Jak si poradit s nafouklým břichem?

Trápení s nafouklým břichem v žádném případě není příjemné. Pokud tento problém řešíte dlouhodobě, je třeba podniknout určité změny ve stravování a také zařadit do svého programu cvičení. 

Na druhou stranu vás musíme uklidnit. Nemusíte se obávat, že nafouklé břicho je příznakem nějaké závažnější nemoci. Většinou jde o běžný problém způsobený nevhodným stravováním v kombinaci s nedostatkem pohybu. Je to sice nepříjemný jev, ale vaše zdraví nijak neohrožuje.

Příčiny nafouklého břicha mohou být různé

Ve většině případů je nafouklé břicho symbolem nezdravého stravování, přejídání a konzumace jídel v nevhodných kombinacích a složení.

Trpíte-li delší dobu trávicími obtížemi, byli jste u lékaře a ani odborná vyšetření neukázala žádný problém, může za vším stát potravinová alergie, která dosud nebyla odhalena. Zkuste proto na nějakou dobu ze svého jídelníčku vyřadit postupně například obiloviny a výrobky z nich nebo mléčné výrobky.

Alergie spojené se špatným trávením a plynatostí mohou ovšem vyvolávat i různé potraviny, které jsou pro nás exotické. Pokud vyzkoušíte dietu bez mléčných produktů a pak bez pečiva a potravin obsahujících obiloviny, zjistíte, zda se vám trávení zlepší.

Ženy často trpí pocitem nafouknutého břicha a plnosti krátce před menstruací, zhruba týden až několik dní před tím, než dojde k pravidelnému krvácení. Jakmile ale žena začne menstruovat, obvykle se stav upraví. V tomto případě jde o součást premenstruačního syndromu. Proti takovému problému se dá bojovat v rámci léčby premenstruačního syndromu jako celku. Velmi pomáhají i bylinné přírodní prostředky.

Naslouchejte svému tělu

Je potřeba upozornit i na to, že stres, zejména ten dlouhodobý, účinkuje na lidský organismus jako celek. Zákonitě proto zasahuje i trávicí systém. Proto pocity plnosti břicha mohou pocházet také ze stresových situací, kdy máte dojem, že na vás všichni vyvíjejí příliš velký tlak. Pomůže naučit se účinně relaxovat, více naslouchat tomu, co nám tělo říká, pravidelně odpočívat.

Čeho se vyvarovat, abyste nebyli nadmutí?

Zapomeňte na umělá sladidla. I když po nich hodně lidí sahá kvůli tomu, že si mohou dopřát sladkosti a nedodávají přitom tělu žádné kalorie, zdravé to rozhodně není. Tělo si s umělými sladidly příliš neví rady a špatně je tráví. Následkem toho dochází ke vzniku plynů v tenkém střevě a jejich zadržování.

Podobné potíže způsobuje i sůl. Ta dokáže zadržet v těle hodně vody a následkem toho se opět cítíte plní a vaše váha vzroste klidně i o kilogram. Proto méně solte, řiďte se tím, že optimální dávka soli na den je pro dospělého člověka 5-15 gramů. Omezujte solení pokrmů a konzumaci konzervovaných pokrmů s velkým množstvím soli.

Plynatost způsobují i jinak zdravé luštěniny. Pomůže nechat je dlouho odmočit a vodu pak slít, vařit je společně se snítky koření a dokonale doměkka.

Jak se postavit plynatosti?

Existuje ale řada potravin, které dokáží s plynatostí bojovat. Co pomáhá na nafouklé břicho? Probiotika, tedy bakterie, které se starají o očistu našich střev, jsou velmi úspěšným prostředkem proti symptomům nafouklého břicha.

Najdete je v jogurtech a kefírech. Proto zařazujte například k odpolední svačině jogurty s nízkým obsahem tuku, které účinně pomáhají trávení. Pro větší podporu trávicího systému si můžete probiotika koupit i jako doplněk stravy v lékárně.

Zdravá strava a pohyb je prevencí

Jednoznačnou prevencí plynatosti je zdravá strava s vyváženým podílem všech složek, tedy sacharidů, bílkovin a tuků. Nezapomínejte na zeleninu a ovoce, obojí obsahuje vlákninu, která dokáže upravit trávení. Pokud si připravíte pestrý jídelníček se všemi nezbytnými výživovými složkami ve správném poměru a denním načasování, a budete ho dodržovat, potíže s nafouklým břichem tím významně snížíte.

Nepodceňujte ani pohyb. Sezení v kanceláři u počítače bohužel plynatost jenom podporuje. Střeva se nehýbou. Nemusíte hned běžet do posilovny. Stačí malá procházka nebo krátký rekreační běh, kdy jsou břišní svaly v pohybu a tím rozhýbají i zlenivělá střeva.

Žvýkejte dobře potravu

Možná vám to bude připadat legrační, ale na závěr máme ještě jednu radu, jak předcházet plynatosti: Žvýkejte pořádně potravu. Pokud ji hltáte, spolykáte s ní také spoustu vzduchu a ten potom dělá ve střevech potíže.

17.12.2015

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 203 785 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?