Jak a proč začít posilovat?

Pozitivní vlivy posilování

Lidé si často kladou otázku, proč by měli vlastně posilovat. To je přece jen záležitost kulturistů a fitnessek. Opak je pravdou, posilování má význam pro každého z nás. Podstatou zdravého životního stylu je vyvážená kombinace pohybu a pestrého jídelníčku.

Prevence a zlepšení fyzického zdraví

Pohyb a tedy i pravidelné cvičení má výrazný vliv na náš celkový zdravotní stav. Slouží jako důležitá prevence nejrůznějších onemocnění, jako jsou například kardiovaskulární choroby nebo osteoporóza. Cvičení má také nezanedbatelné účinky na správné držení těla. Cviky na záda dokážou zbavit bolesti, jako je třeba bolest mezi lopatkami. a nezatěžují klouby. Kromě toho jsou posilovací cvičení základem rehabilitačních programů po úrazech. Posilování zvyšuje celkovou tělesnou odolnost, vitalitu a zpomaluje procesy stárnutí.

Hubnutí a modelování postavy

Zdravou stravou a pravidelným posilováním docílíme zkvalitnění svalové hmoty a urychlíme činnost metabolismu. Tím dojde ke snadnějšímu a efektivnějšímu spalování tuků a tedy i k následnému hubnutí. Prostřednictvím posilovacích cviků se navíc celé tělo zpevní a vytvaruje. Pro mnoho hubnoucích jsou důležité například cviky na břicho a jiné problematické partie, ve kterých se tuk ukládá. Cvičení je tudíž klíčem k dosažení vysněné postavy i skvělé fyzičky.

Lepší nálada a odbourání stresu

Pravidelné cvičení samozřejmě působí i na naši psychiku. Díky němu získáme vyšší sebevědomí, pocit stability a budeme si lépe uvědomovat své tělo. Kromě toho je posilování skvělý způsob relaxace a odbourávání stresu, čímž působí pozitivně i na kvalitu spánku. V mírné formě se také jedná o způsob, jak zhubnout v 50 letech a výše.

Jak se motivovat

Vědci tvrdí, že pokud chceme, aby náš mozek dobře fungoval i ve stáří, měli bychom ho pravidelně trénovat už od útlého věku. S posilováním je to stejné. Pro dobré fungování organismu a prevenci je nezbytné začít cvičit co nejdříve, ještě před tím, než nás k tomu donutí různá onemocnění nebo úrazy.

Mnoho lidí namítne, že na něco takového nemají čas ani energii, přitom stačí posilovat jen půl hodiny 3x do týdne! Podstatou je cvičit tak akorát a nic nepřehánět, a to ať už přemýšlíte, jak zhubnout v 50 letech nebo 20.

Nemá smysl se jednou měsíčně překonat a ještě několik dní po cvičení cítit každý namožený sval. Naopak je potřeba vypěstovat si cvičební rutinu a zařadit si ji do svého běžného dne stejně jako čištění zubů. To ale neznamená, že by mělo být cvičení nudné, naopak každý by si měl najít styl, který mu bude vyhovovat. Je důležité užívat si pohyb a ten příjemný pocit po cvičení.

Abyste v tom nebyli sami, najděte si partnera na cvičení, někoho s kým se budete vzájemně motivovat a cvičení bude větší zábava. V tom vám můžou pomoci kamarádi, cvičební kurzy pro menší skupinky lidí, nebo dokonce výzvy na sociálních sítích.

Kde a jak začít cvičit

Někomu vyhovuje zvedání činek v posilovně, jiný upřednostňuje klidné cvičení v pohodlí domova. Zásadní je nenutit se do ničeho, co nám není příjemné. Možností je spousta. Kromě tradičních posiloven existuje řada dalších způsobů a sportů, prostřednictvím kterých můžete celé tělo hezky zpevnit.

Můžete navštěvovat nejrůznější kurzy v blízkosti vašeho bydliště. Vhodný je například tanec a nyní velmi populární pole dance. Velkou oblibu má také aqua aerobik nebo aero jóga.

Každý samozřejmě může stejně efektivně cvičit doma třeba podle online kurzů, kterých je na internetu opravdu nepřeberné množství. Na cvičení doma je ideální například klasická jóga, pilates nebo TRX cvičení, díky kterému významně posílíte střed těla.  Využít můžete i další sportovní pomůcky. Jedná se zároveň o skvělé druhy cvičení, které dokáží zmírnit mimo jiné bolest mezi lopatkami.

Pro dobré cvičení doma je ovšem důležité nezanedbávát protažení a během cvičení správně dýchat.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.