Proč je snídaně důležitá?

Hlavním důvodem, proč bychom si měli každé ráno udělat čas na vydatnou zdravou snídani, je nutnost doplnění energie. Když spíme, náš organismus nepřijímá žádné živiny, aby se tělo mohlo zregenerovat a mozek si odpočinul.

Snídaně pro tělo i mysl

Pomocí zdravé snídaně nejenže doplníme zásoby glukózy a získáme tak energii nutnou pro nastartování metabolismu. Snídaně lidskému organismu také pomáhá vyrovnat se se stresem a úspěšně bojovat proti únavě. Jestliže budete pravidelně snídat, zlepší se vaše fyzická i psychická kondice, budete vyrovnanější a odolnější vůči stresu.

Snídaně a hubnutí

Je vědecky dokázáno, že zdravá snídaně při hubnutí je zásadní pro jeho úspěšný průběh. Nastartuje metabolismus, utlumený po celonočním půstu. Díky vydatné zdravé snídani zásobíte své tělo energií a zamezíte přejídání se během dne a takzvanému vlčímu hladu večer. Snídani nevynechávejte. Zpomalíte svůj metabolismus a až se konečně najíte, váš organismus si uloží více tuku, než kdybyste se ráno nasnídali.

Naučte se snídat

Hodně lidí argumentuje tím, že ráno hlad nemá, a není pro ně přirozené nasnídat se. V takovém případě jde o špatný návyk a snídat se musíte naučit. Jestliže chcete dodržovat zásady zdravé výživy, a především při snaze o hubnutí, patří snídaně do vašeho každodenního jídelníčku.

Nejlépe do hodiny po probuzení posnídejte z počátku jen pár lžiček třeba ovesné kaše, nebo kousek celozrnného pečiva s libovou šunkou, a postupně přidávejte. Dávejte si také pozor na večerní přejídání a na pozdní dobu večeře. I to může být důvod, proč ráno nemáte hlad.

Snídaně a cvičení

hubnutí patří nejen pestrý jídelníček, ale také pohybová aktivita. Jestliže se cvičení věnujete ráno, jak je to se snídaní? Před, nebo po cvičení? Před energeticky náročným cvičením, jako je například běh či plavání, doporučujeme nasnídat se. Pro fyzický výkon je nutný dostatek energie, stejně jako pro následnou regeneraci.

Naopak před krátkým kardiocvičením je vhodnější nesnídat. Cvičením se nejprve pořádně rozhýbeme, a je to přesně ten správný způsob, jak nastartovat metabolismus a rozproudit krev. Snídaně po takovém rychlém cvičení lépe chutná, proto je vhodné začít s cvičením, jestliže se učíte snídat.

Výživová hodnota snídaně

Snídaně by měla tvořit 20 - 25% z celkového denního příjmu energie. V souladu se zdravou výživou a pestrým jídelníčkem si na snídani můžeme dopřát vyšší příjem sacharidů s nízkým glykemickým indexem a kvalitní zdroj bílkovin a tuků. Na doplnění pak stačí kousek ovoce nebo zeleniny a zapomínat bychom neměli ani na tekutiny.

Kalorická hodnota snídaně se liší podle pohlaví, věku, fyzické i duševní aktivity. Průměrná žena na redukční dietě by měla mít snídani obsahující maximálně 1 500 kJ/357 kcal, ne však méně než 1 000 kJ/238 kcal.

Výhody spojené se snídáním

Snídat se rozhodně vyplatí. Jestliže si chcete hlídat štíhlou linii a snídani vynecháváte, zkuste se zamyslet nad následujícím výčtem výhod, spojených se snídaní:

  • Hubnutí pro vás bude jednodušší a váhu budete mít pod kontrolou

  • Snídaně zmírňuje pocit hladu během dne a díky ní sáhnete po méně kalorických potravinách

  • Během dne získá váš organismus více vitamínů a minerálů a naopak méně tuků a cholesterolu

  • Budete se lépe koncentrovat a v práci budete produktivnější

  • Pravidelná zdravá snídaně snižuje hladinu cholesterolu v krvi

  • Snížíte riziko srdečních onemocnění

Co si dát k snídani

Zdravé snídaně při hubnutí by měly být především pestré a vyvážené. Základ by měly tvořit obilniny, celozrnné pečivo a cereálie, nízkotučné sýry, drůbeží či krůtí šunka a mléčné výrobky. Pro doplnění stačí ovoce a zelenina. Klasika je jogurt s ořechy a medem, žitný chléb s krůtí šunkou nebo nejrůznější mixovaná smoothies z jogurtu a ovoce.

Během týdne, kdy není času nazbyt, můžete posnídat ovesnou kaši, případně kaši z jiných obilovin. Na celý týden si do nádoby se vzduchotěsným uzávěrem předem připravte směs z ovesných a jiných vloček, semínek a ořechů. Ráno pak stačí nasypat několik lžic do misky, zalít horkým mlékem a rychlá zdravá snídaně je připravena do pěti minut.

O víkendu si dejte na čas a dopřejte si vaječnou omeletu se zeleninou, zapečené tousty se šunkou nebo po anglicku libový párek, fazole s rajčatovou omáčkou, volské oko a na sucho opečený celozrnný toust. Snídani si v klidu vychutnejte!

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

Chci jídelníček ZDARMA

2 051 942 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?