Jak vybrat barefoot boty a výhody chůze naboso

Barefoot boty je označení pro takový pár, který simuluje chůzi naboso. Oproti ostatním botám se tak liší zejména v tom, že našim nohám umožňují ničím ovlivněnou, přirozenou chůzi. Pokud chceme svým nohám během toulek světem dopřát volnost a potřebný komfort, je vždy žádoucí barefoot boty na sobě mít. Chůze úplně naboso totiž zejména v městských částech může být zdraví nebezpečná, a to především kvůli nepořádku v podobě střepů či jiných ostrých předmětů. Jak na výběr nejlepších bot barefoot a jaké jsou výhody chůze naboso?

Podle čeho vybrat barefoot boty

Prvním faktorem, který ovlivňuje výběr adekvátních barefoot bot, je, zda se bude jednat o letní nebo zimní barefoot boty. Daleko rozšířenější než zimní barefoot boty jsou letní páry, protože u tohoto typu obuvi dochází k blízkému kontaktu se zemí, a proto se barefoot v zimních měsících příliš nedoporučuje. Mohlo by totiž dojít k oslabení imunity. Dalším, co se na výběru bot barefoot podílí, je informace, pro koho je nakupujeme. Musíme si určit, jestli kupujeme pánské, dámské nebo dětské barefoot boty.

Dětské barefoot boty

Dětské barefoot boty podporují zdravý, a hlavně přirozený vývin dětské nožky. Ve srovnání s tradiční obuví dětské barefoot boty pozitivně ovlivňují vývoj klenby a podporují správné celkové držení těla. Jediným minusem, který mohou dětské boty barefoot mít, je vyšší cena. Z toho důvodu spousta kupujících využívá cashback portály, díky kterým na nákupu dětských barefoot bot ušetří a ještě navíc se jim vrátí určité procento z nákupu.

Jak tedy ale dětské barefoot boty vybrat? Důležitá je odpovídající velikost, která bude kopírovat tvar i rozměr dětského chodidla. U výběru dětských bot barefoot se zohledňuje nejen délka, ale také šířka. Kolem dokola by měla mít noha volný prostor několika milimetrů, kolik přesně, nejlépe poradí ve specializované prodejně.

Barefoot boty dámské

Výběr nejvhodnějších barefoot dámských bot probíhá velmi podobně, jako tomu je u dětských barefoot bot. Tedy z každé strany je pro nohu žádoucí, aby měla trochu prostoru, avšak ne příliš. Pokud se bude noha v botě pohybovat příliš na volno, zrovna dvakrát vhodné to taktéž není. Pokud již s výběrem barefoot dámských bot máte určité zkušenosti, opět doporučujeme využít cashback portály, díky kterým vás obuv nevyjde tak draho.

Výhodou většiny dámských barefoot bot je, že je můžete nosit kamkoliv. Vezměte si svůj zakoupený pár do přírody, do města i si s nimi dopřejte kratší běh. Třeba právě barefoot obuv bude tím hlavním faktorem, který vám do hlavy vnukne otázku, jak začít s běháním. S barefoot dámskou obuví jsou však doporučované pouze dva až tři kilometry běhu denně.

Pánské barefoot boty

Stejná pravidla, jako platila u barefoot bot dámských i dětských, jsou stanovená i pro pánskou obuv. Vybírat je navíc možné z několika různých druhů. Oblíbené jsou zejména tenisky a polobotky, které svým vzhledem přesně kopírují ty běžně prodávané. Výjimkou však nejsou ani sandály nebo běžecká barefoot obuv.

Tip! Potřebujete-li si během vycházky dodat energii, využijte nabídku Powerlogy.

Jak o obuv pečovat

Ještě před tím, než si obuv poprvé nazujete, se doporučuje ji naimpregnovat. Zamezí se tak usazování nečistot, které by mohly ovlivnit životnost barefoot obuvi. Dále je žádoucí dodržovat podobná pravidla jako u klasické obuvi, tedy:

  • navlékat i svlékat pouze rozvázané boty,
  • používat barefoot boty v určeném prostředí,
  • šetrně obuv čistit.

Co se týká čistění, při velkém zaneřádění se boty mohou bezproblémově vložit do pračky, a to na 30 °C. Prvně je však dejte do pracího prášku, jaké se používají například na spodní prádlo, a nepoužívejte aviváž.

Benefity chůze naboso

Hlavní výhoda chůze naboso již byla zmíněná, a to že pozitivně ovlivňuje vývoj klenby. Existuje však ještě několik dalších pozitiv, o která se jedná?

1

Zlepšení rovnováhy

Ve chvíli, kdy jsou naše chodidla uvězněná v běžné obuvi, ztrácejí nad sebou potřebnou kontrolu. Většinu práce a s tím související rovnováhy totiž přenechávají botám s tvrdou podrážkou. Ve chvíli, kdy si však obujete barefoot pár, nohy najednou budou muset nerovný povrch vyrovnávat samy. Díky daleko lepší kontrole nad vlastními končetinami se projeví vaše přirozená chůze, která je pro lidské tělo nejlepší.

Zejména ze začátku vás budou nové boty nejspíše lákat k delším procházkám. Zvažte tak zároveň zakoupení krokoměru, díky kterému budete mít přesný přehled o počtu zdolaných kilometrů i konkrétním počtu kroků. Stejně tak krokoměry vypočítají spálené kalorie, což se hodí nejen ve chvíli, kdy se snažíte zbavit několika kilogramů navíc.

2

Úleva pro deformovaná chodidla

S výběrem bot kráčí ruku v ruce i spousta zdravotních otázek. Pokud si zakoupíme boty za pár korun, již po několika měsících dojde k porušení klenby a celé chodidlo bude deformované. Velmi často se tak stává již v předškolním věku. Od deformovaného chodidla se navíc odvíjí spousta dalších zdravotních problémů, jako je v prvé řadě bolest zad nebo kloubů. Zakoupením barefoot obuvi tak dochází k úlevě jak pro dolní končetiny, tak i pro klouby a záda. Přidáte-li k pravidelným obchůzkám s barefoot botami ještě navíc cviky na záda, vaše tělo vám bude více než vděčné. Mezi skvělé cviky na záda patří především posilování středu těla a mezilopatkového svalstva.

3

Další zdravotní benefity chůze naboso

Díky tomu, že jsou během chůze naboso stimulovány nervy na nohách, dochází ke snižování stresu. Stejně pozitivní vliv na hladinu stresu má i pravidelná meditace, která i stejně jako chůze naboso zlepšuje spánek. Ideální tak bude, vydáte-li se na procházku po lese a následně si dopřejete alespoň několik minut meditace. Další výhodou barefoot bot je posílení svalů na nohách.

Existují nějaká rizika chůze naboso?

S chůzí naboso se však pojí i několik zdravotních rizik, patří mezi ně zejména poranění chodila. Stát se tak může šlápnutím na střep nebo zakopnutím o pohozený předmět. Na drobné oděrky a jizvy je vhodné využít kokosový olej, který urychluje hojení. Pokud s chůzí naboso teprve začínáte, může být kůže na chodidlech rozdrásána, a tak ji opět promažte například kokosovým olejem. Stejně tak se může stát, že se vám na nohách usadí bakterie nebo infekce, kdy potřebné přípravky na léčbu prodává Pilulka. Vždy je vhodnější, budete-li barefoot obuv nosit v přírodě či jiných čistých prostředích. Zkrátka tam, kde je minimální pravděpodobnost zranění.

    Získejte ZDARMA jídelníček na míru vašim potřebám a exkluzivní SLEVY od našich partnerů!


    © COPYRIGHT 2022 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.