Éčka

Občas se nesprávně zaměňuje význam písmene „E“ jako zkratka pro emulgátory a tzv. „Éčka“. Jsou to látky, které slouží ke zlepšování vlastností potravin, aby nám více chutnaly, déle vydržely „čerstvé“, byly barevnější a třeba i lesklejší. Další důvod použití je zlevnění a zjednodušení výroby potravin, což by se dalo nazvat i „ošizením“ výsledného výrobku.

Přírodní a bezpečná

Jsou Éčka, která jsou zcela přírodní a bezpečná, jelikož se jedná o zcela přirozené součásti potravin či jejich ingrediencí – příkladem mohou být plyny kyslík nebo včelí vosk či zelené barvivo chlorofyl. Nejen, že organismu neuškodí, ale mohou být i prospěšné pro náš metabolismus. Dále jsou Éčka, která jsou svým chemickým složením identická s běžnými přírodními látkami, ale získávají se synteticky – většinou z důvodu jejich levnější výroby, například barvivo riboflavin nebo kyselina askorbová (vit.C).

Éčka nevhodná, ale tolerovaná

Jsou ale také Éčka, která již tak bezproblémová nejsou. V naprosté většině případů se jedná o chemicky připravované látky, např. z dehtu, ropy a dalších surovin. Mohou se zde vyskytovat problémy u citlivých lidí, astmatiků nebo dětí. Většinou v podobě nějaké alergické reakce, kopřivky nebo zhoršení stávajících problémů. Určitě je vhodné takové látky znát a mít se před nimi na pozoru.

Éčka nevhodná a zakázaná

A pak jsou také Éčka, která v provedených studiích zaznamenala veliké problémy. Např. na laboratorních zvířatech. Mohly se vyskytnout karcinogenní účinky látky nebo jiné nežádoucí účinky při vystavení pokusných zvířat většímu množství látky. Jsou také složky, které byly dříve povolené k použití v potravinách a později jim byl prokázán nějaký nežádoucí účinek nebo zdravotní závadnost. Ty jsou nyní zakázány.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.