Jak může pomoci pravidelná strava při hubnutí?

Strava při hubnutí

Už mnohokrát bylo řečeno i napsáno, jak nezdravé jsou pro lidské tělo různé hladovky či extrémní a jednostranné diety zaměřené na konzumaci pouze určitých druhů potravin. Přesto po nich stále mnoho lidí sahá.

Přitom nejjednodušším a také nejúčinnějším způsobem hubnutí je pravidelná, výživná a pestrá strava. Právě ta může nejvíce pomoci se shazováním kilogramů a udržení optimální váhy.

Nebojte se jíst

Především musíme zdůraznit, že jídlo by nemělo být vaším nepřítelem, ale kamarádem. Měli byste se bez výčitek dobře a chutně najíst a získat tak z jídla požitek i dostatek energie. Tak budete na nejlepší cestě dopřát svému tělu kvalitní výživu s dostatkem bílkovin, sacharidů, tuků, minerálů i vitamínů, zkrátka všech pro život nezbytných látek.

Přesto mnoho lidí s jídlem bojuje. Například ti, kteří drželi mnohokrát nejrůznější diety, se v podstatě jíst bojí. Mají strach dodržet v jídle pravidelnost, protože si myslí, že kvůli tomu budou přibírat. Hluboce se ovšem mýlí. Právě pravidelná strava je totiž na rozdíl od experimentů s dietami tou správnou cestou, jak zhubnout a udržet si optimální hmotnost.

Když tělo ukládá do zásoby

Mechanismus jo-jo efektu už je dobře prozkoumaný a popsaný. Jakmile dodržujete hladovku nebo nějakou radikální dietu (pomineme tentokrát nezdravé složení jednostranných diet, kdy vám mohou chybět životně důležité vitaminy, minerály i další látky), sice můžete zhubnout díky tomu, že jste významně omezili příjem kalorií, ale tento způsob hubnutí se vám později šeredně vymstí.

Dříve nebo později nastane jednoho dne chvíle, kdy si prostě řeknete, že to s tím hubnutím už prostě stačilo. Vrátíte se ke svému původnímu stravování a v ten moment nastává kámen úrazu. Když dodáte tělu opět dostatek potravy, okamžitě si to uvědomí. Co kdyby opět přišla doba nedostatku? Je třeba vytvořit zásoby. A začne střádat. Výsledkem je, že přibíráte. Kolikrát můžete přibrat i více kilogramů, než kolik jste měli před započetím diety.

Dlouhá pauza vybudí tělo k hospodárnosti

Přesně stejně to funguje i s pravidelností v jídle. Jestliže si děláte mezi jednotlivými jídly dlouhé pauzy, třeba se najíte ráno a pak máte čas jíst až večer, tělo také dostane strach. Zapamatuje si, že dlouho nedostalo další příděl energie, a proto chce všechno raději uložit do zásobního tuku.

Když se po delší době najíte, mozek vydá buňkám signál: všechno uložit, schovat. Kdo ví, kdy zase dostaneme další příděl. Kvůli tomu tloustnete, i když ve skutečnosti třeba nejíte mnoho. Tělo se ale právě kvůli nepravidelnému příjmu potravy snaží s tím, co dostane, zacházet maximálně hospodárně – tedy ze svého pohledu. Proto schovává na horší časy, místo aby spalovalo. Ocitáte se tak v začarovaném kruhu, který je potřeba prolomit.

Přechod na nový systém chvíli trvá

Recept, jak zhubnout není zase tak složitý. Sestavte si pestrý jídelníček a hlavně jezte pravidelně, a to nejdéle po 3 hodinách. Ideální je odstup mezi jídly 2-2,5 hodiny, rozhodně by neměl být kratší. Je to individuální záležitost, někomu budou vyhovovat přestávky mezi jídly něco málo přes dvě hodiny, jiný zvládne bez potíží tři. Uvidíte sami.

Pokud po letech nepravidelného stravování najíždíte na nový režim, neočekávejte výsledky okamžitě. Tělu prostě bude chvíli trvat, než se s novým systémem jídla sžije. Než přestane bojovat o každou kalorii. Než pochopí, že dostane v pravidelném intervalu nášup a tudíž je zbytečné syslit si na dobu krize.

S vážením počkejte

V tomto přechodném období je dobré nestoupat si na váhu. Je totiž možné, že i mírně stoupne, což je způsobeno tím, jak organismus byl zvyklý šetřit a schovávat na horší časy. Je třeba vydržet a zkusit si na váhu stoupnout třeba až po měsíci. Právě moment lehkého zvýšení by vás mohl odradit, a to je škoda.

Klaďte v tomto přechodném období důraz na kvalitní stravu a její pestré složení. Jedině tak nebudete trpět neodolatelnou chutí na určité druhy potravin, protože vaše tělo dostane od všeho vyváženou porci. Uvidíte, že výsledky se díky pravidelnému stravování postupně dostaví.

Vyplatí se krabičkování

Možná namítnete, že nemáte v práci čas pravidelně jíst. Pokud jste třeba na cestách, nebo nemáte příležitost vyrazit z práce na oběd ven a musíte něco narychlo zhltnout v kanceláři, osvědčuje se metoda přípravy svačin a jídel do krabiček.

Nachystejte si už doma s sebou svačinu na dopoledne: jablko a na odpoledne třeba jogurt. Na oběd do krabičky třeba těstovinový salát s kuřecím masem. I při sebevětším pracovním shonu si prostě musíte najít deset minut čas a tenhle oběd sníst. Zjistíte, že to funguje.

Vyplatí se také mít v kabelce nějaké jídlo, které vám zastoupí pravidelnou stravu třeba v případě nenadálé pracovní cesty. Ideálně něco, co se nekazí, třeba müsli tyčinka s ovocem. Skvělé jsou i výživné koktejly, které připravíte během pár minut a dodají tělu vše, co potřebuje, například Herbalife koktejl. K dostání je navíc Herbalife koktejl v několika různých příchutích. Pravidelná strava tak bude dosažitelnější než kdykoliv dříve.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.