Dělená strava: Zaručí rychlé hubnutí?

Jednu dobu byla dělená strava velkým hitem. Hlavně, když ji u nás začala propagovat herečka Lenka Kořínková. I když boom tohoto typu stravování je již za námi, stále má dělená strava spoustu zastánců. Funguje opravdu? 

Při dodržování zdravého jídelníčku podle dělené stravy se potraviny třídí dle různých klíčů a jejich kombinování nebo také nekombinování má zajistit konkrétní výsledky a cíle ve výživě, včetně například hubnutí.

Skupiny jídel se nekombinují

Princip dělené stravy spočívá v tom, že se potraviny dělí do určitých skupin podle různých kritérií. Nejznámější je třídění na tři skupiny, a sice bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Bílkoviny a sacharidy, každá z těchto dvou skupin se přitom tráví trochu jiným způsobem. Z toho logicky vyplývá, že pokud je v trávicím systému vytvořeno prostředí umožňující optimální trávení bílkovin, je možné, že budou obtížně tráveny sacharidy a naopak.

Skutečně je to tak. Bílkoviny vyžadují nízké pH pro trávení a tedy kyselé prostředí. Naopak sacharidy potřebují vysoké pH, čili prostředí zásadité. Když se ale tráví obě látky společně (například příloha ve formě brambor společně s masem) nedojde k optimálnímu rozkladu ani jedné z nich. Dělená strava ale zajistí, aby se potrava rozložila optimálně. S lepším trávením jde snáze i hubnutí.

Třetí skupinu neutrálních látek jde kombinovat s oběma, tedy jak se sacharidy, tak s bílkovinami. Obvykle se pak střídají bílkovinné dny se dny sacharidovými.

Opravdu potřebujete zhubnout? Vypočítejte si svůj Body Mass Index na naší nové BMI kalkulačce.

Dělená strava podle Lenky Kořínkové

Velmi známá je dělená strava Lenky Kořínkové. Tato herečka je u nás velmi významným propagátorem tohoto způsobu stravování.

Výhodou podle ní je, že se nemusíte rozhodně nijak omezovat v množství jídla, které zkonzumujete, nemusíte počítat kalorie. Není také nutné hlídat přesné časy jídla, přestávky mezi jídly by měly být maximálně 3 hodiny.

Pouze je důležité dodržovat předepsané kombinace potravin, nikdy se nesmí jíst společně sacharidy s bílkovinami.

Dělená strava a rozdělení potravin:

  • kytičková (brambory, rýže, pečivo, v zásadě jde o sacharidové potraviny)
  • zvířátková (maso, tedy především bílkoviny)
  • ovoce
  • zelenina
  • neutrální potraviny (koření, dochucovadla, čaje, kakao, sójová omáčka, kokos, olivy, minerálky atd.)

Co nelze kombinovat:

  • sacharidy s bílkovinami
  • ovoce se zeleninou

Důležitý je i pitný režim, měly by se pít minimálně 2,5 l vody denně. K dispozici jsou recepty, které ukazují, že dělená strava nabízí velmi pestrou škálu jídel a strava může být různorodá a pestrá plná ovoce i zeleniny. K sacharidům můžete přidat ovoce nebo zeleninu (nikdy ale obojí zároveň) a stejně tak i k bílkovinám.

Dělená strava: Ukázka jídelníčku

Zvířátkový jídelníček (bílkovinný den)

Snídaně: Čtyři plátky libové šunky, vejce natvrdo,

Dopolední svačina: Jablko,

Oběd: Přírodní kuřecí prsa se zeleninou,

Odpolední svačina: Bílý jogurt,

Večeře: Zeleninový salát s tofu sýrem

Kytičkový jídelníček (sacharidový den)

Snídaně: Ovesné vločky s medem,

Dopolední svačina: Pomeranč,

Oběd: Salát z celozrnných těstovin se zeleninou,

Odpolední svačina: Hruška,

Večeře: Chléb, sýr

Dělená strava a výsledky

Dělená strava může pomoci upravit zažívání, zejména v případě, že trpíte nějakými poruchami jako zácpou apod. Můžete dělenou stravu vyzkoušet, pokud jste zdraví a chcete změnit životní styl, pročistit si trávicí systém. Vyhnete se překyselování žaludku.

Experimentování s dělenou stravou by se ale měli vyvarovat lidé s chorobami látkové výměny (cukrovka). Výhodou je, že při tomto životním stylu nehladovíte, ale přitom můžete nastartovat hubnutí a shodit až 5 kg za měsíc.

Neodpíráte si přitom jídlo, na druhou stranu ne každý vydrží dodržovat bílkovinné nebo sacharidové dny. Pokud se vrátíte ke klasickému způsobu stravování, může jojo efekt nastat.

18.09.2018 - autor: Lucie Vintrová

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

  • Sestavený od nutriční poradkyně
  • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
  • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

Zdena K.

Jdu na to.

Odpovědět

 

Kam dál?

Vyzkoušejte tradiční podzimní polévky, které probudí i zlenivělý metabolismus

13.09.2019

Jste také jako většina lidí na podzim nešťastni z každého spadlého listu ze stromu? Cítíte, jak vám s přibývajícími dny ubývá energie? Máme pro vás jednoduché řešení, jak lépe probudit svou ospalou podzimní náladu a podpořit metabolismus. Zařaďte do svého zdravého jídelníčku podzimní polévky, které vás nejen zahřejí.  Pokračovat ve čtení

Co je to ketóza a co obnáší ketogenní jídelníček?

10.10.2018

Chcete-li zhubnout, jednou z možností, jak toho dosáhnout, je shazovat nadbytečné kilogramy ve stavu ketózy. Co to je a jak postupovat vám nyní prozradíme. Pokračovat ve čtení

Jaký jídelníček je vhodný pro zdravý životní styl?

10.09.2018

Při zdravé životosprávě není potřeba mnoho volného času na zdlouhavé vyvařování, ani velké finanční rezervy na nákup potravin, jak si mnozí lidé mohou myslet. Je to pouze o uvědomění si jednoduchých zásad zdravého životního stylu. A my vám teď rádi ukážeme, jaké to jsou. Pokračovat ve čtení

Fitness jídelníček: Jak jíst při aktivním sportování?

21.08.2018

Sportujete pravidelně? Naprostá většina aktivnějších sportovců začne dříve či později řešit i svůj jídelníček. Chce si totiž udržet dobře vypracovanou postavu a zdravý životní styl po celý život. A je dobře známo, že Fitness jídelníček pomáhá při pravidelném pohybu lépe udržet tělesnou i duševní kondici v optimálním stavu. Pokračovat ve čtení

Veganský jídelníček

11.08.2018

Důvodů, proč se někdo stane veganem, je mnoho. Důvody morální, etické, ekologické, ekonomické, ale i náboženské, sociální, senzorické a dokonce mohou být zdravotní. Avšak na jednu věc by neměl zapomínat nikdo ze skupiny lidí, kteří vynechali ze svých jídelníčků naprosto všechny živočišné složky. Naše tělo potřebuje ke svému vývoji, ke své správné činnosti a funkčnosti bílkoviny, sacharidy a tuky. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 218 394 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?