kalorické tabulky nejčastěji vyhledávány právě za účelem redukce váhy. Pro udržení správné váhy je totiž potřeba mít v rovnováze energetický příjem a výdej, v kombinaci s tabulkami je udržení této bilance velmi jednoduché. Mimo údaje o energetické hodnotě, najdete v kalorických tabulkách často také informace o vitamínech, bílkovinách, sacharidech a tucích v potravinách. Proto jsou kalorické tabulky vyhledávány také lidmi s různými intolerancemi nebo například vegetariány, kteří se hlídají příjem hodnot zmíněných bílkovin, vitamínů apod. 

Kalorické tabulky sladkostí

Všeobecně většina sladkých pochutiny obsahuje velké množství cukrů a kalorií. Nemusíte se však vzdávat hned všeho, pár kousků hořké čokolády je rozhodně lepší než talíř plný koblih nebo miska zmrzliny. Podívejte se na oblíbené pochutiny a jejich kalorické hodnoty. Například abyste spálily tyčinku Snicker, připravte se na 30 minutový běh!

Kobliha kalorie (100g)

388 kcal

Zmrzlina kalorie (100g)

207 kcal

Med kalorie (100g)

325 kcal

Nuttela kalorie (100g)

530 kcal

Snickers kalorie  (100g) 

484 kcal    

Mandle cukrové kalorie (100g)    

474 kcal                                                           

Medovník (100g)       

1320 kcal   

Čokoláda Milka (100g)

528 kcal

Kalorické tabulky sušenky

Sušenky se staly doslova reklamním tahem a postrachem při hubnutí. Jistě si každý hned vybaví reklamu na sušenky Bebe, kdy nás má doprovázet energie po celé dopoledne. A tak mnozí z vás v obchodech jistě rádi šáhnou po různých „zdravých“ a nízkokalorických sušenkách.

Pravda je ale taková, že ani menší balení takových  nízkokalorických sušenek není nic zdravého. Takové sušenky často doslova postrádají živiny a často v nich převažují cukry. Zkuste vyměnit mlsání sušenek za semínka. Třeba dýňová semena obsahují tuky a bílkoviny, a nabízejí se v praktickém balení, které si můžete nechat jen tak v kapse. Jedna třetina šálku pražených semen představuje jen 94 kalorií.  Za to takové oříškové sušenky Bebe obsahují 449 kcal ve 100g. 

Zdravější alternativy mlsání

To, že je povolen čtvereček vysokoprocentní hořké čokolády na zahnání chutí, ví jistě už každý.  Zároveň můžete ale také najít různé zdravé alternativy od zákusků. Dnes jsou velmi oblíbené všemožné raw dezerty.

Od těch navíc stačí sníst opravdu malý kousek, jelikož jsou díky obsaženým oříškům a dalším zdravým tukům velmi syté.

Sladké pečivo můžete vyměnit alespoň za jeho bezlepkové verze a marmeládu najdete dokonce i bez cukru! Také od oblíbené nutelly, která je ale plná cukru, máme alternativu! Je to kombinace vyšlehaného zralého avokáda s holandským kakaem a kapkou medu. Vznikne vám extra čokoládová pěna, která okamžitě zatočí s chutěmi na sladké! Takhle připravenou pěnu si můžete dozdobit čerstvým ovocem a podávat.

Obecně platí, že není dobré šahat po různých odtučněných a cukrů zbavených náhražkách, ale raději si cukr dopřávat v jeho přirozené formě, tedy v ovoci. A když už to na vás přijde, tak raději šáhněte po tom kousku kvalitní čokolády! 🙂

Jak jste na tom vy a zdravé mlsání?

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.