Lněný olej: zdravotní účinky a jeho využití v kuchyni

Jedním z nejhojněji využívaných rostlinných olejů je lněný olej, který své uplatnění najde zejména v kuchyni. Výborně si rozumí se saláty nebo s polévkami a kromě toho je jeho konzumace zdraví prospěšná. Do jakých konkrétních receptů olej z lněných semínek přidat a proč vlastně jej zařadit do svého jídelníčku?
Jaké má lněný olej účinky na zdraví?
Vyhledávaný je lněný olej proto, že má lidskému tělu co předat. Nežádoucí účinky lněného oleje nejsou příliš časté, setká se s nimi jen malé procento populace. Spíše se tak olej lisovaný z lněných semínek může pochlubit pozitivními účinky, a to jak v potravinářství, tak také v kosmetickém průmyslu. Například skvěle vyživuje vlasy, a tak může eliminovat riziko nastřelení vlasů z důvodu jejich nedostatku. Jaké jsou konkrétní účinky lněného oleje na lidské zdraví?
Pozitivní účinky lněného oleje
Díky tomu, že jsou v tomto rostlinném oleji hojně zastoupené omega-3 mastné kyseliny, má konzumace lněného oleje pozitivní vliv na srdce. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, čímž předchází srdečním chorobám i vysokému krevnímu tlaku. Dále je konzumace lněného oleje prospěšná z toho důvodu, že v lidském těle působí protizánětlivě a utužuje tak imunitu. Zkuste proto zejména v chřipkovém období přidat do svého jídelníčku lněný olej lisovaný za studena, který obsahuje spoustu prospěšných látek. V neposlední řadě olej pozitivně ovlivňuje mozek společně s nervovým systémem a kromě toho olej hydratuje a zklidňuje pokožku. Jisté tak je, že prospěšný je olej z lněných semínek jak při vnějším, tak vnitřním užívání.
Nežádoucí účinky lněného oleje
Ačkoliv se lněný olej považuje za bezpečný i lehce stravitelný, příležitostně může dojít k nežádoucím účinkům, o jakých je řeč? Nejčastější jsou žaludeční potíže, které může způsobit nadměrná konzumace oleje. To se pak projevuje zejména nadýmáním, plynatostí, průjmem či zácpou, na čemž se podílí především vysoký obsah vlákniny. Ojediněle může docházet k negativní interakci s užívanými léky, proto se případně ohledně užívání lněného oleje na lačno prvně poraďte se svým lékařem. Dále mezi nežádoucí účinky lněného oleje mohou patřit alergické reakce jako svědění, vyrážky nebo otoky.
Použití lněného oleje
Ať už vnitřní, nebo vnější, použití lněného oleje se setkává s velkou popularitou. A není divu, tenhle rostlinný zázrak dokáže vylepšit pokrm, hydratovat pokožku nebo vlasům dodat ztracený lesk. Zakoupit se dá lněný olej ve vybraných supermarketech, prodejnách zdravé výživy nebo v lékárně Pilulka. Jaké je konkrétní použití lněného oleje?
Lněný olej na vlasy

Doplňte svoji běžnou vlasovou rutinu pravidelným používáním lněného oleje. Lněný olej na vlasy je vhodný hned z několika důvodů, krásně je vyživí, dodá jim potřebnou hydrataci i lesk a navíc posiluje zdraví. Jak aplikovat lněný olej na vlasy? Možností je opět několik, tou nejčastější je tvorba domácí masky na vlasy, a to smícháním s medem. Směs oleje a medu rovnoměrně rozetřete na vlasy a zhruba po 25 minutách důkladně omyjte.
Kromě domácí masky na vlasy můžete lněný olej aplikovat na vlasy společně s kondicionérem, vlasy tak budou vyživené o něco více. Také se může jednat o sérum, jehož účinků nejlépe dosáhnete tak, že nanesete pár kapek na roztřepené konečky. V neposlední řadě může lněný olej figurovat jako stylizační prostředek, především na jemné rozlítané vlasy. Navíc slouží jako prevenci proti nastřelení vlasů, které nastává u jedinců, kteří mají příliš málo vlasů.
Lněný olej na pleť

Stejně účinný, jako dokáže být olej na vlasy, je tomu tak u pleti. Lněný olej na pleť se doporučuje proto, že ji díky obsahu omega-3 mastných kyselin a vitamínu E příjemně hydratuje a dodá jí mladistvý vzhled. Ne nadarmo je tak lněný olej častokrát součástí masek na obličej. Jak si takovou masku na obličej připravit? Bohatě stačí smíchat olej s jogurtem a avokádem a vzniklou hydratující směs nanést na obličej. Po uplynutí cca 30 minut masku důkladně smyjte a pokračujte ve své každodenní péči o pleť.
Další možností, jak využít lněný olej na pleť, je k odstranění make-upu. Stačí pár kapek nanést na odličovací tamponek a odstranit si zbytky líčidel z obličeje. Taktéž ale lněný olej pomáhá pečovat o citlivou nebo suchou pokožku.
Lněný olej v kuchyni

Vůbec nejčastěji se lněný olej využívá v kuchyni, kdy pokrmům dodá zdraví prospěšné látky i charakteristickou chuť. Zkuste si lněný olej přidat do salátů jakožto zálivku nebo jej zkombinujte s jinými surovinami pro získání chutného salátového dresinku. Po připravení dresinku smíchejte olej s octem, citronovou šťávou a bylinkami. Doporučené je přidat lžičku lněných semínek či lněného oleje do smoothie, oblíbené je třeba ananasové smoothie s konopným semínkem. Kromě ananasového smoothie je ale také populární lněný olej na pečení, například muffinů. Obecně se však nejvíce používá do zmíněných salátů.
Tip! Jakmile do vybraného pokrmu přidáte lněný olej, skladujte jej v chladu, lněný olej totiž rychle podléhá žluknutí.
Vyzkoušejte lněný olej na lačno
Mnoho zdravotních odborníků doporučuje konzumovat lněný olej na lačno, jelikož přispívá ke zdraví mozku, srdce a kromě toho podporuje trávení a utužuje imunitu. Po probuzení si jednoduše dopřejte jednu lžíci oleje, kterou pro lepší stravitelnost můžete přimíchat do smoothie nebo vody. Zatímco někteří si konzumaci lněného oleje na lačno nemohou vynachválit, druhá skupina z výsledků dvakrát nadšená není. Jak bude vaše tělo reagovat, závisí na konkrétním jedinci.
Tip! Kvalitní lněný olej lisovaný za studena si je možné zakoupit na e-shopu Grizly.
Použití a účinky lněných semínek
Velmi podobné, jako je použití lněného oleje, je také použití lněného semínka. Využít se dá jako levná, přitom zdravá přísada do jídel, kterými jsou opět především saláty nebo smoothie. Také ale tato zdravá semínka své uplatnění najdou v receptech na polévky nebo pečivo. Použití lněného semínka se však neváže jen na kuchyni, ale také na doplněk stravy, který předchází zácpě či jiným zažívacím problémům. Mezi ceněné účinky lněného semínka patří zlepšování trávení, posilování imunity, ale také udržování stabilní hladiny cukru v krvi. Vůbec nejvyhledávanější je lněné semínko na zácpu, které pomáhá účinně se zbavit.