Ketonová dieta

Ketonová dieta využívá stavu ketózy. Dodržováním specifických stravovacích pravidel se docílí toho, že tělu chybí energie z cukrů, a proto ji musí čerpat z tukových zásob.

Co je to Keto dieta?

Ketonová dieta byla vytvořena harvardským profesorem Georgem L. Blackburnem, který se zabýval tím, jakým způsobem lidský organismus spaluje tuky a pomohl tak mnoha lidem k redukci hmotnosti i zdravějšímu životnímu stylu.Při klasických redukčních dietách je hlavním spalovačem tuku tělesné svalstvo. Problém nastává, když taková dieta skončí, protože najedeme na normální jídelníček a náš metabolismus pak není schopen vypořádat se s takovým množstvím přijaté energie ve stravě. V důsledku toho vzniká nechvalně známý jojo efekt.

Principy ketonové diety

Dieta pracuje na principu snížení příjmu sacharidů pod 25 gramů za den. Zakázány jsou proto všechny potraviny obsahující sacharidy. Avšak potraviny obsahují především bílkoviny a tuky můžete jíst bez omezení, stejně tak vybranou zeleninu.

Ketonová dieta na 5 dní zaručuje rychlé spálení tuků. To, co je ketonová dieta, můžeme připodobnit k procesům, které v organismu nastávají, když se hladoví. Protože organismu nejsou dodávány sacharidy, které jsou za normálních okolností hlavním zdrojem energie, musí tělo získávat energii pouze z ketolátek. Ketolátky vznikají rozkladem tuků.

Opravdu potřebujete zhubnout? Vypočítejte si svůj Body Mass Index na naší nové BMI kalkulačce.

Co je to ketóza?

Ketóza je klasický projev ketogenní diety. Často si tento pojem můžeme splést s termínem ketoacidóza, což je ve své podstatě nedostatek inzulinu u diabetiků. Tím pak dochází k poškození tukové a bílkovinné tkáně.

Ketóza je oproti tomu přirozený a zcela bezpečný stav způsobený sníženým příjmem sacharidů, ale zvýšeným přísunem bílkovin. Tím dochází ke spalování tuků a snížení cholesterolu. Tělo si zkrátka bere energii z nahromaděných tukových zásob a nikoli ze sacharidů. Díky tomu se nám daří hubnout, aniž bychom měli pocit hladu.

Ketóza versus ketoacidóza

V souvislosti s ketonovou dietou vždy hovoříme o ketóze. Ketóza je pro organismus přirozená a bezpečná. Stav ketózy si ovšem mnozí pletou s pojmem ketoacidóza, což je nebezpečná metabolická porucha, jejímž důsledkem může být i smrt.

Ketoacidóza je zcela extrémní forma ketózy a vzniká dlouhodobým hladověním. Tělo při ní selhává v produkci ketolátek a krevní oběh je zaplavený extrémně vysokým obsahem glukózy. V důsledku tohoto stavu se organismus překyseluje, což mu může vážně uškodit.

Ketoacidóza se zpravidla vyskytuje u pacientů trpících diabetem 1. typu nebo v případě dlouhodobého alkoholismu.


Průběh ketogenní diety

Proces keto diety se zpravidla dělí na tři základní fáze.

První fáze je charakteristická navozením stavu ketózy. Abyste se do ní dostali, měli byste denně zkonzumovat méně než 50 g sacharidů.

To vyžaduje, aby byly z jídelníčku vyřazeny obilniny a veškeré produkty z mouky, luštěniny, ovoce, sladká zelenina a brambory. Kromě toho je nezbytné naprosto omezit sladkosti a alkohol. V této fázi dochází k nejvyššímu úbytku hmotnosti (asi 50-70% celkového hubnutí).

Ve druhé a třetí fázi dochází ke stabilizaci a fixaci, což znamená zabezpečení udržení dosažené hmotnosti. Tyto fáze diety není možné vynechávat, jelikož jsou naprosto klíčové při prevenci před jojo efektem.

Během druhé a třetí fáze se tělo pozvolnými kroky vrací zpět k běžnému jídelníčku. V druhé fázi se zpravidla pouze jedno jídlo denně nahrazuje pokrmem s běžným obsahem sacharidů a tuků. V průběhu třetí fáze jsou běžná už dvě jídla.

Keto dieta recepty

Nejlepší pro porozumění pravidlům kenotové diety je samozřejmě praktická ukázka. Zde je proto několik inspirativních receptů na jednotlivé chody.

Snídaně

Omeleta s rukolou

Ingredience:

 •  2 vejce
 • 100 g rukoly
 • 2 lžičky kokosového tuku
 • 1 stroužek česneku

Příprava:

Vajíčka si rozklepněte do mističky a společně je rozšlehejte. Na pánvi si zatím rozpalte kokosový olej a vejce na ni vlijte. Omeletu opečte z obou stran do zlatova a poté ji naservírujte na talíř. Poté na pánvi osmahněte nasekaný česnek, přidejte rukolu a krátce ji poduste. Nakonec česnekovou rukolou ozdobte připravenou omeletu. 

Oběd

Cuketové špagety a avokádem

Ingredience:

 •  2 cukety
 • ½ avokáda
 • olivový olej
 • sůl

Příprava:

Omyté a očištěné cukety si nastrouhejte pomocí škrabky nebo spiralizéru na dlouhé tenké plátky podobné špagetám. Následně je dejte do misky a přidejte k nim polovinu dužiny z avokáda. Na závěr můžete špagety opražit na kapce olivového oleje a zlehka dochutit solí.

Večeře

Grilovaná cuketa s fazolemi

Ingredience:

 • 1 cuketa
 • 200 g fazolí
 • 1 lžíce olivového oleje
 • sůl

Příprava:

Cuketu nakrájejte na kolečka, zlehka je posolte a nechte “vypotit”. Poté z nich papírovou utěrkou setřete přebytečnou vodu, rozložte je na plech vymaštěný olivovým olejem a na druhou polovinu plechu nasypte fazole. Fazole lehce osolte a vše grilujte do zlatova.

Kromě těchto tří hlavních chodů nezapomínejte ani na dopolední a odpolední svačinu. Ke svačině je vhodná například bílý jogurt nebo sýr.

Povolené potraviny

Dbejte na dodržování pitného režimu, je velmi důležité vypít denně tři litry tekutin, nejlépe neperlivé a neslazené čisté vody. Vhodný jsou také zelené nebo bylinkové čaje.

Denní jídelníček rozdělte na šest menších porcí a jezte každé dvě až tři hodiny. Podle libosti můžete v rámci ketonové diety jíst všechny potraviny obsahující bílkoviny a tuky. Dopřát si můžete vysokotučné mléčné výrobky, maso, ryby a vejce. Právě proto se keto dieta často nazývá proteionovou dietou.

Aby byla strava dostatečně pestrá, je nezbytné doplnit jídelníček o dostatečné množství vitaminů ze zeleniny. Doporučuje se například cuketa, špenát, chřest, rukola, polníček, zelené fazolky nebo třeba neslazené kysané zelí.

Určitě ochutnejte nejrůznější semínka, jako jsou například populární chia, lněná semínka nebo dýňová. Nezapomínejte ani na oříšky. Ideální při ketonové dietě jsou kešu, vlašské, lískové ořechy či mandle.

Keto dieta jídelníček

Mimo konkrétní recepty na hlavní chody se můžete podívat také na ukázkový týdenní jídelníček při ketogenní dietě.

Zakázané potraviny

Během ketonové diety je zakázaná celá skupina potravin obsahujících velký podíl sacharidů. Rozhodně se vyhněte veškerému pečivu a výrobkům z mouky. Zapomenout můžete také na veškeré přílohy, tedy knedlíky, rýži, brambory i těstoviny.

Tabu jsou samozřejmě veškeré sladkosti, a to i ovoce nebo dokonce slazené nápoje. Dále se vyhýbejte alkoholu, uzeninám, houbám a nejrůznějším dochucovadlům, jako je například kečup nebo hořčice.

V neposlední řadě vyškrtněte z jídelníčku sladkou zeleninu, tedy hrášek, kukuřici, mrkev a samozřejmě sterilovanou zeleninu.

Pondělí

Snídaně: slanina, vajíčka, rajčata

Dopolední svačina: bílý jogurt

Oběd: kuřecí salát s olivovým olejem a sýrem feta

Odpolední svačina: sýrový talíř

Večeře: losos s chřestem připravený na másle

Úterý

Snídaně: omeleta s rajčaty, bazalkou a kozím sýrem

Dopolední svačina: avokádo s citrónovou šťávou a pečenými paprikami v oleji

Oběd: mandlové mléko, arašídové máslo, kakaový prášek a stévie

Odpolední svačina: sýrový talíř

Večeře: masové kuličky, čedar a zelenina

Středa

Snídaně: keto mléčný koktejl

Dopolední svačina: zeleninový talíř

Oběd: krevetový salát s olivovým olejem a avokádem

Odpolední svačina: vařené vejce s majonézou a bylinkami

Večeře: vepřové kotlety s parmazánem, brokolicí a salátem

Čtvrtek

Snídaně: omeleta s avokádem, salsa, papriky a cibule

Dopolední svačina: hrst ořechů

Oběd: hrst ořechů, celerové hranolky, guacamole a salsa

Odpolední svačina: celer se salsou a guacamole

Večeře: kuře plněné pestem a krémovým sýrem, zelenina

Pátek

Snídaně: jogurt bez cukru s arašídovým máslem, kakaový prášek, stévie

Dopolední svačina: 2 vejce na tvrdo

Oběd: hovězí připravené v kokosovém oleji se zeleninou

Odpolední svačina: zeleninový talíř

Večeře: burger (bez pečiva) se slaninou, vejcem a sýrem

Sobota

Snídaně: omeleta se sýrem, šunkou a zeleninou

Dopolední svačina: bílý jogurt

Oběd: šunka a plátky sýra s ořechy

Odpolední svačina: mléčná koktejl s mandlovým mlékem, kakaovým práškem a ořechovým máslem

Večeře: ryba, vejce a špenát připravené na kokosovém oleji

Neděle

Snídaně: omeleta se slaninou a žampiony

Dopolední svačina: hrst ořechů nebo semínek

Oběd: burger se salsou, sýrem a guacamole

Odpolední svačina: zeleninový talíř

Večeře: steak s vejci a salátem

Vliv ketonové diety na zdraví

Stejně jako každá redukční dieta i ketonová dieta má své mínusy a nehodí se naprosto pro každého. Její dodržování byste v první řadě měli konzultovat s lékařem nebo případně dalším odborníkem na výživu. Je také vhodné nejdříve podstoupit celkové lékařské vyšetření.

Tato dieta je pro organismus náročná a rozhodně se nehodí pro každého. Lidé s metabolicky podmíněnými onemocněními, mezi která patří cukrovka a porucha metabolismu tuků, tuto dietu držet nesmí. Hladovění a konzumace vyššího množství tuků může narušit správné fungování trávicí soustavy a celého organismu.

Výhody ketonové diety

Při držení ketonové diety nehladovíte, protože můžete jíst pravidelně a často. Kila ubývají rychle a viditelně. V první fázi diety se jedná o vodu, protože ledviny ji potřebují k vyloučení toxických látek, které vznikají při nadměrném příjmu bílkovin. Dodržování pitného režimu je výhodné pro celkovou očistu organismu. Když dodržujete všechna pravidla, je hubnutí u této diety zaručeno.

Nevýhody ketonové diety

Jde o nevyváženou stravu, která není výživově plnohodnotná, a proto se vitamíny a minerály musí doplňovat potravinovými doplňky. Relativně jednostranné zaměření jídelníčku může přivodit zácpu. Zákaz konzumace ovoce a některé zeleniny a zvýšený příjem masa rapidně zvyšují riziko nárůstu hladiny cholesterolu, který je jednou z hlavních příčin cévních a srdečních onemocnění. Ketonová dieta není dietou na celý život, proto po jejím ukončení hrozí jojo efekt.

Krátkodobá pomoc pro vás

Jestliže potřebujete rychle shodit pár kil, dieta vám zaručeně pomůže. Protože ale nesplňuje podmínky vyváženého jídelníčku, není vhodná k dlouhodobému dodržování. Použijte ji spíše jako odrazový můstek k novému životnímu stylu, kdy po ukončení této diety přejdete na plnohodnotnou vyváženou stravu, omezíte nezdravé tuky, přejdete na celozrnné cereálie a zvýšíte konzumaci zeleniny a ovoce.

Proč je keto dieta tak populární?

Ketonová dieta si získala velkou oblibu právě pro svou efektivnost, zejména pokud chcete rychle zhubnout, aniž byste se mořili hlady. Často ji využívají světoznámé celebrity, když se kvůli natáčení chtějí dostat do formy. Zastánkyně keto diety jsou například herečky Halle Berry, Megan Fox nebo Gwyneth Paltrow.


KetoFit - efektivní keto dieta pro ženy

Nechce se vám připravovat jídla na každý den nebo prostě nemáte čas? Pro tyto případy je tu KetoFit, oblíbená keto dieta pouze pro ženy.

KetoFit stvořili čeští odborníci na produkty pro vrcholové sportovce. S dietou ztrácíte tělesný tuk bez pocitu hladu a trápení. Jde o český výrobek schválený pro celou EU.

A to nejlepší? Jídla vám budou chutnat. Součástí diety jsou navíc i teplá jídla. S Ketofitem se můžete těšit na spoustu dobrot:

 • koktejly
 • polévky
 • omelety
 • proteinové kaše
 • chuťovky
 • keto chleba

KetoFit recenze

KetoFit se na svých stránkách chlubí vynikajícím hodnocením 4,9 hvězdiček z 5 možných. Zákaznice nejčastěji oceňují včasné dodání, dobrou chuť a rychlé výsledky.

Na portálu Heuréka má KetoFit také velmi dobré hodnocení 91 %. Zákaznicím se mimo již zmíněné líbí také snadná příprava.

Oblíbeným produktem KetoFitu jsou výhodné balíčky. Keto dietu si tak můžete vyzkoušet klidně jen na týden, nebo se vrhnout na delší období.

Výhodné balíčky KetoFit:

                                             https://www.ketofit.cz?a_box=pdd7sqyn


09.07.2017

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Chci jídelníček ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

 

Kam dál?

Octová dieta: Vyzkoušejte jablečný ocet při hubnutí

05.12.2016

Chcete účinný prostředek na hubnutí, který vám pomůže spalovat tuky? Vyzkoušejte jablečný ocet. Jeho příznivé působení na štíhlou linii rozhodně není žádným výmyslem. Právě z těchto faktů vychází dosti úspěšná octová dieta. Pokračovat ve čtení

Vajíčková dieta

27.03.2016

V souvislosti s Velikonocemi přinášíme i jednu opravdu tematicky zaměřenou dietu. Vychází z toho, že budete konzumovat převážně vejce.  Pokračovat ve čtení

Citrónová dieta

17.02.2016

Výživoví poradci vám potvrdí, že citron je velmi zdravou potravinou, která pomáhá k účinné detoxikaci lidského těla. Citrusy obecně dokážou podporovat metabolismus, a právě proto se stávají součástí diet.  Pokračovat ve čtení

Bezlepková dieta

22.01.2016

Lidé trpící celiakií neboli nesnášenlivostí lepku, mají jedinou možnost, jak s tímto onemocněním bojovat. Celiakii zatím není možné vyléčit, lze jen zamezit projevům nemoci, a to vyloučením lepku ze stravy. Znamená to tedy celoživotní dodržování bezlepkové diety. Pokračovat ve čtení

 
Chci jídelníček ZDARMA

3 164 260 doručených jídelníčků, za dvě minuty získáte váš!

Tip: Víte, že nejčastěji chtějí lidé zhubnout 10 kg?