Tipy na přirozenou detoxikaci

Pro mnoho lidí je již zcela přirozené, že čas od času podstoupí nějakou z forem detoxikace. Detoxikace by se ale neměla vázat jen k určitému ročnímu období.

Detoxikace

Organismus je každý den vystavován rizikovým faktorům skrze nevhodnou stravu a hlavně znečištěné životní prostředí.

Pak se v těle ukládají všemožné odpadní látky. Jestliže tyto látky překročí jistou koncentraci, mohou v lidském těle zapříčinit různé potíže a následně vést k onemocnění.

Proto je nesmírně důležité dopřávat organismu pravidelnou detoxikaci, která má za cíl vyloučit z organismu právě tyto nebezpečné a škodlivé látky.

Mezi varovné signály, že si vaše tělo detoxikaci přímo žádá je například častá únava a bolesti hlavy, nespavost a nízká kvalita spánku, opakované pokusy o snížení váhy bez výsledků a další,..

Detoxikujete a ani o tom nevíte!

I když je mnoho detoxikačních kůr a s nimi spojených také spousta detoxikačních drahých přípravků, nenechte se zmást. Detoxikace není žádný moderní výmysl či vynález, naopak. V lidském organismu probíhá detoxikace neustále a zcela přirozeně!

Během přirozené detoxikace, kterou tělo provádí takřka bez našeho vědomí, se vylučováním odstraňují toxické a další pro organismus zatěžující látky.

V lidském těle se nachází hned několik tzv. specializovaných orgánů, které tělo přirozeně detoxikují. Mezi ně určitě patří játra, ledviny a střeva. Všechny zmíněné orgány třídí nežádoucí látky, dočasně uskladňují a následně vylučují z těla ven.

Dále se tělo přirozeně detoxikuje také skrz plíce, které ho zbavují oxidu uhličitého a látek ze znečištěného ovzduší. Kůží, která vylučuje odpadní látky potními a mazovými žlázami. A v poslední řadě pomáhá lymfatický systém, který je jakýmsi sběrným systémem všech odpadních látek.

Střeva

Základem zdravého organismu a imunitního systému jsou čistá a zdravá střeva. Ve střevech se štěpí a vstřebávají živiny a voda do krevního oběhu. Střevy jsou z nás odváděny odpadní produkty trávení a metabolismu jater.

Játra

Až ¾ odpadních látek prochází právě játry. Játra přijdou do styku s každou do organismu příchozí látkou. Očisťují krev od toxinů, přeměňují jejich chemickou strukturu tak, aby byly rozpustné ve vodě a tím mohly být odvedeny dalšími detoxikačními orgány.

Ledviny

Filtrují krev a zbavují ji řady toxických látek, které přeměnila játra. Ledviny řídí kompletní hospodaření s vodou v celém organismu. Na svědomí mají i krevní kyselost/zásaditost a také navrací zpět do krve všechny potřebné živiny.

Jelikož se organismus nepřetržitě vnitřně detoxikuje, tak pouhá detoxikace není proces, který byste měli nastartovat vy sami. Vaším úkolem je napomáhat organismu, aby mohla probíhat plynulá detoxikace, jelikož celý organismus neustále zatěžujeme škodlivými látkami moderní doby. 

Osvojte si způsoby zdravého životního stylu

Za hromadění toxických látek v organismu nemůže pouze množství škodlivých složek, ale také nedostatek fyzické aktivity. Tělo má pak zpomalený krevní oběh a tím i zpomalené vylučování.

Jednoduše řečeno, kdybychom jedli jen zdravou stravu a to primárně z přírodních zdrojů, dostatečný čas pobývali na čerstvém vzduchu, pili dostatečné množství čisté vody a pravidelně se hýbali, byla by šance, že by se organismus sám dokázal zbavit nežádoucích toxinů.

Jenže ruku na srdce, kdo dnes splňuje všechny zmíněné požadavky? Ideální to samozřejmě je, ale jak se říká, každý svého štěstí tvůrce, a tak je na vás, kolik ze zásad zdravého životního stylu si osvojíte natrvalo za své.

Důležitost se také přikládá kvalitnímu spánku, měli bychom chodit spát pravidelně v rozumnou hodinu a dopřát si tak ideálně 8 hodin spánku.

Blahodárné účinky má také odpočinek celkově. Naordinujte si tak odpočinek a čas jen pro sebe. Vzdělávejte se, začněte s jógou nebo zkuste večerní meditace.

Jak se stravovat při detoxikaci organismu?

Mnoho lidí používá tzv. rychlé techniky nebo drahé hubnoucí prostředky, tam ale hrozí známý jo-jo efekt. Proto se doporučuje dlouhodobá očista těla, a to například za pomocí darů přírody.

Stravování při detoxikaci je založeno na odlehčeném jídle, které minimálně zatěžuje trávicí systém a naopak pomáhá vylučovat odpadní látky. Jídlo by přitom mělo obsahovat dostatek sacharidů, proteinů, tuků, ale i minerálů a stopových prvků, aby byly zajištěny všechny tělní funkce.

Jíst by se zároveň mělo dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny, luštěnin, ořechů a zrn. Všechny tyto potraviny snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi a také pomáhají při normalizaci mikroflóry.

Existuje hned několik blahodárných surovin jako je řepa, banány, špenát, citrónová kůra,  švestky, sušené meruňky, med, lněné semínko a další.

Jedna z hlavních složek potravy, která by rozhodně neměla chybět, je ale bez pochyb vláknina. Vláknina je ta nejlepší věc, kterou můžete dodat svému zažívacímu traktu.

A mimo již zmíněný pravidelný pitný režim, detoxikaci významně pomáhá také sklenka vlažné čisté vody s pár kapkami čerstvě vymačkané citronové šťávy. Ideální je ji vypít ráno na lačno, přináší úlevné pročištění střev a také vám zaručeně nastartuje metabolismus.

Do detoxikačního stravování naopak nepatří maso, uzeniny, alkohol, káva, cukr, sůl, sycené a sladké nápoje, pivo, mléko a výrobky z něj. Tyto produkty organismus zanášejí a působí negativně na trávení.

Kdy a jak často tělo očisťovat od škodlivin?

Detoxikace se obecně doporučuje provádět mimo jiné zejména na jaře – zkrátka po zimě. Ideální je ovšem zařazovat čas od času odlehčovací zeleninové a ovocné dny, například každé pondělí.

Na organismus budou působit detoxikačně a pokud navíc očista těla bude probíhat pravidelně a průběžně, nebudete tolik unavení a méně se u vás budou projevovat chronické choroby. Celkově budete zdravější a s vyšší imunitou. Prospěšnost detoxikace těla je proto naprosto nezpochybnitelná.

Knížka Jak správně detoxikovat

Se vším vám velmi výrazně pomůže také náš oblíbený e-book. První výsledky uvidíte už za 28 dnů! A nemusíte se bát, nepůjde o trápení a bolestivou dietu. Koupit si knížku můžete zde.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.