Vitamin D: Jak poznat, kdy chybí

Nedostatek vitamínu D, tak jako tomu je i u dalších vitamínů, se projeví spíše v dlouhodobém horizontu. Nedostatek vitaminu D má ale velký vliv na zdraví. Jeho hodnoty přitom můžete zjistit jednoduše a to za pomocí laboratorních testů.

Zásoba vitaminu D je důležitá nejen u seniorů, sportovců a těhotných ...

 • U starších osob nedostatek vitamínu způsobuje řídnutí kostí a vyšší pravděpodobnost zlomenin, ztrátu rovnováhy, pády, ztrátu svalové síly a svalové hmoty.
 • U sportovců vitamín D výrazně pozitivní vliv na objem, výkon a regeneraci svalů, postřeh a také koordinaci pohybů.
 • Neméně důležitý je v těhotenství, kdy léčba nízkých hladin vitamínu D působí pozitivně na plodnost, riziko osteoporózy a celkový vývoj a růst plodu. Dále působí na snížení výskytu některých komplikací (např. těhotenská cukrovka a preeklampsie).

Vitamín D vzniká dopadem slunečních paprsků na kůži, dále ho získáváme ze stravy nebo formou doplňků stravy. Není příliš neznámým faktem, že u nás s jeho dostatkem míváme problémy. Např. velká studie Státního zdravotního ústavu prokazatelně poukázala na to, že děti v česku mají nedostatek vitamínu D. To samé ale platí i pro dospělé. Zejména v zimních a jarních měsících trpí nedostatkem vitaminu D téměř 50% naší populace.


Absence vitamínu D je mimo jiné také jeden z důvodů, proč jsou v zimě a na jaře rozšířené onemocnění, jakými jsou chřipka či jiné respirační choroby. A právě v období chřipkových epidemií, kdy se stále snižují a snižují zásoby vytvořené v létě (díky slunci), bývá hladina vitamínu D kriticky nízká. Nové vědecké poznatky navíc ukazují, že jeho nedostatek může mít i závažné důsledky.

Kde získat vitamín D?

 • Slunce
  Sluneční světlo podporuje v těle tvorbu vitamínu D. Nicméně kvůli riziku rakoviny kůže, se nedoporučuje trávit  na slunci moc času. Naštěstí i malé množství slunečního záření a to i  bez opalovacího krému, může stačit.
 • Tučné ryby
  Mastné ryby jako je losos, pstruh, makrela, tuňák nebo úhoř, jsou dobrým zdrojem vitamínu D. A navíc s nimi získáte ještě pro srdce zdravé omega-3 mastné kyseliny.
 • Vaječné žloutky
  Vejce jsou dobrým zdrojem, jak získat vitamín D, a to ve všech formách, jako jsou snídaně, oběd, večeře nebo dezert. Vzhledem k tomu, že vitamín D ve vejci pochází ze žloutku, je důležité používat celá vejce, nejen bílky. Na druhou stranu se ale nesnažte získat svůj denní příjem déčka jen z vajec.
 • Ultrafialové lampy a žárovky
  Lidé s vysokým nedostatkem vitamínu D se mohou uchýlit i třeba k UV lampám a žárovkám. Jsou určeny lidem, kteří nejsou schopni absorbovat vitamín a nebo jim opravdu chybí slunce. Tyto lampy s sebou ale nesou stejné riziko rakoviny kůže, jako sluneční záření a potřebujete ochranné brýle. Opět byste se o jejich použití měli poradit s lékařem.
 • Některé typy obohacených pomerančových džusů
  Určité druhy pomerančového džusu jsou obohaceny vitamínem D, údaj překontrolujte na štítku lahve.
 • Obohacené kravské mléko
  Většina druhů u nás prodávaného mléka, je obohacena vitamínem D, to ale neplatí o zmrzlinách a sýrech. Totéž naopak ale platí o některých druzích rostlinných mlék. Opět ale zkontrolujte informace na štítku. 
 • Konzervovaný tuňák
  Čerstvé ryby nejsou jediný způsob, jak zvýšit příjem vitamínu D. Rovněž jej můžete získat z konzervy. Navíc jsou konzervy tuňáka nebo sardinky obvykle levnější než čerstvé ryby.
 • Potravinové doplňky
  Suplementy vitamínu D pomohou dostat do těla správnou denní dávku. Pozor dejte ale na fakt, že příliš mnoho vitamínu D může působit toxicky, proto se poraďte se svým lékařem o ideálním dávkování.
 • Hovězí játra
  Játra jsou vynikající zásobárnou vitamínu D i jiných živin, jako jsou vitamín A, železo nebo bílkoviny. Nicméně hovězí játra mají také vysoký obsah cholesterolu, většina lidí tak raději volí tučné ryby.
 • Olej z tresčích jater
  I když název by mohl odradit, olej z tresčích jater je často ochucený mátou či citrusy a nebo jej dostanete ve formě kapslí. Tresčí játra jsou opravdu velmi bohatým zdrojem vitamínu D.
 • Obohacené cereálie / obiloviny
  Vitamín D najdete také v obohacených cereáliích, ty můžete rovnou zkombinovat i s o "déčko" obohaceným mlékem.

Jaká je vaše hladina vitamínu D?

Pouze 1% lidí v České republice získá dostatek vitamínu D ze stravy. Současný životní styl a malý přísun slunečního záření po velkou část roku vede k omezení tohoto zdroje, proto je většinou vhodné cílené doplňování vitamínu D. A to především v podzimních až jarních měsících.

Dostatek vitamínu D v organismu se zjišťuje laboratorním vyšetřením, které měří hladinu vitaminu D v plazmě.

Takové vyšetření může v odůvodněných případech doporučit ošetřující lékař, nebo si ho v případě zájmu pacient může na vlastní náklady sjednat sám. Vyšetření tohoto typu stojí zhruba osmnáct set korun.

V případě, že se rozhodnete nechat si zjistit hodnoty vitamínu D, na odběr krve se dostavte nalačno. Jíst a kouřit byste neměli zhruba dvanáct hodin přede odběrem. Dále je vhodné vypít čtvrt litru vody či neslazeného čaje. Výsledky vyšetření obvykle dostanete další pracovní den po odběru krve.

Hledáte jiné nemoci?

Spalničky

Další nemoc, která postihuje primárně děti. Objevit se může i u dospělých.

Laryngitida

Velmi nepříjemná nemoc, proti které bohužel neexistuje prevence.

Salmonela

Salmonela je poměrně časté onemocnění střev, je nakažlivá a probíhá často v epidemiích

Šestá nemoc

Nemoc se také nazývá dětská růžovka. Přenáší se vzduchem.

15.11.2019

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 221 771 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?