Jaterní dieta

Největší vnitřní orgán našeho těla jsou játra.  Mezi hlavní funkce jater patří detoxikace našeho organismu, kdy játra pomáhají odbourávat zbytky léku, antibiotik, alkoholu a obecně toxinů, které se dostaly do našeho těla.

Mezi další funkce patří metabolismu tuků, sacharidů a aminokyselin. 40% váhy našich jater tvoří glykogen, který se podílí na ukládání vitamínu rozpustných v tucích.

Příznaky poškození jater

Onemocnění jater zapříčiňuje nadměrné užívání léků, pití alkoholu ale také infekční nemoci, nejčastěji mononukleóza a žloutenka.

 • Bolesti hlavy
 • Bolesti kyčlí, krční páteře
 • Alergie
 • Astma
 • Artritida
 • Zažloutlá bělma
 • Nervozita
 • Samomluva

Co našim játrům prospívá a co ne?

Co prospívá

Co škodí

zelenina s velkým obsahem betakarotenu

alkohol, kouření, stres

pravidelný pohyb a přísun čerstvého vzduchu

ochucovadla, barviva, konzervanty


Jaterní dieta

Jaterní dieta se drží na doporučení lékaře, zpravidla po prodělání nemoci zatěžující játra.  Zatímco cílem většiny diet je snaha o úbytek na váze či zlepšení jídelníčku, tak jaterní dieta přináší odlehčení játrům. Pacienti s nemocnými játry musí držet dietu několik měsíců až půl roku. Úprava jídelníčku spočívá především ve vynechání živočišných i rostlinných tuků a živočišných bílkovin. Jídla se nesmí výrazně kořenit, nedoporučuje se ani bujón, česnek či cibule.

Játra vydrží velkou zátěž a je mají pozoruhodnou schopnost regenerace. Většinou musí být životospráva velmi chatrná aby nastal problém. Samozřejmě nemá smysl játra zkoušet a více zatěžovat. Taková jaterní dieta může být součástí jídelníčku i zcela zdravého člověka, který se chce své tělo udržet v perfektní formě.

Vhodné a nevhodné potraviny při jaterní dietě

Vhodné

Nevhodné

libové maso

čerstvé pečivo a sladkosti


olivový a řepkový olej

vejce


ovoce a zelenina (mimo marmelád a kompotů)

tučné mléčné výrobky


výrobky z bramborového a tvarohového těsta

tučná masa


nízkotučné mléčné výrobky

uzeniny

netučné pečivo

ostré koření a bujony


neostré koření

ryby – losos, makrela, kaviár

Naše strava při dodržování jaterní diety by neměla tedy obsahovat mnoho tuků. Vyhnout bychom se měli zejména smažení pokrmů, zrovna tak se doporučuje vynechat pečení a grilování. Ideální formou přípravy je dušení či vaření. Doporučuje se také příprava na teflonové pánvi a bez požití oleje. I když se to může zdát ze začátku složité a nemožné, tak se na tuto stravu dá velmi rychle zvyknout.

Nevhodné, kromě již dříve uvedených potravin je i tmavá rýže, kroupy, zelenina i ovoce, které mohou způsobit nadýmání (asi u každého jde například o luštěniny či kapustu nebo cokoliv nezralého, ale seznam je v tomto případě hodně individuální), silná káva, čokoláda a potraviny, které obsahují hodně vajec. Obecná zásada zní, játra nesmíme příliš přetěžovat, tudíž bychom měli jíst potraviny, které jsou velmi jednoduše stravitelné.

Jaterní dieta u lidí, kteří mají svou malou chemickou továrnu již více  poškozenou, je vždy mnohem přísnější.  Jaterní dieta pro nemocného by měla být připravena odborníkem na míru, protože vhodnost a nevhodnost některých potravin musí být posouzena také dle aktuálního stavu organismu a případného nedostatku některých vitamínů a minerálů.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Stravování při průjmu

Hlavním příznakem průjmu je vyprazdňování řídké, neformované stolice a to v intervalu větším, než třikrát za den. Mezi průjem řadíme také vodnatou stolici s přetrvávajícím nutkáním. Průjem je velmi nepříjemná záležitost a každý si ho určitě za život už „užil“. Pokračovat ve čtení

Účinná dieta: Základ je pestrá a rozmanitá strava

Aby byla dieta přínosná pro Vaše tělo a dlouhodobě účinná, není vhodné hladovět a ani se nějak drasticky omezovat v jídle. Nejdůležitější je pravidelnost a vyváženost jídelníčku, ve kterém je zařazena zdravá strava s obsahem všech důležitých složek potravy, společně s přiměřenou sportovní aktivitou. Pokračovat ve čtení

Regenerace a očista jater

V dnešní době je běžné, že člověk okolo 35 let má játra velmi zanesená a díky tomu nefungují tak jak by měla. Pokračovat ve čtení

Dieta při mononukleóze

Mononukleóza se řadí mezi virová onemocnění, která zpravidla postihují játra. Pokračovat ve čtení

Jak přežít vánoční večírek ve zdraví

Konec roku je za dveřmi a s ním již tradiční setkávání s přáteli a vánoční večírky. Také se už na nějakém takovém večírku nebo posezení s přáteli vidíte? A v duchu už s pocitem provinění plánujete novoroční předsevzetí, jak se zpět dostat do formy? Není nezbytné se vzdávat společenských akcí. Stačí jen se na návštěvu takového večírku nebo restaurace připravit a přemýšlet, co vypijete a sníte. Pokračovat ve čtení

Chci jídelníček ZDARMA

2 174 663 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?