Jaterní dieta

Největší vnitřní orgán našeho těla jsou játra.  Mezi hlavní funkce jater patří detoxikace našeho organismu, kdy játra pomáhají odbourávat zbytky léku, antibiotik, alkoholu a obecně toxinů, které se dostaly do našeho těla.

Mezi další funkce patří metabolismu tuků, sacharidů a aminokyselin. 40% váhy našich jater tvoří glykogen, který se podílí na ukládání vitamínu rozpustných v tucích.

Příznaky poškození jater

Onemocnění jater zapříčiňuje nadměrné užívání léků, pití alkoholu ale také infekční nemoci, nejčastěji mononukleóza a žloutenka.

 • Bolesti hlavy
 • Bolesti kyčlí, krční páteře
 • Alergie
 • Astma
 • Artritida
 • Zažloutlá bělma
 • Nervozita
 • Samomluva

Co našim játrům prospívá a co ne?

Co prospívá

Co škodí

zelenina s velkým obsahem betakarotenu

alkohol, kouření, stres

pravidelný pohyb a přísun čerstvého vzduchu

ochucovadla, barviva, konzervanty


Jaterní dieta

Jaterní dieta se drží na doporučení lékaře, zpravidla po prodělání nemoci zatěžující játra.  Zatímco cílem většiny diet je snaha o úbytek na váze či zlepšení jídelníčku, tak jaterní dieta přináší odlehčení játrům. Pacienti s nemocnými játry musí držet dietu několik měsíců až půl roku. Úprava jídelníčku spočívá především ve vynechání živočišných i rostlinných tuků a živočišných bílkovin. Jídla se nesmí výrazně kořenit, nedoporučuje se ani bujón, česnek či cibule.

Játra vydrží velkou zátěž a je mají pozoruhodnou schopnost regenerace. Většinou musí být životospráva velmi chatrná aby nastal problém. Samozřejmě nemá smysl játra zkoušet a více zatěžovat. Taková jaterní dieta může být součástí jídelníčku i zcela zdravého člověka, který se chce své tělo udržet v perfektní formě.

Vhodné a nevhodné potraviny při jaterní dietě

Vhodné

Nevhodné

libové maso

čerstvé pečivo a sladkosti


olivový a řepkový olej

vejce


ovoce a zelenina (mimo marmelád a kompotů)

tučné mléčné výrobky


výrobky z bramborového a tvarohového těsta

tučná masa


nízkotučné mléčné výrobky

uzeniny

netučné pečivo

ostré koření a bujony


neostré koření

ryby – losos, makrela, kaviár

Naše strava při dodržování jaterní diety by neměla tedy obsahovat mnoho tuků. Vyhnout bychom se měli zejména smažení pokrmů, zrovna tak se doporučuje vynechat pečení a grilování. Ideální formou přípravy je dušení či vaření. Doporučuje se také příprava na teflonové pánvi a bez požití oleje. I když se to může zdát ze začátku složité a nemožné, tak se na tuto stravu dá velmi rychle zvyknout.

Nevhodné, kromě již dříve uvedených potravin je i tmavá rýže, kroupy, zelenina i ovoce, které mohou způsobit nadýmání (asi u každého jde například o luštěniny či kapustu nebo cokoliv nezralého, ale seznam je v tomto případě hodně individuální), silná káva, čokoláda a potraviny, které obsahují hodně vajec. Obecná zásada zní, játra nesmíme příliš přetěžovat, tudíž bychom měli jíst potraviny, které jsou velmi jednoduše stravitelné.

Jaterní dieta u lidí, kteří mají svou  malou chemickou továrnu již více  poškozenou, je vždy mnohem přísnější.  Jaterní dieta pro nemocného by měla být připravena odborníkem na míru, protože vhodnost a nevhodnost některých potravin musí být posouzena také dle aktuálního stavu organismu a případného nedostatku některých vitamínů a minerálů.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Dieta pči mononukleóze

Mononukleóza se řadí mezi virová onemocnění, která zpravidla postihují játra. Pokračovat ve čtení

Regenerace a očista jater

V dnešní době je běžné, že člověk okolo 35 let má játra velmi zanesená a díky tomu nefungují tak jak by měla. Pokračovat ve čtení

Jak přežít vánoční večírek ve zdraví

Konec roku je za dveřmi a s ním již tradiční setkávání s přáteli a vánoční večírky. Také se už na nějakém takovém večírku nebo posezení s přáteli vidíte? A v duchu už s pocitem provinění plánujete novoroční předsevzetí, jak se zpět dostat do formy? Není nezbytné se vzdávat společenských akcí. Stačí jen se na návštěvu takového večírku nebo restaurace připravit a přemýšlet, co vypijete a sníte. Pokračovat ve čtení

Stravování při průjmu

Hlavním příznakem průjmu je vyprazdňování řídké, neformované stolice a to více než třikrát za den. Nebo také vodnatá stolice s přetrvávajícím nutkáním. Průjem je velmi nepříjemná záležitost a každý si ho určitě za život už „užil“. Pokračovat ve čtení

Účinná dieta: Základ je pestrá a rozmanitá strava

Aby byla dieta přínosná pro Vaše tělo a dlouhodobě účinná, není vhodné hladovět nebo se nějak drasticky omezovat v jídle. Nejdůležitější je pravidelnost a vyváženost jídelníčku, ve kterém je zařazena zdravá strava s obsahem všech důležitých složek potravy.  Pokračovat ve čtení

Chci jídelníček ZDARMA

2 092 299 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?