Strava při kojení – jídelníček pro kojící maminky

Matčina správná strava při kojení je velice důležitá. Často ale dochází k tomu, že se snaží opatřeními řídit tak přehnaně, že se jídelníček stává málo pestrým. Ovšem není důvod se vyvarovat úplně všeho. Pokud žena kojí a dostane na nějakou potravinu chuť, může ji opatrně vyzkoušet a uvidí, zda s ní miminko nebude mít problém. Pokud ano, vyřadí ji.

Co nejíst při kojení?

Pozor ovšem na potraviny nevhodné při kojení. Které do tohoto seznamu patří?

  • Polotovary a veškeré potraviny s vysokým obsahem konzervantů, barviv a umělých sladidel.
  • Velmi tučná, velmi sladká, intenzivně kořeněná a hodně slaná jídla.
  • Nápoje s obsahem alkoholu, chininu, a kofeinu, tedy například i zelený či černý čaj.
  • Potraviny, které nejsou tepelně upravované, tedy například nepasterizované mléčné výrobky (zrající a čerstvé sýry), tepelně nezpracované maso (sushi, tatarské bifteky).
  • Nadýmavé potraviny (luštěniny, ale také světlé pečivo).

Seznam, co nejíst při kojení, dále mohou doplňovat i některé potraviny, které sice neškodí, ale mohou například vyvolat alergickou reakci. Sem patří například ořechy, čokoláda, mák, ale také mléko (nejenom kravské, třeba i kozí), ryby, vejce, příliš kyselé či exotické ovoce, ze zeleniny celer, někdy dokonce i rajčata. V tom případě je třeba potravinu vyzkoušet a pozorovat reakci. Při vyřazování potravin ale pozor, strava při kojení by měla být co nejpestřejší.

Doporučené jídlo a pití

I tak je ale rozpis vhodných potravin pro kojící ženy dosti dlouhý. Co jíst při kojení?

  • Drůbeží a dále králičí a telecí maso a ryby (jestliže není alergie).
  • Tvrdé a přírodní sýry, polotučné výrobky z mléka (ideálně bílé jogurty, kefír, acidofilní mléko).
  • Rostlinné oleje v co nejvyšší kvalitě.
  • Těstoviny.
  • Rýži.
  • Brambory.
  • Zeleninu, která příliš nenadýmá (mrkev, špenát apod.).
  • Ovoce, které není příliš kyselé (jablka, švestky, banány atd.).
  • Pít čaje po kojící ženy (například z maliníku), neperlivou vodu, 100 % zeleninové a ovocné džusy ředit vodou v poměru 1:1.

Doporučená nutriční hodnota jídelníčku

Kojící maminky by si měly hlídat také nutriční hodnotu potravin, které zařazují do jídelníčku. V prvních čtyřech měsících kojení se doporučený denní příjem energie zvyšuje o 400-500 kcal oproti běžnému stravování. V dalších měsících se pak potřeba energie postupně snižuje. Kojící ženy by také měly navýšit svůj příjem bílkovin, zhruba o 15 gramů. Příjem tuků by měl během kojení představovat asi 30 % denního energetického příjmu. Je dobré si proto kontrolovat kalorické tabulky a nutriční hodnoty na obalech potravin, abyste měla přehled, kolik kalorií a živin za den přijmete.

Jídelníček při kojení – ukázka

Snídaně: Žitný chléb, kuřecí šunka, rajče;

Svačina: Jogurt, jablko;

Oběd: Dušené kuře s bramborem, mrkvový salát;

Svačina: Kefír, celozrnný rohlík (starší pečivo, které nenadýmá);

Večeře: Kuřecí vývar se zeleninou a nudlemi.

Strava při kojení – na diety zapomeňte!

Každá maminka i její miminko jsou jiní. Po čem jedno miminko bude trpět nadýmáním a bolestmi bříška, může jiné strávit úplně bez problémů. Proto je potřeba režim upravit podle svých vlastních zkušeností a vyzkoušet, co nejíst při kojení, aby bylo miminko spokojené. Ideální také je, když se strava při kojení skládá z pěti menších porcí denně.

Na některé věci je ale i správná strava při kojení krátká. Překvapit může třeba tzv. šestá nemoc. Naštěstí se nejedná o závažné onemocnění, které po několika dnech odezní. Pokud si nejste jistí zdravotním stavem miminka, je lepší vždy situaci konzultovat s pediatrem.

V žádném případě by ovšem maminka neměla v době kojení dodržovat nějaké redukční diety. Zapomeňte na nějaké dietní koktejly a pilulky. Strava při kojení by měla být přiměřená, ale nijak neomezovat kalorický příjem.  Hubněte pomalu zdravou stravou, pomohou vám třeba kalorické tabulky.

© COPYRIGHT 2024 pestrý jídelníček. ALL RIGHTS RESERVED.