Pravda o pečivu: Může za to, že nehubneme?

Nízkosacharidová dieta je hitem již delší dobu. Je ale tato dieta opravdu tak účinná? Co se stane, pokud přestanete konzumovat sacharidy a jsou opravdu sacharidy v našem jídelníčku tak důležité? Přečtěte si více v článku.

Pečivo je strašákem všech, kteří se snažím zhubnout. Nejde jen o chléb, ale také o oblíbené sladké pečivo či těstoviny jsou považované za nežádoucí potraviny, pokud právě hubnete. Je to ale opravdu pravda? Může pečivo za to, že se člověku nedaří shodit nadbytečný kila?

Co se stane, když přestanu jíst pečivo?

Pokud jste to někdy zkusili, víte, že to opravdu funguje. Pokud vyřadíme pečivo z jídelníčku na jeden týden podaří se vám shodit přibližně 3 až 4 kila. Ale co potom? Umíte si představit žít bez sacharidovou? To asi ne, sacharidy k životu prostě potřebujete a právě proto se po skončení nízkosacharidové diety dostaví nežádoucí jojo efekt.

Jak to tedy vyřešit? Zdravějšími alternativami!

Nepříznivé účinky vyřazení sacharidů

Sacharidy patří mezi základní složky naší potravy. To znamená, že po jejich vyřazení lze očekávat nepříznivé účinky, jako například:

1. Nedostatek energie

Úplným vynecháním sacharidů přijdete o zdroj vitamínů B, železa a hořčíku. To způsobí, že nebudete cítit dostatečné množství energie. Nebudete mít energii na cvičení nebo také vykonávání své práce či jiných aktivit. Energii budete hledat v jiných, pravděpodobně nezdravých potravinách.

2. Potíže s přemýšlením
Sacharidy jsou takzvaným palivem pro náš mozek. Pokud mu ho vezmete, bude fungovat v omezeném režimu, což pocítíte hned, při každodenních aktivitách. Doprovodnými příznaky vynechání sacharidů jsou: únava, nespavost, slabost nebo i nevolnost. Jednoduše se budete cítit, jako byste měli nepříjemnou chřipku. Tento stav však trvá pouze několik dní.

3. Méně návštěv WC
Cereálie a celozrnné pečivo jsou dobrým zdrojem vlákniny. Pokud se však vzdáte sacharidů i v této podobě, můžete očekávat i méně pravidelnou stolici.

Zdravější alternativa

Naše tělo sacharidy prostě potřebuje, můžete je ale konzumovat i v mnohem zdravější formě, která pomáhá i při dlouhodobém hubnutí. Inspirujte se!

Celozrnné pečivo

Celozrnné pečivo nebo těstoviny jsou dobrou volbou i při hubnutí. Ve srovnání s bílým pečivem obsahují více živin, vlákniny a mají nižší glykemický index, takže vás zasytí na delší dobu. Prospěšné pro hubnutí je, pokud mouka nacházející se v pečivu je mletá nahrubo. Takto zůstávají v mouce i otruby a jiné složky, které napomáhají lepšímu trávení.

Grahamové pečivo

Tradiční grahamové pečivo je obsahem důležitých látek podobné tomu celozrnnému.

Knäckebrot

Knäckebrot je dehydratovaná forma moučného výrobku. Pokud hubnete, je vhodné jím nahradit konzumaci klasického bílého pečiva. S jeho konzumací to ale nepřehánějte. Velké množství vám zaručeně znemožní hubnutí! Dehydratované pečivo má malý objem a jeden kousek neobsahuje mnoho kalorií, nicméně, nedokáže člověka pořádně zasytit. Knäckebrot je vhodný pro rychlé doplnění energie například po namáhavém tréninku nebo těžké fyzické práci.

Ovesné vločky

Ranní konzumaci chleba a jiného pečiva můžete nahradit například ovesnými vločkami. Vločky jsou doslova nabité živinami a kromě toho obsahují komplexní sacharidy, které vás zasytí a dodají vám energii na delší dobu.

Quinoa

Quinoa je zdrojem kvalitních sacharidů a bílkovin. V jídelníčku ji můžete využít jako kvalitní náhradu běžných těstovin. Inspirujte se recepty, jak zdravě a chutně připravit quinou.

Brambory

Pokud jste zvyklí například obědvat těstoviny z bílé mouky, jako hlavní jídlo či jako přílohu, co když byste je vyměnili za dobře známou a lokální plodinu - brambory? Brambory jsou levným zdrojem komplexních sacharidů. Záleží ale také na tom, jak je připravíte. Vařené brambory mají nejnižší glykemický index a zasytí vás na dlouhou dobu. Vyšší glykemický index mají pečené brambory a bramborová kaše. Kromě tradičních brambor je vhodné vyzkoušet i sladké brambory známé jako batáty, které obsahují množství prospěšných látek.

Pravidelná konzumace celozrnného pečiva

Pravidelnou konzumací celozrnného pečiva přispějete svému zdraví.

Snížíte:

  • riziko mozkových příhod a cukrovky 2. typu
  • riziko onemocnění srdce a krevního oběhu
  • riziko vzniku rakoviny, zejména tlustého střeva (díky konzumaci vlákniny)
  • nadváhu

I když je pečivo v dnešní době velkým strašákem, určitě se mu nemusíte vyhýbat. Jen si lépe vybírejte, který druh pečiva zvolíte. Na výběr máte množství variant.

18.10.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 201 207 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?