Stravování při průjmu

Hlavním příznakem průjmu je vyprazdňování řídké, neformované stolice a to v intervalu větším, než třikrát za den. Mezi průjem řadíme také vodnatou stolici s přetrvávajícím nutkáním. Průjem je velmi nepříjemná záležitost a každý si ho určitě za život už „užil“.

Pokud průjem trvá déle, hrozí tělu nejen ztráta tekutin a dehydratace, ale také nedostatek minerálů a vitamínů. Při průjmu se proto doporučuje speciální dieta a pravidelný pitný režim.

Příčiny průjmu:

Příčiny průjmu mohou být :

Infekční - při nakažení virem, bakteriemi, plísněmi, toxiny

Neinfekční – konzumace dráždivých nebo zkažených potravin, alergie, užívání nevyhovujících léků, stres a další.

Doporučení pro dietu při průjmu

 • Doporučuje se jíst malé porce a jídlo konzumovat každé dvě až tři hodiny.
 • Vyhnout se se potravinám, které nadýmají (kapusta, květák, okurka a převážně luštěniny).
 • Zeleninu je vhodné konzumovat v upravené podobě a to vařenou nebo dušenou.
 • Ovoci se spíše vyhýbejte, především nezralému. Je dobré ale zařadit nastrouhané jablko s banánem.
 • Doporučuje se konzumovat bílé pečivo – rohlíky, bagety, toustový chléb. Celozrnnému pečivu se při dietě vyhýbejte.
 • Vyřazení mléka a mléčných výrobků.
 • Doporučují se také potraviny bohaté na draslík a sodík, jako je rybí nebo kuřecí maso, brambory nebo mrkev.
 • Vyřadit smažené a ostré jídlo.

Léčba průjmu:

 • V prvních dnech je dobré začít nemastným, mírně osoleným odvarem z rýže či mrkve, rýžovou nebo obilnou polévkou, případně rýžovou kaší, ale bez mléka. Dále můžete začít zařazovat mixovanou dušenou mrkev, banán, nastrouhané jablko nebo jablečné pyré.
 • Později můžete zkusit přidat řidší bramborovou kaši bez mléka nebo jiné další kaše, kuřecí vývar, tvrdší ,starší rohlíky nebo piškoty.
 • Pomalu a postupně pokračujte v přechodu k běžné stravě přidáváním vařeného kuřecího nebo libového hovězího masa, vařené a dušené zeleniny.
 • Důležité je také pro zlepšení stavu zařadit později kysané mléčné výrobky (pokud netrpíte intolerancí), které pomáhají obnovit průjmem a narušenou střevní mikroflóru. Dobrý je např. nízkotučný bílý jogurt, kefír nebo podmáslí. Začněte opatrně a po lžičkách.
 • Také homeopatické léky na ovlivnění průjmu vás mohou překvapit rychlostí účinku, jsou vhodné pro všechny věkové kategorie a nemají vedlejší účinky. Jedná se například o: Arsenicum album 9 CH, China 9 CH, Podophyllum peltatum 9 CH apod.

Pokud průjem přetrvává déle, jak týden nebo se objevily další komplikace jako je krev ve stolici, ihned vyhledejte odbornou pomoc. Vhodné léky vám může doporučit váš lékař nebo i  lékárník.

Zakázané potraviny při dietě:

tučné potraviny, pikantní potraviny, mléčné výrobky, tučná masa (husa, kačena, zvěřina), tučné a uzené ryby (sardinky, kaviár), dochucovadla (masox, maggi, sójová omáčka), černá káva, alkohol, smažené pokrmy, kynuté a linecké těsto, čerstvé pečivo.

Recept na bramborovou kaši bez mléka

Pro ty, kteří právě trpí průjmovým onemocněním, jsme připravili recept na chutnou bramborovou kaši bez mléka. Ocení ji zejména osoby s intolerancí na  laktózu.

Suroviny: brambory, petrželka, bazalka, česnek, sůl, olivový olej, bio bujón

Postup:

 • brambory uvaříme do měkka ve slané vodě s trochou bujónu
 • při slévání vody si jí v hrnci trochu necháme
 • přikápneme trochu olivového oleje a dobře směs rozmixujeme

 • přidáme prolisovaný česnek a vybrané bylinky a osolíme


Ve zkratce

Při průjmovém onemocnění byste se měli vyhýbat kořeněným a jinak dráždivým jídlům, konzumovat by se mělo zejména starší pečivo, piškoty a kaše bez mléka, banány, odvar z rýže a jiné zmíněné potraviny. Nesmíte také zapomínat na dostatečný pitný režim, , při průjmu se organismus dehydratuje. Zaměřit byste se také měli na příjem minerálních látek, které při průjmu ztrácíte. Dieta se dodržuje, dokud potíže zcela neodejdou, případně vyhledat lékaře a zvolit jiné prostředky, jak postupovat. Lékaře byste  měli navštívit také, pokud je průjem vleklý nebo častý, může to být příznakem závažnějšího onemocnění.

11.07.2018

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Dieta při cukrovce: S trochou disciplíny dokážete nemoc zkrotit

09.11.2018

Cukrovka mnohdy vyžaduje celoživotní sebekázeň v tom, co člověk smí nebo naopak nesmí jíst a v přísném dodržování všech doporučení od lékařů. Dieta při cukrovce je proto nezbytnou součástí života diabetiků. Pokračovat ve čtení

Celiakie - příznaky, projevy a dieta

14.09.2018

Onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku trápí v dnešní době stále větší množství lidí. Jaké jsou její příznaky a jak s celiakií bojovat? Zjistěte to. Pokračovat ve čtení

Cholesterolová dieta: Poraďte si se špatným tukem vlastními silami

12.09.2018

Zvýšený cholesterol může znamenat vcelku velké zdravotní komplikace. Naštěstí se s tímto problémem dá efektivně bojovat úpravou jídelníčku, kdy stačí dodržovat cholesterolovou dietu. Ukážeme vám, jak na to! Pokračovat ve čtení

Chci jídelníček ZDARMA

2 384 625 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?